کدخبر : 4151 |
به گزارش بقاع نیوز از زنجان:

آستان «قیدار نبی» قطب مذهبی و گردشگری در قلب خدابنده


بقاع نیوز:بقعه قیدار نبی (ع) که در شهرستان خدابنده با آب و هوای متعادل و کوهستانی قرار گرفته است، در 42 کیلومتری شهرستان باستانی سلطانیه قرار داشته و یکی از اموری که موجب شده این بقعه گردشگران بسیاری را به خود جذب کند، همین موضوع است.

بنای آرامگاهی قیدار نبی (ع)در جنوب غربی شهرستان قیدار )خدابنده) و در دامنه ارتفاعات با همین نام قرار دارد. این بنا متعلق به قیداربن اسماعیل بن ابراهیم (علیه السلام) از پیامبران الهی است.

قیدار نبی با نام اصلی قیدار بن اسماعیل بن ابراهیم از اجداد پیامبر اسلام است که او را فرزند اسماعیل و نیای سی ام محمد، پیامبر اسلام دانسته اند.

انتساب این بقعه به قیدار نبی با استشهاد 65 نفر از علمای طراز اول مورد تایید قرار گرفته است.این بقعه در زمان بلغار خاتون زن غازان خان تخریب و مجدداً در سال 719 قمری احداث شد.

این بنا از آجر و بر روی سه ردیف سنگ سبز تراشیده، ساخته شده و ترکیب کلی آن از دو چهارطاقی چسبیده به هم تشکیل یافته است.

چهارطاقی نخستین به عنوان هشتی با پوشش گنبدی احداث شده که سقف آن بر چهار جرز استوار گشته است.

در حدّفاصل دو جرز از سمت غرب، درِ ورودی بقعه قرار دارد، این قسمت به سبک چهارطاقی بوده با این تفاوت که دیوار به جرز باربر تبدیل گردیده است، تا ارتفاع یک متری دور تا دور بنا با کاشی های شش گوش، به رنگ فیروزه، بنفش، سیاه و سفید پوشیده شده و بر فراز آن گنبد دو جداره قرار دارد.

جدار نخستین که سقف بقعه را تشکیل داده از قسمت درون با گچ بری های بسیار زیبایی پوشیده شده است.

این بقعه در عین سادگی بسیار جالب و به سبک خاصی ساخته شده است و از نوع گنبدهای زنگوله ای است.

زهرا رسولی-خبرنگار بقاع نیوز-زنجان

مربوطه به : اخبار ویژهآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :