کدخبر : 31870 |

معرفی امامزاده سید محمد ابو چماقین(ع)


اکر شما هم از آن دست کسانی هستید که به دنبال مکانی روحانی، زیبا و چشم نواز می گردید ما می توانیم روستای پیرکتک را معرفی کنیم که هم با وجود دره ای پر آب و امام زاده سیدمحمد ابوچماقین(ع) همه چیز را برای سفری جذاب فراهم کرده است.

معرفی امامزاده سید محمد ابو چماقین ایلام

شهرستان ملکشاهی دارای مناطق گردشگری زیادی است که علاوه بر وجود یک امام زاده که احترام ویژه ای اهالی منطقه به آن دارند شرایط را برای زوار و گردشگران مهیا کرده است.

اکر شما هم از آن دست کسانی هستید که به دنبال مکانی روحانی زیبا و چشم نواز می گردید ما می توانیم روستای پیرکتک را معرفی کنیم که هم با وجود دره ای پر آب و امام زاده سیدمحمد ابوچماقین(ع) همه چیز را برای سفری جذاب فراهم کرده است.

موقعیت امام زاده سیدمحمد ابوچماقین(ع)

مقبره امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع) معروف به «پیر کتک» در استان ایلام و در ۲۵ کیلومتری شهر ملکشاهی در انتهای دره پر آب و با صفای «گز» قرار دارد.

زیارت نامه امام زاده سیدمحمد ابوچماقین(ع)

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

شجره امام زاده سیدمحمد ابوچماقین(ع)

وی از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است ، به گفته اهالی منطقه در گذشته مقبره امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع) به‌صورت تخته سنگی مستطیلی شکل و دیواره‌ای سنگ‌چین بود که ساختمان جدید آن در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان اوقاف با حمایت و کمک‌های مالی مردمی به مساحت ۵۰ متر مربع با سقف گنبدی ساخته شد.

اعتقاد مردم به ایشان باعث شده که بقعه متبرکه امامزاده سید محمد ابو‌چماقین(ع) در ایام مختلف سال پذیرای زائرین، مسافران و گردشگران از نقاط مختلف استان حتی کشور باشد؛ امکاناتی نظیر زائرسرا، مغازه و .. در مجاورت این بقعه متبرکه وجود دارد.

عبور رودخانه‌ای زیبا در کنار این بقعه متبرکه فضایی زیبا و چشم‌نواز ایجاد کرده است و زائران پس از زیارت این امامزاده(ع) از مواهب طبیعی این منطقه کوهستانی استفاده می‌کنند.در انتهای دره پر آب و با صفای «گز» مقبره سید محمد(ع) معروف به «ابوچماقین» یا «پیر کتک» از نوادگان امام موسی کاظم(ع) قرار دارد.

به گفته اهالی منطقه در گذشته مقبره امامزاده سید‌محمد‌ ابوچماقین(ع) به‌صورت تخته سنگی مستطیلی شکل و دیواره‌ای سنگ‌چین بود که ساختمان جدید آن در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان  اوقاف با حمایت و کمک‌های مالی مردمی به مساحت ۵۰  متر مربع با سقف گنبدی ساخته شد.

راه ارتباطی این امامزاده(ع) هرچند آسفالت است ولی به‌علت قرار‌گیری در منطقه‌ای کوهستانی با پیچ و خم‌های فراوان می‌طلبد با احتیاط کامل به زیارت امامزاده سید‌محمد‌ابو چماقین(ع) سفر کرد.

مردم ملکشاهی معجزات بسیاری از این امامزاده نقل کرده اند که موجب فزونی احترام این امام زاده  در بین مردم شده است.

راه ارتباطی این امامزاده(ع) هر چند آسفالت است ولی به‌ علت قرارگیری در منطقه‌ ای کوهستانی با پیچ و خم‌ های فراوان  مستلزم رانندگی با سرعت کم و با احتیاط کامل است.

 

بقعه متبرکه این امامزاده(ع) در دهستان شوهان نزدیک روستای توت خوشادول در ۳۰ کیلومتری مسیر فرعی از جاده شهر ارکواز ملکشاهی به روستای گنبد پیرمحمد واقع شده است.

ادامه دارد…

آدرس: ایلام- ملکشاهی – روستای کتک

خبرنگار بقاع متبرکه علی اکبر رضایی از ایلام

 

مربوطه به : أماكن مذهبيامامزادگاناختصاصیآخرین خبرایلاممعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیشجره طیبهحضرت امام موسی کاظم ( ع )استان ایلامآخرین عناوین

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :