کدخبر : 23582 |

امام کاظم(ع) در بین امامان طولانی ترین دوران امامت را داشتند


استاد حوزه علمیه قم گفت: امام کاظم(ع) با ۳۵ دوران امامت، طولانی ترین دوران امامت را در بین امامان داشته اند.

به گزارش خبرنگار بقاع خبر از ری؛ مراسم جشن باشکوه میلاد امام موسی کاظم(ع) شب گذشته از سوی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسعود عالی و مدیجه سرایی حاج اصغر دوستی با حضور اقشار مختلف مردم در مصلی شهرری برگزار شد.

حجت الاسلام عالی در این مراسم با تبریک میلاد امام موسی کاظم(ع) گفت: یکی از مناسبات ایام غدیر، در بیستم ذی الحجه میلاد باب الحوائج امام هفتم(ع) است.

این استاد حوزوی با اشاره به زندگی امام کاظم(ع) اظهار کرد: امام کاظم(ع) هفتمین امام شیعیان است که ۵۵ سال عمر کردند و از سن ۲۰ سالگی به امامت رسیدند و دوران امامت ایشان ۳۵ سال طول کشید و هیچ امامی دوران امامتش به طولانی بودن دوران امام کاظم(ع) نمی رسد.

وی ادامه داد: در بین امامان طولانی ترین دوران امامت را امام کاظم(ع) داشتند و دوران امامت ایشان همزمان با خلافت ۴ خلیفه خبیث عباسی بود که می توان گفت دوران امامت حضرت بعد از امام سجاد(ع) از سخت‌ترین دوران بر ائمه معصومین(ع) بوده است.

حجت الاسلام عالی با اشاره به دوران سخت امامت امام هفتم اظهار کرد: در این دوران امام به شدت تحت مراقب بود، به طوری که در این ۳۵ سال دوران امامت حضرت به طور کامل تحت نظر بودند و می توان گفت که این ۳۵ سال در حبس بوده اند.

وی ادامه داد: در این دوران کسی حتی جرأت نمی کرد از حضرت سوالی و مسئله ای را بپرسد و بعد آن را از قول امام نقل کنند! حتی شیعیان نمی توانستند اسم حضرت را بیاورند و بگویند که این حدیث را از امام شنیده ایم، چون دستگاه حکومت آن ها را دستگیر می کردند.

این استاد حوزوی افزود: از این رو کسانی که خدمت امام می رسیدند و سخنی و حدیثی از ایشان می شنیدند و بعد می خواستند در مجلسی و یا برای مردم آن سخن امام را نقل کنند، می گفتند این سخن را عبدصالح گفته است، یا می گفتند این سخن از صابر یا کاظم این حرف را گفته است و هرگز نمی گفتند این سخن امام موسی کاظم(ع) است، چون می ترسیدند آنها را به علت رابطه با امام دستگیر کنند.

حجت الاسلام عالی علت ازدواج نکردن حضرت معصومه(س) را همین ترس حاکم بر جامعه دانست و گفت: به همین علت و ترس مردم و شیعیان از حکومت به خاطر ارتباط با امام کسی جرأت ازدواج با حضرت معصومه(س) را نداشت و می ترسیدند که داماد حضرت شوند.

انتهای پیام/

خبرنگار:محسن سلطان احمدی

مربوطه به : آخرین عناوینمعارفدین و اندیشهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :