کدخبر : 31801 |

ویژگی هایی از حضرت محمد(ص) که شاید ندانید


حضرت محمد (ص) پیامبر خوبی ها ویژگی هایی دارد که یک به یک برای همه ما، در هر عصری که زندگی می کنیم راهنما و چراغ راه است که باید از هر خصلت پیامبر مهربانی ها آموخت و به دیگران در حد توان یاد داد.

 

بقاع خبر:اگر شما هم داستان تولد نبی اکرم را مطالعه کرده باشید می دانید که عبدالله  با  آمنه بنت وهب ازدواج می کند و  سپس صاحب فرزندی به نام محمد می شوند پیامبر اکرم(ص)  در 17 ربیع در شِعْب ابی‌طالب، (درّه‌ای میان دو کوه ابوقبیس و خندمه در مکه است) متولد می شوند و به جهان پر از جهل آن دوره قدم می نهند تا نوری باشند در تاریکی برای نجات بشریت تا مردمان آن دوره را به سمت خدای لایزال هدایت کنند.

همان وقت زایمان پدرش عبدالله از دنیا می روند و مادر حضرت محمد (ص) در شش سالگی پیامبر اسلام هم از دنیا می روند حلیمه او را سرپرستی می کنند، سپس سرپرستی او را ابتدا به عبدالمطلب 80 ساله می سپارند پیرمرد نورانی و فرزانه که به درستی از پیامبر مراقبت می کرد. عبدالمطلب تا 8 سالگی پیامبر در قید حیات بود و بعد از عمر با برکتش  سرپرستی پیامبر اسلام به ابوطالب(عموی پیامبر) رسید، ابوطالب فرزند عبدالمطلب، رئیس قبیله بنی‌هاشم و پدر حضرت علی علیه السلام بود. او با عبدالله پدر حضرت محمد صلی الله علیه و آله (پیامبر اسلام)برادر و از یک مادر بودند. حضرت محمد(ص) در ۱۲ سالگی همراه ابوطالب با کاروانی به شام سفر کرد  و در دوران حضور پر برکتش ، اسلام را به درستی به همه دنیا شناساند و در 63 سالگی به روایاتی به دلیل مسمومیت درگذشت.

ویژگی های خاص پیامبر اکرم برای یادآوری در عصر حاضر

پیامبر اسلام (ص) از ابتدای میلادشان تا بعد از رحلتشان یعنی اکنون که همه دنیا غوطه ور در عصر الکترونیک هستیم و به سبب ویروس کرونا از دور همدیگر را می بینیم و در گوشی ها خود فرو رفته ایم هزاران خصلت خوب دارند که اینک بهترین فرصت برای مرور و یادآوری و اجرای آن ها، وقت مناسبی است.

در عصر حاضر ما همگی گوشی به دست و هر لحظه با فضایی(فضای مجازی) مواجه هستیم که از حقیقت آن اطلاعی نداریم، گاه خبری شاد، گاه خبری غمگین، گاه خبری بزک شده در اصل بی مایه، گاه خبری سرتاسر تقطیع شده و یا هزار اخبار متعدد را می بینیم و برای دوستان و دیگر گوشی به دست ها ارسال می کنیم اما بدون آنکه به عواقب و راست یا دروغ بودن آن توجهی کنیم.

در دوره کنونی به شکلی عجیب همه اظهار نظر می کنیم بدون اطلاع کافی از آن موضوع و در حقیقت یک کلاغ چهل کلاغ می کنیم، نظرات متعدد و بدون وقفه حاضر سبب شده این موضوع عادی جلوه کند، در حالیکه ما باید در وقت مناسب سخن به زبان بیاوریم و اگر اطلاعی از موضوع نداریم صحبتی نکنیم.

صحبت کردن در وقت مناسب

شاید بپرسید این موضوع با مبحث میلاد حضرت محمد(ص) چه ارتباطی دارد؟ اما این موضوع بسیار مرتبط است ما که ادعای مسلمانی داریم باید از پیامبر خوبی ها درس بگیریم زیرا یکی از ویژگی های پیامبر خوبی ها این بود که سکوتی طولانی داشت و تا نیاز نمی‌شد لب به سخن نمی‌گشود و دیگر ویژگی ایشان این بود که هرگاه با کسی، هم صحبت می‌شد به سخنان او خوب گوش فرا می‌داد اما در عصر حاضر ما بدون توجه به سخنان و واقعیت ها شروع به سخنرانی می کنیم و اصل ماجرا گم می شود.

توجه به دیگران

ما به محض صحبت کردن با دیگران شاید توجهی به صحبت های طرف مقابل خود نداشته باشیم و مجال حرف زدن را از او بگیریم تا حرف خود را بر کرسی بنشانیم در حالیکه پیامبر خوبی ها چون با کسی سخن می‌گفت کاملا بر می‌گشت و رو به روی او می‌نشست و با دقت به حرف های او توجه می کند.

حفظ آبروی دیگران

یکی دیگر از خصلت های بد این دوره این است که برخی به دنبال این هستند تا اقدام ناپسند یا اشتباه کسی را در معرض دید همه قرار دهند در حالیکه پیامبر خوبی ها اگر در محضر او چیزی رخ می‌داد که ناپسند وی بود، نادیده می‌گرفت.

جدل نکنیم شبمان روز نمی شود!

بدون شک شما هم دیده اید که در هر محلی که حضور می یابیم به راحتی جدل می کنیم و با آرامش و اخلاق نیکو برخورد نمی کنیم ، در مترو، در نانوایی، در ترافیک و همه جا که برای لحظاتی همدیگر را می بینیم  چرا باید همیشه با صورتی عبوس و اخم کرده منتظر ایجاد تنش باشیم در حالیکه پیامبر ما هرگز با کسی جدل و منازعه نمی‌کرد.

در پایان امیداوریم روزی فرا رسد که چند ویژگی از هزاران خصلت های که در بالا از پیامبر خوبی ها ذکر شد همه آن ها را سرمنشا زندگی قرار دهیم و رعایت کنیم تا آرامش را در زندگی خود تجربه کنیم.

نویسنده:علی اکبر رضایی

 

مربوطه به : اجتماعیمعارفدین و اندیشهمناسبت هاآخرین خبراخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :