کدخبر : 24780 |

معرفی آستان مقدس امامزادگان ابریق (علیهم السلام)


به گفته ی روستائیان هر دو امامزاده از نوادگان امام جعفر صادق (علیه السلام) هستند؛ با این تفاوت که قبر موجود در بقعه ی اولی از آن نواده ی پسری امام جعفر صادق (علیه السلام) و مرقد بقعه ی دومی از آن نوادگان دختری آن امام همام است.

بقاع خبر: آستان امامزادگان ابریق (علیهم السلام) در شهرستان اهر و در قبرستان عمومی روستای ابریق قرار دارد. این دو بقعه در مجاورت روستا و حدود ۵۰ متر، از همدیگر فاصله دارند. هر دو بقعه از قدیم الایام دارای بنای گلی بوده و حدود یک قرن پیش به همت شیخ قاسم قاسمی و اهالی روستا ساخته شده است. پس از آن، فردی به نام علی ابراهیم زاده هر دو بقعه را بازسازی کرده است.

پلان هر دو بقعه مستطیل شکل و تقریباً به یک اندازه احداث شده اند. هر دو بقعه دارای سه پنجره در ضلع غربی، یک پنجره در ضلع شرقی، دو پنجره در ضلع شمالی و دو پنجره و یک در ورودی در ضلع جنوبی هستند. جنس پنجره ها از آهن و در ورودی بقعه اولی از آلومینیوم است.

نمای بیرونی هر دو بقعه اندودی از سیمان سفید بوده و در نمای اصلی هر دو بقعه، دو مناره ی یک متری توپُری قرار دارد. بالای هر مناره یک چراغ روشنایی نصب شده است. کف هر دو بقعه با پتو، گلیم، فرش و موکت مفروش و سقف هر دو با تیرآهن و آجر پوشانده شده است. داخل هر کدام از بقعه ها قبری قرار دارد و روی هر کدام از آن ها با پارچه های رنگی پوشانده شده است. هر دو قبر فاقد کتیبه و لوح مزار هستند و در اطراف آن تکه سنگ هایی قرار دارد که اشکال مختلفی روی آن حک شده است.

هر دو آستان از آب، برق و سرویس بهداشتی برخوردار است. بقعه ها فاقد ضریح و گنبد هستند.

این دو بقعه از روزگاران قدیم مورد توجه و احترام مردم منطقه هستند. مردم در اعیاد مذهبی و ماه رمضان هر سال در آنجا مراسم مذهبی برگزار می کنند. به ویژه از ساعات اولیه صبح روز عاشورا در آنجا تجمع می کنند و به سینه زنی و عزاداری می پردازند. بقاع تولیت خاصی ندارد و به دست مردم اداره می شود.

 

زیارت نامه

اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَهُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاهُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَهً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَهِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَهً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

آدرس : استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان اهر ـ روستای ابریق.

انتهای پیام/

خبرنگار افتخاری:محمد بابایی

 

مربوطه به : آخرین عناوینأماكن مذهبيامامزادگاناخبارپایگاهمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیشجره طیبهاستان آذربایجان شرقیحضرت امام جعفر صادق ( ع )اخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :