کدخبر : 32827 |

اهمیت آیه 56 سوره احزاب


آيه ۵۶ سوره «احزاب» پيرامون علاقه خاص خداوند و فرشتگان نسبت به پيامبر(ص) و صلوات فرستادن بر او اشاره دارد.

بقاع خبر: در مقاله‌ای از «سيد‌رضا واجدی» پيرامون اهميت صلوات بر خدا و پيامبر او سخن به ميان آمده است.
طبق آيه ۵۶ سوره احزاب آمده است كه : «اِنَّ اللّهَ وَ مَلائكَتَهُ یُصَلُّونَ عَلَی النَّبَیِّ يا اَیُّهَا الَّذينَ آمَنوُا صَلُّوا عَلَيهِ وَ سَلَّمُوا تَسليماً» ؛ خداوند و فرشتگان بر پيامبر درود می‌فرستند، ای كسانی‌كه ايمان آورده‌ايد بر او درود فرستيد و سلام گوييد و تسليم فرمانش باشيد.
به نقل از واجدی نكته مهمی كه از اين آيه برداشت می‌شود علاقه خاص خداوند و فرشتگان نسبت به پيامبر(ص) است.
مقام پيامبر(ص) آنقدر والاست كه آفريدگار عالم هستی و تمام فرشتگانی كه تدبير اين جهان به فرمان خدا بر عهده آنها گذارده شده است بر او درود می‌فرستند.
حال كه چنين است مؤمنين هم بايد با اين پيام جهان هستی هماهنگ شوند و بر پيامبر(ص) درود بفرستند و سلام گويند.
واجدی در بخشی از مقاله بيان كرده است هر‌گاه صلات و صلوات به خدا نسبت داده شود به معنی فرستادن رحمت است و هر گاه به مؤمنان منسوب گردد به معنی طلب رحمت می‌باشد.
تعبير «يصلون» به صورت فعل مضارع دليل بر استمرار است يعنی پيوسته خدا و فرشتگان رحمت و درود بر او می‌فرستند.
«صلوا» امر به طلب رحمت و درود فرستادن به پيامبر(ص) است و «سلموا» به معنی تسليم در برابر فرمان‌های پيامبر گرامی است يا به معنی سلام فرستادن بر پيامبر كه محتوايش تقاضا‌ی سلامت پيامبر از پيشگاه خدا است.
در روايتی از چگونگی صلوات آمده است پيامبر(ص) فرمود: هرگز بر من صلوات ناقص نفرستيد، عرض كردند صلوات ناقص چيست ؟ فرمود اينكه فقط بگوييد: «اللهم صل علی محمد» و ادامه ندهيد، بلكه بگوييد «اللهم صل علی محمد وآل محمد».

از حضرت موسى بن جعفر (ع) نقل شده است ]: هر كس در تعقيب نماز صبح و مغرب پيش از آنكه برخيزد يا با كسى سخن بگويد آيه‏ إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِ‏ را بخواند و سپس بگويد: «اللّهمّ‏ صلّ‏ على‏ محمّد النّبىّ‏ و ذرّيته‏» خداوند يك صد حاجت او را روا مى‏كند، هفتاد حاجت در دنيا و سى حاجت در آخرت.

منبع: خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)

مربوطه به : آخرین خبراخبارپایگاهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :