کدخبر : 25091 |

آذر ماه ، پرواز ۱۳ مهاجر ایرانی مدافع حرم حرم زینب در سوریه


شهدای مدافع حرم در غربـت بـه شهادت رسیدند، ایـن هـم یـک امتیـاز بزرگـی اسـت، این هـم پیش خـدای متعـال فرامـوش نمی‌شـود

بقاع خبر:حقیقتاً هـم شـهدای شـما، هـم خانواده‌هـا، پـدران، مـادران و فرزنـدان آنـان، حـق بزرگی بر گـردن همـه ملت ایـران دارند. ایـن شـهدا امتیازاتـی دارند:

یکـی ایـن اسـت کـه اینهـا از حریـم اهل بیـت در عـراق و سـوریه دفـاع کردنـد و در ایـن راه بـه شـهادت رسـیدند…

امتیـاز دوم ایـن شـهدای شـما ایـن اسـت کـه اینهـا رفتنـد بـا دشـمنی مبـارزه کردنـد کـه اگـر اینهـا مبـارزه نمی‌کردنـد ایـن دشـمن می‌آمـد داخـل کشـور… اگـر جلویش گرفتـه نمی‌شـد مـا باید اینجـا در کرمانشاه و همـدان و بقیه اسـتانها بـا اینهـا می‌جنگیدیم و جلـوی اینهـا را می‌گرفتیم. در واقع ایـن شهدای عزیـز ما جـان خودشان را در راه دفاع از کشـور، ملت، دیـن، انقلاب اسلامی فـدا کردند.

امتیـاز سـوم هـم این اسـت کـه اینهـا در غربـت بـه شهادت رسیدند، ایـن هـم یـک امتیـاز بزرگـی اسـت، این هـم پیش خـدای متعـال فرامـوش نمی‌شـود ) بیانات رهبر انقلاب در دیدار خانواده شهدای مدافع حرم )

بقاع خبر: با آغاز تهاجم تکفیری ها به پشتیبانی استکبار  و مرتجعان منطقه ، برخی از دوستداران اهل بیت ردای مهاجرت ، مجاهدت را پوشیدند که برخی به فیض شهادت نائل آمدند. محرم سال ۱۳۹۴ درگیری سختی بین رزمندگان اسلام و نیروهای تکفیری وهابی در سوریه در گرفت. عملیاتی با هدف بازپس گیری مناطق اشغال شده اطراف حلب و ضربه به نیروهای تکفیری وهابی که همزمان با ایام محرم آغاز شد. مناطق جنوبی و شرقی حلب محل اصلی درگیری ها بود. در طی عملیات نیروهای مقاومت شهدای زیادی را تقدیم اسلام کردند. از این بین در روز ۱۶ آذرماه ۱۳ تن از نیروهای ایرانی که از شهرهای مختلف برای دفاع از حرم آل الله به سوریه رفته بودند در جریان این عملیات به شهادت رسیدند که مختصری از زندگینامه و سرگذشت این شهدا در ادامه آمده است.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) عبدالرحیم فیروزآبادی

متولد ۱۳۶۴ اولین شهید مدافع حرم شهرستان نکا است. او عضو سپاه پاسداران بود و در گردان صابرین لشکر عملیاتی ۲۵ کربلا خدمت می کرد که در ۱۶ آذرماه ۹۴ حین ماموریت مستشاری توسط تروریست های تکفیری به شهادت رسید. پیکر مطهر این شهید روز ۲۸ صفر همزمان با رحلت رسول گرامی اسلامی بر دستان مردم نکا تشییع و در گلزار شهدای روستای آبلو به خاک سپرده شد.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) روح الله صحرایی

متولد ۲۴دی ماه سال ۱۳۶۲ در آمل بود. پس از گذراندن دوران تحصیل در مدرسه با وجود معافیت از سربازی به دلیل ماه ها حضور پدرش در جبهه های دفاع مقدس با علاقه به خدمت سربازی در ارتش رفت. سال ۱۳۸۶ با پیگیری بسیار وارد سپاه پاسداران شد. سپس فوق دیپلم را در رشته تربیت بدنی و لیسانس حقوق را از دانشگاه فرهنگ هنر آمل گرفت. سال ۸۹ با همسرش ازدواج کرد و حاصل این ازدواج ۲ فرزند پسر به نام های محمد رسول و محمد جواد شد که فرزند دوم او شش ماه پس از شهادت پدر به دنیا آمد.

او در طول دوران خدمتش در سپاه پاسداران بارها به ماموریت های مختلف از جمله درگیری با اشرار و گروهک ها در شمالغرب کشور اعزام شد. پس از بازگشت از ماموریت پیرانشهر بود که داوطلب رفتن به سوریه شد. روح الله ۱۶ آذرماه سال ۹۴ به همراه سه همرزم دیگر خود شهیدان محرمعلی مرادخانی، عبدالله فیروزآبادی و مصطفی شیخ الاسلامی در حلب سوریه به شهادت رسید.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) محرمعلی مرادخانی

متولد سال ۱۳۴۵ و اهل شهرستان تنکابن استان مازندران بود. وی به عنوان نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در صحنه هشت سال دفاع مقدس حاضر شد و در این راه بارها از ناحیه صورت و پا دچار مجروحیت شد. پس از جنگ تحمیلی همچنان در سپاه پاسداران خدمت کرد، مدتی در ستاد مشترک نیروی قرارگاه امام حسین (ع) در تهران به عنوان کارشناس نظامی مشغول شد. پس از آن وی به عنوان مسئول عملیات تیپ سوم لشکر ۲۵ کربلای مازندران منصوب شد و بلافاصله پس از بازنشستگی زمانی که تکفیری ها حرم عمه سادات را نشانه رفته بودند به جمع مدافعان حرم پیوست. وی ۱۶ آذرماه سال ۹۴ در نبرد با تکفیری ها از ناحیه پشت سر هدف تیر قناصه قرار گرفت و در حالی که زانو زده بود و سر به سجـده گذاشته بود، به شهادت رسید.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) مصطفی شیخ الاسلامی

متولد ۲۲ دی ماه سال ۶۴ در شهر چالوس بود. تحصیلاتش را در تا مقطع فوق لیسانس در رشته مهندسی برق ادامه داد و در کنار تحصیل به ورزش مشغول شد. او در رشته کشتی و جودو دارای مقام های استانی و کشوری بود. شیخ الاسلامی در سال ۹۱ به سپاه پاسداران پیوست و در سال ۱۳۹۴ نیز برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) داوطلب حضور در سوریه شد تا اینکه در ۱۶ آذرماه سال ۹۴ در یک عملیات سنگین در شهر حلب به دست نیروهای تکفیری وهابی داعش به شهادت رسید.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) مهدی قاضی خانی

یکی از شهدای مدافع حرم استان تهران از شهرستان قرچک است که طی عملیات مستشاری در سوریه در ۱۶ آذر سال ۹۴ به شهادت رسید و شهادتش با شهادت امام رضا (ع) مصادف شد. مراسم تشییع پیکر مطهر شهید مهدی قاضی خانی مدافع حرم حضرت زینب (س) در قرچک برگزار شد و در مزار شهدای امامزاده بی بی زبیده خاکسپاری شد. از شهید قاضی خانی ۲ پسر به نام‌های محمد متین و محمد یاسین و یک دختر به نام نهال به یادگار مانده است.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سجاد مرادی

متولد ۲۸ دی ماه سال ۶۱ در روستایی از توابع شهر بلداجی بروجن استان چهارمحال و بختیاری است. در بهمن ماه سال ۱۳۸۱ لباس سبز پاسداری را به تن کرد و به خدمت در این نهاد انقلابی مشغول شد. وی پس از گذراندن دوره نظامی در تهران وارد لشکر عملیاتی ۱۴ امام حسین (ع) شد. سال ۱۳۹۰ با حمله ضد انقلاب و گروهک پژاک به کردستان عازم این شهر شد. سال ۱۳۸۴ با دختری از بستگاه خود ازدواج کرد. سجاد آبان ماه سال ۱۳۹۴ عازم جبهه های نبرد شد و در ۱۶ آذرماه در منطقه خلصه حلب در اثر اصابت موشک عناصر کتائب ثوار الشام و برخورد ترکش به پشت سر به شهادت رسید.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) حبیب روحی چوکامی

ششمین شهید مدافع حرم گیلان است که روز دوشنبه ۱۶۱۶ آذر ۱۳۹۶، حین انجام مأموریت‌های مستشاری در حلب سوریه به شهادت رسید. از این شهید مدافع حرم ۳۳ ساله سه فرزند به یادگار مانده است. پیکر مطهر شهید حبیب روحی چوکامی در گلزار شهدای چوکام به خاک سپرده شد.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) احمد قاسمی‌کرانی

متولد دوم اردبیهشت سال ۶۹ در شهرستان فارسان است. قاسمی از سال ۱۳۸۷ تا اوایل سال ۱۳۹۳ در رشته مهندسی مکانیک گرایش سیالات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مجلسی ره استان اصفهان مشغول به تحصیل شد و به مدت چهار سال مسوولیت نیروی انسانی بسیج حوزه بسیج دانشجویی شهید باکری ناحیه شهرستان مبارکه را برعهده گرفت. احمد پس از معرفی از گردان فتح به تیپ پانزده تکاوری امام حسن مجتبی(ع) در بهبهان رفت و آموزش های تخصصی لازم را با مسوولیت آرپی چی زن زیر نظر مربیان و تکاوران نیروی زمینی سپاه گذراند و در سحرگاه ۲۵ آبان ماه سال ۹۴ داوطلبانه به سوریه اعزام شد و سرانجام در ۱۶ آذرماه همان سال به شهادت رسید.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سید مجتبی ابوالقاسمی

متولد سال ۱۳۶۰ در دزفول بود که برای دفاع از حرم حضرت زینب (س) از شر تکفیری ها خود را به سوریه رساند و در ۱۶ آذرماه سال ۹۴ در حلب سوریه به شهادت رسید. وی فرمانده بسیجی گردان بیت المقدس سپاه دزفول بود که داوطلبانه عازم سوریه شد.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) مرتضی زارع

سال ۶۴ در اسلام‌آباد اصفهان و در خانواده ای با چهار خواهر و یک برادر متولد شد. در سال ۱۳۹۲ در رشته مدیریت دولتی دانشگاه پیام نور دولت آباد پذیرفته شد و در زمان شهادت، دانشجوی این دانشگاه بود. او در ۱۷ ربیع الاول سال ۹۲ شمسی مقارن با تولد حضرت محمد(ص) ازدواج کرد. شهید مرتضی زارع در ۱۶ آذر ماه سال ۱۳۹۴ در عملیات مستشاری در سوریه به دست گروه تروریستی تکفیری داعش به درجه شهادت نائل آمد.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) احسان فتحی چم خانی

۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۹ در شهرستان بهبهان به دنیا آمد. پدرش شکرالله نام داشت. تا پایان دوره متوسطه درس خواند و دیپلم گرفت. ۲۶ آبان ۱۳۹۲ با عضویت رسمی در سپاه پاسداران مشغول به خدمت شد. دانشجوی ترم اول رشته تربیت بدنی بود و همزمان با روز دانشجو؛ ۱۶ آذر ۱۳۹۴ در دفاع از حرم بانوی مقاومت، حضرت زینب کبری(س) در حلب، با آتش مزدوران سعودی و پیروان اسلام آمریکایی شهدِ شیرین شهادت را چشید و میهمان سفره ی اباعبدالله الحسین(ع) شد.

پیکر مطهر احسان فتحی چم خانی در شهرستان بهبهان تشییع و در گلزار شهدای این شهرستان در کنار مزار برادر شهیدش بارونی فتحی چم خانی که در عملیات رمضان (تیرماه ۱۳۶۱) به شهادت رسیده بود به خاک سپرده شد.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سید اصغر فاطمی تبار

متولد سال ۱۳۲۶۴ در امیدیه خوزستان است. او تنها چند ماه پس از ازدواج برای دفاع از حرم اهل بیت (ع) به سوریه رفت و در ۱۶ آذرماه سال ۹۴ به شهادت رسید.

 

شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) سیدیحیی براتی

در سال ۴۹ در محله احمدآباد متولد شد. سال ۱۳۷۳ وارد سپاه پاسداران شد و تا سال ها در این نهاد انقلابی خدمت کرد. وی دومین شهید شهر «درچه» شهررستان خمینی شهر اصفهان است که آذرماه سال ۹۴ در روستای خلصه در استان حلب سوریه بر اثر انفجار تانک و اصابت ترکش بر پیکرش به شهادت رسید.

 

سخنان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در خصو چگونگی انتخاب عنوان مدافعان حرم

در اول بحران سوریه می‌خواستم این نام را انتخاب کنم، خیلی فکر کردم که اگر بخواهیم از قالب اسلامی کسی یا کسانی را برای دفاع از حرم جذب کنیم، چه نامی برای آنها بگذاریم؟ دیدم پرجاذبه‌ترین نام که می‌شود بر این حرکت جهادی جدید اطلاق کرد، نام «مدافعین حرم» است.  همه‌ی این کسانی که به نام شهدای حرم به شهادت می‌رسند، شهید حرمی‌هایی هستند که حرم سیده زینب (سلام‌الله علیها) هم چون قمری در وسط آن قرار دارد.

حریم بزرگی است، هزاران نفر برای این حریم جان بدهند ارزش دارد. سرور جوانان بهشت حسین ابن علی (صلوات‌الله علیه) برای آن شهید شد.والله دفاع از حرم حضرت زینب (سلام‌الله علیها)، دفاع از حریم امیرالمؤمنین (صلوات‌الله علیه) در نجف است. والله اگر سوریه به دست اینها ساقط شود، همان طوری که سامرا را با بمب منفجر کردند، همه‌ی مقدسات شیعه را نابود می‌کنند. دفاع از حرم زینب (سلام‌الله علیها)، دفاع از حریم امام رضا (صلوات‌الله علیه) در ایران هم هست، همه‌ی اینها به هم پیوستگی دارد.

دفاع، دفاع عادی نیست، دفاع کوچکی نیست، تصمیم ناقصی نیست، تصمیم کوچکی نیست امام فرمودند: اگر شما در مقابل دین ما بایستید، ما با همه‌ی قدرتمان در مقابل همه‌ی دنیای شما می‌ایستیم.

 

منابع :

کتاب ذوالفقار، برش‌هایی از خاطرات شفاهی حاج قاسم سلیمانی

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری فارس

نویسنده : علی سامعی 

مربوطه به : آخرین عناوینعتبات عالياتأماكن مذهبيفرهنگیاجتماعیمعارفشهدامدافعان حرماخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :