کدخبر : 32370 |

همه فعالیت‌های جامعه و سبک زندگی باید بر محور آموزه‌های قرآنی باشد


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم اختتامیه چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم گفت: ما در دولت انقلابی نگاهی ویژه به قرآن داریم و همه حوزه‌های فرهنگی و هنری باید تابع موضوعات قرآنی باشند، و هدف اسلامی کردن جامعه است که همه فعالیت‌های جامعه و سبک زندگی بر محور آموزه‌های قرآنی باشد.

به گزارش بقاع خبر: در این مراسم محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با عرض تسلیت ایام فاطمیه گفت: ایام غم بار فاطمیه را تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند مسئلت می‌کنم که انشا الله از پیروان ائمه اطهار باشیم.

وی ادامه داد: در ایام سالگرد عملیات کربلای ۴ هستیم و یاد و خاطره شهدای سرافراز انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را گرامی می‌داریم. همچنین یاد و خاطره شهید سلیمانی عزیز را گرامی می‌داریم.وزیر ارشاد با تقدیر از برگزاری مطلوب مسابقات سراسری قرآن کریم گفت: از دست‌اندرکاران مسابقات تشکر می‌کنم، مسابقات امسال با همت این عزیزان اجرایی شد، البته از کادر درمان و تلاش رئیس جمهور باید قدردانی کرد که با واکسیناسیون مجالس فرهنگی ما از جمله این مسابقات برقرار است و در حال برگزاری است.

وی یادآور شد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاقات خوبی را در حوزه قرآن شاهد هستیم و این مرهون توجه رهبران انقلاب اسلامی به قرآن و نقش سازنده آن در انقلاب اسلامی است که این عزیزان داشتند.

اسماعیلی ادامه داد: امروز در مشهد بودم از شهید مطهری نقل شده که از این شهید عزیز پرسیده بودند: به فرض اینکه انقلاب به پیروزی رسید، شما با چه مدل و الگویی می‌خواهید کشور را اداره کنید، شهید مطهری یادداشت‌های قرآنی رهبر انقلاب را به آن فرد می‌دهد و چند روز بعد آن شخص می‌گوید: این بهترین مسیر برای اداره کشور است و با آن می‌توان انقلاب را به تعالی رساند.

وی گفت: رهبران انقلاب اسلامی با اجتماعی کردن قرآن و بازگرداندن قرآن به نهضت اجتماعی و سیاسی این اتفاق بزرگ را رقم زدند و امروز برکات حضور قرآن را در کشور شاهد هستیم و البته با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وزیر ارشاد با اشاره به مطالبه رهبری درباره قرآن گفت: رهبر معظم انقلاب چند سال قبل عدد ۱۰ میلیون حافظ را مطرح کردند که در این زمینه خیلی عقب هستیم و باید این مطالبات را که در شأن انقلاب اسلامی است به نتیجه برسانیم. ما در دولت انقلابی نگاهی ویژه به قرآن داریم و توجه به قرآن در همه دولت و به ویژه وزارت ارشاد وجود دارد، در ارشاد معاونت قرآن داریم و در اوقاف هم این‌گونه است و با نهاد‌های دیگر هم تلاش می‌کنیم به هم‌افزایی برسیم تا اینگونه به مطلوب نزدیک شویم.

وی با بیان اینکه وظیفه نظام اسلامی در فرهنگ و خصوصاً قرآن تصدی‌گری نیست، گفت: قرآن یک حرکت مردمی است، مؤسسات قرآنی و نهاد‌های مردمی باید وظیفه خود را به درستی انجام دهند، من در اصفهان و همدان حضور داشتم و آنجا ده‌ها مؤسسه موفق بودند و در همه ایران این‌گونه مؤسسات وجود دارند. باید کار به گونه‌ای باشد که مردم میدان‌داری کنند، باید همه تلاشمان را کنیم که این اتفاق رخ دهد.

اسماعیلی با اشاره به تغییر نام صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران، گفت: در زمینه حمایت از فعالان قرآنی قرار شد اسم این صندوق به صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان، روزنامه نگاران و فعالان قرآن و عترت تغییر نام پیدا کند. الان ۶ هزار فعال قرآنی در حمایت صندوق هستند و همه مؤسسات و فعالان باید مورد حمایت این صندوق قرار گیرند.

وی ادامه داد: این آیین‌نامه در حال تدوین و تصویب است و رئیس جمهور تأکید دارند که این آیین‌نامه تحت تأثیر دیگر آیین‌نامه‌ها قرار نگیرد. همه حوزه‌های فرهنگی و هنری باید تابع موضوعات قرآنی باشند و بنا نداریم که قرآن را در یک معاونت محصور کنیم و هدف اسلامی کردن جامعه است که همه فعالیت‌های جامعه و سبک زندگی بر محور آموزه‌های قرآنی باشد.

مربوطه به : فرهنگیاجتماعیمعارفدین و اندیشهمناسبت هااخبارپایگاهاخبارقرآنیاخبار

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :