کدخبر : 16186 |

شاهزاده ابراهیم بن موسی(ع) نگین انگشتری باغ فین کاشان


در انتهای خیابان امیرکبیر کاشان در منطقه‌ی فین ( باغشاه) زیارتگاهی قدیمی به نام شاهزاده ابراهیم(ع)وجود دارد که معروف به زیارتگاه برکت می باشد

به گزارش خبرنگاربقاع نیوزاز کاشان، بنابرآنچه در سامانه اداره‌ی اوقاف و امور خیریه‌ی شهرستان کاشان آمده :ساخت بنای امام زاده از سال ۱۲۸۵ قمری آغاز و در سال ۱۳۵۱ قمری به پایان رسیده است. واقف آن خانمی ‌با نام خانم طوبی بیگم ملقب به خاله بیگم بوده است.قبل از این بنای ساختمانی با مصالح خشت وگِل بوده و معروف به زیارتگاه برکت نامیده شده است.

این امام زاده از معدود امام زادگانی است که دارای دوصحن شمالی و جنوبی می‌باشد.

ضریح بسیار جالبی که به سال ۱۳۸۷ شمسی نصب شده بود که واقف آن آقای حاج اسدالله خادم مقدم نوه‌ی مرحومه خاله بیگم می‌باشد که بر درب ضریح نوشته :

السلام علیک یا شاهزاده ابراهیم بن شاه سلیمان بن امام موسی ابن جعفر(ع)

و دور تا دور ضریح سوره‌ی هل اتی نوشته شده است درضمن ضریح قدیمی امام زاده که چوبی و مشبک بود در آستان نگه داری می‌شود.

 • مضجع شریف با کاشی‌های آبی و زرد آراسته و پارچه سبزی که روی آن اسم امام زاده نوشته شده ویک قرآن بهچشم می‌خورد.
 • در رواق کنار ضریح سنگی وجودداشت واشعاری نوشته بود. قسمتی از آن بدین قرار است.

زهی زین روضه کامد از شرف چون وادی ایمان         فلک ارکان ملک دربان شرف بنیان ** ون                  
ز بوی تربت پاکش همی بشکسته درعالم              رواج نامه و عود وعبیر و عنبر و لادَن
شبی یا عقل خود گفتم که‌ای حلّال هر مشکل       بود این تربت از رتبت کدامین شاه را مسکن
جوابم با دوصد تکریم گفت این تربت میمون             مهین شهزاد ابراهیم را باشد در این موفق
نهال بوستان مصطفی سلطان جَم دربان               چراغ دودمان مرتضی دارای خیبر کن
سلیمانش اَبُ جدّ‌گرامش موسی کاظم                که نورقبّه اش دارد همه آفاق را روشن

این شعر روی سنگی به تاریخ ۱۳۰۱ هجری قمری نوشته شده توسط خاله بیگم.

 • داخل حرم مطهر امام زاده فضای معنوی وتاریخی داده، در بالای ضریح نقش ونگار قدیمی بودبه این صورت که علاوه برآیه‌ی و انیکاد، چهار صحنهاز شهدای کربلا به چشم می‌خورد.
 • نقاشی و صحنه‌ی پنج تن ویک فرشته بالای آن
 • نقاشی وصحنه‌ی شهادت علی اکبر(ع) و به دامن گرفتن سرپدر توسط امام(ع)
 • نقاشی و صحنه‌ی قتلگاه و جدا شدن سر امام توسط شمر نامرد
 • نقاشی و صحنه‌ی عکس یک زن به عنوان نظاره کردن جداشدن سریعنی حضرت زینب در قتلگاه.
 • در کنارحرم یک نمازخانه به سبک معماری سنتی که دارای ۱۲ ستون به صورت گچی که به صورت سه رواق وشش سقف مدوّر.
 • صحن مطهر امما زاده به سبک قدیم و مناسب با آب وهوای کاشان، یک حوض آبِ وسیع که درختان کاجِ سالمند وغرفه‌هایی، نمایان می‌باشد. پس از و.رود به صحن در مقابل، ‌ایوان گچ کاری شده با نقاشی، ‌های قدیمی که دوگلدسته بزرگ و دو گلدسته‌ی کوچک دوره آن بوده، هر زائری را به خود جلب می‌نماید و در همین صحن ورودی قبور تعدادی از مؤمنین وسادات و شهداء گرانقدر به چشم می‌خورد. نکته مهم اینکه دو عکس دایوان است که یکی عکس رسول الله (ص) و صحابه او- سلمان – اباذر- عباس – مقداد- جابر و امام حسن و امام حسین(ع) و دیگری عکس پنج تن کشیده شده است
 • در پیشانی ایوان حرم به خط کوفی اسامی چهارده معصوم (ع)ثبت شده و نقش و شکل شیری به چشم می‌خورد که گفته شده نقش سلطان فیض رومی که بر روی اسب نشسته و در حال شکار در جنگل می‌باشد و رویش را بر گرداننده دراین حال شیری به او حمله می‌کند لذا به بزرگانش متوسل می‌شود فائده‌ای ندارد ولی به امام حسین(ع) متوسل می‌شود او نجات پیدا می‌کند
 • بهگفته‌ی اهالی متدین و آقای مجید خادم مقدم که عضو هیئت امناء می‌باشد ؛‌
 • امام زاده بزرگوار در سنه ۲۸۵ هـ ق بهقصد خون خواهی حضرت رضا (ع)از مدینه با تعدادی از صحابه عازم طوس می‌شوند که دربین راه به دستور حکومت وقت، با امام زاده وهمراهان درگیر میشوند و ناجوانمردانه او را به شهادت می‌رسانند وتوسط میرزا جواد نامی دفن میشود و برای مدتی قبر هم مخفی بوده است و این مکان اوّل معروف به زیارت تربت بوده است والان هم به زمینهای کشاورزی اطراف هم دشت تربت می‌گویند. وتا سنه ۱۲۸۵ قمری فقط یک اتاقک خشت گلی بوده است.
 • در اثر خوابی که خاله بیگم می‌بیند امام زاده به اودستور می‌دهد تا به آبادانی حرم بپردازد و حتّی سکّه‌ای به جهت مخارج درعالم رؤیا به او می‌دهد و در نهایت خاله بیگم اقدام نموده و به این شکل فعلی در می‌آورد. قبر خاله بیگم درکنار ضریح می‌باشد.
 • شاهزاده ابراهیم در میان مردم کاشان وحومه مطرح بوده و جایگاه مهمی دارد و مردم به حدّی بهاین دردانه‌ی آل رسول ارادت دارند که حتی در قدیم از راههای دورحرکت می‌کردند و برای چندروز در این صحن وسرا، اسکان می‌کردند و درحال حاضر در طول سال مراسمان مذهبی و اجتماعی به خصوص درایام محرم و صفر و نماز حماعت دراین حرم برگزار می‌گردد.
 • در حال حاضر بر درب ورودی صحن یک زنجیر آویزان می‌باشد و شاید فلسفه‌ی آن این بوده که هر زائری که به حرم وارد می‌شده ازگناهان گذشته‌ی خود توبه نموده و طوق بندگی خداوند را به گردن انداخته و با ارادت و اخلاص خاصی نزدیکی از ذراری پیامبر (ص) می‌رفته است. الله اعلم.
 • مسلم محمودزاده باریکرسفی
 • ۱w3a9190 ۱w3a9187

 

مربوطه به : آخرین عناویناخبارپایگاهبقاع متبرکهشجره طیبهحضرت امام جعفر صادق ( ع )اخبار

کلمات کلیدی: , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

 1. سعید حیدریان گفت:

  با سلام و خسته نباشید و عرض ارادت
  این امامزاده مکرم ع حقیقتاً باب المراد است. به پابوسش مشرف شوید. حاجتم در دلم مخفی بود و کمتر از یک ماه با دعای این عزیز درگاه الهی برآورده شد. تا پایان عمر، انشاء الله مریدش می مانم و افتخارم همین بس که جارو کش خاک پای زوارش باشم.

دیدگاه شما :