کدخبر : 25951 |

برخی از اقدامات اوقاف در ایام کرونا


با شیوع کرونا همدلی  و همکاری زاید الوصفی در جامعه شکل گرفت که هر کدام به سهم خود ضمن کمک به مقابله با این ویروس جلوه ای از نوعدوستی ، مشارکت در کار خیر و بازگشت به ارزش های اسلامی را تجلی بخشید . 

به گزارش بقاع خبر ؛ گزارش زیر نیم نگاهی است به برخی اقدامات اوقاف در روزهای درگیر بودن کشور با کرونا ، که سازمان اوقاف و امور خیریه خدمات ارزشمندی را د این خصوص ارائه داده است  .

رونمایی از دستگاه های ضدعفونی کننده هوشمند دست ساز

مراسم رونمایی از دستگاه های ضدعفونی کننده هوشمند دست ساز که با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان و شرکت‌های دانش‌بنیان ساخته شده با حضور علیرضا هوشیار معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه این استان با اشاره به اینکه این دستگاه در دو نمونه ایستاده و دیواری طراحی شده گفت : دستگاه دیواری قابلیت نصب در اتوبوس و تاکسی را دارد .

حجت الاسلام بلک در ادامه به ویژگی های این دستگاه اشاره کرد و گفت: هر دستگاه با یک گالن پر از مواد ضد عفونی ، ۱۵ هزار نفر را بدون تماس دست و به صورت هوشمند و پاشش محلول، ضدعفونی می کند .

وی با بیان اینکه این دستگاه به تایید وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم رسیده افزود: در حال حاضر این دستگاه به صورت آزمایشی در چند محل هم نصب شده است.

توزیع ۱۱۰ هزار بسته معیشتی از سوی بقاع متبرکه دربین نیازمندان طی برگزاری رزمایش«ضیافت همدلی»

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکتهای سازمان اوقاف و امور خیریه از برگزاری رزمایش«ضیافت همدلی» در مراکز افق بقاع متبرکه و توزیع ۱۱۰ هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان در ماه مبارک رمضان خبر داد.

رضا معممی مقدم با بیان اینکه بقاع متبرکه تعطیل نیست و در حال خدمت رسانی است، گفت: رزمایش«ضیافت همدلی » به منظور لبیک گفتن به رهنمودهای مقام معظم رهبری، بی سابقه ترین و بی نظیرترین خدمات اجتماعی در سازمان اوقاف و امور خیریه است که با اهتمام ویژه نماینده ولی فقیه و رئیس این سازمان طراحی شده است.

وی یادآور شد: علی رغم اینکه به دلیل تعطیل بودن بقاع متبرکه، این اماکن مذهبی برای پرداخت حقوق خدام ثابت و هزینه های جاریشان با مشکل جدی مواجه هستند و با محدودیت موقوفات مربوط به اطعام و افطار ماه مبارک رمضان روبرو هستیم،با تدابیر اندیشه شده و جلب مشارکت متولیان غیر متصرفی و یاری هیئت امنای امامزادگان و مشارکتهای مردمی، سبدهای معیشتی و ارزاق شامل گوشت،مرغ، برنج و روغن و ماکارونی و قند و…. از سوی مراکز افق امامزادگان و بقاع متبرکه بین خانواده‌های کم برخوردار در استانها در حال توزیع است و تا پایان ماه مبارک ادامه خواهد داشت.

معممی مقدم تصریح کرد: بر این اساس ۱۱۰ هزار بسته معیشتی به ارزش ۲۸ میلیارد تومان در آستانه ماه مبارک رمضان توسط هیئت امنای امامزادگان، بین نیازمندانِ مجاور امامزادگان و حاشیه شهرها توزیع خواهد شد.

وی گفت: با ابلاغ این برنامه به ادارات کل اوقاف و امورخیریه دراواخرفروردین ماه سال جاری ، تمامی همکاران ،متولیان ، مدیران مراکز افق ،هیئت امنا و خدام با روحیه ای جهادی و پشتکاری مثال زدنی وارد عرصه عمل شده اند.

خیرین زیادی پس از شیوع کرونا ویروس قصد کمک و خدمت داشتند . برقراری اتصال بین خیرین از طریق سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد و در این زمینه اقدامات خوبی در این حوزه انجام شد.

خجسته پور گفت: خیرین زیادی پس از شیوع کرونا ویروس قصد کمک و خدمت در این زمینه را داشتند و با توجه به رسالت سازمان اوقاف در انجام امور خیریه، برقراری اتصال بین خیرین از طریق سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد و در این زمینه اقدامات خوبی در این حوزه انجام شد.

حبیب‌الله خجسته پور با تقدیر از جمع‌آوری کمک‌های خیرین در تولید و توزیع بیش از ۶ میلیارد ریال اقلام خوراکی و بهداشتی در این ایام با استفاده از منابع منطبق و کمک‌های خیرین اظهار کرد: خیرین زیادی پس از شیوع کرونا ویروس قصد کمک و خدمت داشتند . برقراری اتصال بین خیرین از طریق سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد و در این زمینه اقدامات خوبی در این حوزه انجام شد.

وی با تقدیر از جمع‌آوری کمک‌های خیرین در تولید و توزیع بیش از ۶ میلیارد ریال اقلام خوراکی و بهداشتی در این ایام با استفاده از منابع منطبق و کمک‌های خیرین اظهار کرد: خیرین زیادی پس از شیوع کرونا ویروس قصد کمک و خدمت در این زمینه را داشتند و نیاز بود که این خیرین کارشان منسجم شده و سازماندهی شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه سازمان اوقاف کار خیریه هم انجام می‌دهد برقراری اتصال بین خیرین از طریق سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شد و در این زمینه اقدامات خوبی در این حوزه انجام شد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان اظهار کرد: در استان سمنان موقوفات فراوانی وجود دارد و خدا را شاکریم در استان سمنان موقوفه‌ای با نیت دارو و درمان هم داریم و در از ظرفیت این موقوفه در راستای کمک به کنترل و مهار بیماری حادث‌شده در جامعه استفاده شده است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان گفت: اقدامات جامعه مذهبی و تعطیل کردن بقاع متبرکه در روزهای آغازین شیون کرونا، زمینه تعطیل کردن اختیاری بقیه تجمعان و مراسم توسط مردم را فراهم کرد.

پس از ابلاغ مصوبات ستاد ملی کرونا مبنی بر اعلام اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از ۸ فروردین، از طرف مردم مورد استقبال قرار گرفت.

وی افزود: بی‌شک علت استقبال عامه مردم از طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، اقداماتی بود که جامعه مذهبی و متدین ما از اولین روزهای شیوع بیماری کرونا در کشور انجام دادند و وقتی مردم دیدند که بقاع متبرکه ما در جهت سلامتی مردم بسته شده‌اند و هنگامی‌که ملاحظه کردند نمازهای جمعه و جماعات شاید برای اولین بار در طول تاریخ برگزاری آن‌ها تعطیل شدند و وقتی دیدند که پیشتازان عرصه دین و مذهب علما و روحانیون و سایر بزرگواران نسبت به‌سلامتی مردم دغدغه دارند و اجتماعات دینی و مذهبی را تعطیل کرده‌اند، این درسی شد برای مردم که در تعطیل کردن اختیاری بقیه اجتماعات و مراسمات اقدام کنند و همین‌جا دارد مراتب سپاس و قدردانی خود را از علما و روحانیون و نهادهای دینی مانند سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام کنیم.

خجسته پور عنوان کرد: علیرغم اینکه در این ایام بقاع متبرکه و اماکن مذهبی و اجتماعات و برنامه‌های مذهبی این اماکن تعطیل شده‌اند ولی امور مذهبی و دینی و کار خیر تعطیل نشده است بلکه از حالت اجتماعی و حضور فیزیکی و در کنار هم بودن رسیده‌ایم به اقدامات فردی با حفظ فاصله‌های فیزیکی.

وی گفت: به‌عنوان نمونه می‌توان به تبدیل برخی از فضاهای اماکن مقدس به امور تولیدی و جهادی در راستای تولید مواردی از قبیل ماسک و دستکش و سایر ملزومات موردنیاز مردم اشاره کرد و شاهد هستیم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان تصریح کرد: شاهد هستیم که همچنان کاربری کار خیر این اماکن مقدس سر جای خود هست منتها با شکل دیگری دارند به مردم ارائه خدمت می کنند.

وی گفت: با عنایت به اینکه در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و مردم ما به‌واسطه اعتقادات درونی و یک سنت‌های جاری مایل‌اند راز و نیازشان علاوه بر اینکه در حضور جمع و جماعت باشد، که اجر معنوی بیشتری داشته باشند و همچنین مایل‌اند که در اماکن متبرکه و مقدس باشند.

خجسته پور عنوان کرد: در حال حاضر بر اساس تصمیماتی که در ستاد ملی کرونا گرفته شده است، متأسفانه امکان بازگشایی اماکن متبرکه وجود ندارد، اما نیاز معنوی مردم پابرجاست.

وی گفت: در این زمینه پیشنهاد و توصیه می‌شود از بسترهایی مانند صداوسیما و فضای مجازی استفاده بشود و کلام خطبا و روحانیت همچنان به گوش مردم متدین استان برسد.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی استان سمنان گفت: در این خصوص هم می‌توانیم از طریق شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی و هم با تهیه کلیپ‌هایی در فضای مجازی این کار را انجام دهیم.

وی عنوان کرد: باید منبرها را به ممبرها وصل کنیم و ممبرهایی که در گروه‌های مختلف فضای مجازی هستند از منبر علما بهره کافی را ببرند.

خجسته پور تصریح کرد: در فضای مجازی یک ارتباط دوطرفه برقرار می‌شود و مخاطب هم می‌تواند پیام خود را به گوش متکلم برساند، نه به‌اندازه مجالس وعظ و سخنرانی ولی حداقل با یک شبیه‌سازی می‌توان آن ارتباط را هم برقرار کرد.

وی گفت: فعلاً بر اساس آخرین مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا تا ۱۵ اردیبهشت وضعیت بقاع متبرکه تعطیل خواهند ماند و احتمال می‌رود تا پایان ماه مبارک هم اوضاع بر همین منوال باشد بنابراین امیدواریم از ظرفیت به وجود آمده نهایت استفاده بشود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان اظهار کرد: مردم خداجوی استان در سنوات گذشته در ماه مبارک رمضان مجالس افطاری برگزار می‌کردند نذوراتی تهیه می‌کردند و در مراسماتی مانند میلاد امام حسن مجتبی (ع) و شبهای قدر نذورات خود را بین مردم و روزه‌داران توزیع می‌کردند و در آستانه عید سعید فطر زکات و فطریه های خود را به مستمندان اهدا می‌کردند و به‌طورکلی حاکم شدن فضای معنوی در سراسر کشور موجب می‌شد دست‌به‌خیر شدن مردم بیشتر شود.

وی افزود: با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر مساوات و یاریگری کسانی که به‌واسطه بیماری کرونا آسیب دیده‌اند، انتظار داریم مردم همچنان کار خیر خود را استمرار بخشند و هزینه‌هایی را که سنوات ماضی برای برگزاری اجتماعات و افطار مؤمنین و مراسمات لیالی قدر داشتند را امسال به سمت یاریگری کسانی که در بیماری کرونا آسیب دیده‌اند و نیازمندی مالی دارند سوق دهند.

خجسته پور تصریح کرد: هرچند همه دستگاه‌ها در قالب قرارگاه استانی مساوات دارند کار می‌کنند و ما جدایی بین دستگاه‌ها نمی‌بینیم، اما یکی از مراکز معتبر و قابل‌اعتماد و قابل‌پیگیری در این زمینه سازمان اوقاف و امور خیریه است.

وی عنوان کرد: اوقاف و امور خیریه هم به‌واسطه امکاناتی که خودش دارد و هم به‌واسطه ارتباط‌هایی که با خیرین دارد و کمک‌های خیرخواهانه‌ای که از مردم جمع می‌کند می‌تواند در این زمین به‌خوبی عمل کند.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار سمنان در پایان ضمن تقدیر و تشکر از اداره کل اوقاف و امور خیریه و هیئت‌امنای بقاع متبرکه بابت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی کردن معابر و اماکن مذهبی خاطرنشان کرد: انشا الله همه اماکن متبرکه ما همچنان

آمادگی را حفظ کنند که پس از رفع شدن شر این بلیه بتوانیم مانند سابق از ظرفیت این اماکن متبرکه بهره کافی و لازم را ببریم.

 

منابع :

روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه

روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از استان اصفهان

روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از استان سمنان

مربوطه به : أماكن مذهبياجتماعیامامزادگاناخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :