کدخبر : 31503 |

مرز مهران بسته است .اما ِِِدلها سرتاسر حسینی است


در استان ایلام اربعین امسال همچون سال قبل با محدودیت هایی همراه است اما امسال با بستن مسیرها و اطلاعیه هایی برای عدم سفر مردم به دلیل ویروس کرونا، مردم را به ماندن در خانه دعوت می کند ولی اشتیاق دیدار با امام حسین(ع) دلها را روانه بارگاه مقدس سیدشهدا کرده و از راه دور با دلی شکسته با امام خویش نجوا می کنند.

 

به گزارش خبرنگار بقاع خبر از ایلام، این روزها اما حال و هوای استان ایلام این گونه است که مردم با نصب پرچم و بیرق امام حسین(ع) فضای شهر و مسیر را حسینی کرده اند با این وجود برابر تصمیمات ستاد اربعین و همچنین برای پیشگیری از شیوع ویروس مهلک کرونا، مرزهای استان ایلام با کشور عراق همچنان بسته است و هیچ ترددی در آن صورت نمی‌پذیرد، اما عده‌ای بی‌توجه به این موضوع از راه دور و نزدیک خود را به شهر مهران می‌رسانند تا در پیاده‌روی اربعین حسینی در کشور عراق شرکت کنند، لذا مرزداران این استان مرزی از هرگونه تردد در مرز مهران جلوگیری می‌کنند و زائران را به شهرهای خود برگشت می‌دهند.

مسیر اربعین 1400 در استان ایلام بسته است

پس از بررسی نشان داد که به دلیل علاقه مردم به امام حسین(ع) و یارانش امسال نیز عده ای خطر کرده اند و به استان ایلام برای شرکت در اربعین با وجود اطلاعیه هایی که صادر شد حضور یافتند و در این بار فرماندار مهران هم بر بسته بودن مرز تاکید کرد و افزود: هیچ گونه تردد زوار در مرز زمینی مهران صورت نخواهد گرفت.

مجید کاکی ادامه داد: هیچ‌گونه مکانی در مرز برای اسکان و استراحت زائران وجود ندارد، سعی ما بر این است که افراد بلافاصله پس از ورود به خاک ایران به شهرهای محل سکونت خودشان بازگشت داده شوند.

وی افزود: امکاناتی که در مرز برای بازگشت زائران وجود دارد شامل تأمین خودرو برای خروج سریع از مرز، مواد غذایی اولیه و آب آشامیدنی می‌شود.

هشدار مرزبانان به عاشقان امام حسین(ع)

امسال کرونا با شیوع بیشتری در سطح استان های کشور به خصوص ایلام سرایت و مرگ و میر بیشتری دارد نیروی انتظامی هم بر ماندن در شهر و خانه خود و عدم مراجعه به استان ایلام تاکید کردند در این بار فرمانده مرزبانی ایلام نیز اظهار کرد: مرزبانان جمهوری اسلامی ایران و مرزبانان عراقی مرزها را به شدت کنترل می‌کنند.

سردار کیاست سپهری افزود: اگر فردی به هر طریقی یا به هر شکلی بخواهد ورود غیرمجاز به مرز داشته باشد، توسط مرزبانان کشورمان دستگیر یا مرزبانان کشور عراق دستگیر خواهند شد.

وی تصریح کرد: مرزبانی این استان مرزی با رصد اپتیکی و الکترونیکی، اطلاعاتی و فیزیکی از تردد زائران به مرز مهران جلوگیری می‌کند.

وی افزود: زائران بدانند که در شهر مهران هیچ امکانات رفاهی برای خدمت به زوار مهیا نیست و گیت های خروجی مهران برای خروج زوار همچنان بسته است.

سپهری اضافه کرد: از مردم عزیز و ولایتمدار کشور عزیزمان ایران اسلامی تقاضا داریم امسال مراسم مذهبی خود را در منزل برگزار کرده و حضور در پیاده روی اربعین حسینی (ع) را به سال‌های بعد و پس از ریشه کن شدن این ویروس منحوس، موکول کنند.

5 نقطه ورودی ایلام بسته است

طبق اعلام ستاد اربعین استان ایلام در پنج نقطه ورودی استان از ورود زائران به استان ایلام جلوگیری می‌شود، همچنین در ستاد اربعین استان مصوب شد قرارگاه آب آشامیدنی از شنبه ۲۷ شهریور ماه برای بازگشت زوار آغاز به کار کند.

موکب ها همچنان به راهند

برپایی موکب پذیرایی برای برگشت زائران در پنج نقطه، راه اندازی ایستگاه سیار پمپ بنزین و گازوئیل، استقرار اکیپ‌های امدادی شرکت برق به طور شبانه روز و از همه مهمتر تدابیر ویژه برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله اخذ تست کرونا از تمام زائران که مرز مهران را برای برگشت انتخاب می‌کنند از دیگر مصوبات ستاد اربعین در استان بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام نیز از زیرساخت‌های اربعین در شهرستان مهران بازدید کرد.

حجت الاسلام الله نور کریمی تبار اظهار کرد: مسئولان استانی و شهرستان مهران آمادگی لازم برای پذیرایی از زائرین برای اسکان و تغذیه و هم وسیله نقلیه را داشته باشند.

وی گفت: مهمتر از همه وضعیت بهداشتی و قرنطینه افرادی است که تست کرونای آنها مثبت است.

 

آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برگشت زائران از مرز مهران

سایر کمیته‌های اربعین در استان ایلام نیز از آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برگشت زائران از مرز مهران خبر دادند. معاون عمرانی استاندار ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: برای برگشت زوار از مرز مهران آمادگی وجود دارد و تمهیدات لازم در این راستا اندیشیده شده است.

احمد کرمی بیان کرد: در بخش‌های مختلف حوزه بهداشت و درمان، پشتیبانی، حمل و نقل و دیگر خدمات مرتبط با رعایت پروتکل بهداشتی برای برگشت زوار آمادگی در مرز مهران وجود دارد.

وی گفت: اعضای ستاد اربعین استان از هفته آینده در شهرستان مهران مستقر شوند و تمهیدات لازم برای تهیه بیش از یک هزار دستگاه اتوبوس برای برگشت زائران از مرز مهران اندیشیده شده است.

وی گفت: برای اربعین امسال ۹۳ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

سفر به اربعین از فرودگاه ایلام انجام نمی شود

محمدجواد یگانه مدیر فرودگاه شهدای ایلام نیز در این باره اظهار داشت: بنا به تصمیم ستاد اربعین و سازمان هواپیمایی کشور، فرودگاه شهدای استان ایلام برای جابجایی زائران اربعین انتخاب نشده است.

وی با بیان اینکه بنا بر تصمیم و هماهنگی سازمان هواپیمایی کشور و ستاد اربعین ۵ فرودگاه برای جابجایی هوایی مسافران اربعین حسینی به مقصد عراق در نظر گرفته شده است افزود: زائران اربعین برای حضور در عراق باید به فرودگاه شهر‌های مشهد، اهواز، بندرعباس، تبریز و مهرآباد و امام خمینی (ره) تهران مراجعه کنند.

مدیرفرودگاه شهدای ایلام تصریح کرد: بنابراین زائران برای سفر به عتبات عالیات و حضور در راهپیمایی اربعین، به استان ایلام مراجعه نکنند.

وی افزود: فرودگاه شهدای ایلام آمادگی دارد در صورت نیاز و صلاح دید ستاد مرکزی اربعین و سازمان فرودگاهی کشور مسافران را به مقصد عراق جابجا کند.

در سال‌های گذشته و قبل از شیوع ویروس کرونا، فرودگاه شهدای ایلام یکی از پرترددترین مرز‌های هوایی کشور برای جابجایی زائران به عتبات عالیات بود.

امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا دولت عراق پذیرای ۳۰ هزار مسافر ایرانی از طریق مرز‌های هوایی است و تمام مرز‌های زمینی از جمله مرز بین المللی مهران بر روی زائران بسته است.

در پایان باید این نکته را یادآور شویم که طبق گفته رهبر انقلاب باید امسال را در خانه و از راه دور با خواندن زیارت اربعین سپری کنند تا خدای نکرده تلفات بیشتری از این ویروس نداشته باشیم و با دعای خود رعایت نکات بهداشتی و دریافت واکسن از شر این ویروس راحت شویم.

علی اکبر رضایی ایلام

مربوطه به : فرهنگیاجتماعیاخبار اربعینمناسبت هاآخرین خبراخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :