کدخبر : 1086 |

هزار هکتار از اراضی موقوفه مورد اختلاف اوقاف و منابع طبیعی است


همدان/ گروه خبرهای دریافتی

هزار هکتار از اراضی موقوفه مورد اختلاف اوقاف و منابع طبیعی است
پایگاه امامزادگان(بقاع نیوز):مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان گفت: 75 هزار هکتار از اراضی موقوفات استان مورد اختلاف اوقاف و منابع طبیعی است.
حجت‌الاسلام محمد صالحی با بیان اینکه یکی از مشکلات بسیار قدیمی که در بحث اراضی ملی و اراضی موقوفه وجود دارد بحث اختلاف نظر اوقاف با منابع طبیعی است، اظهار کرد: در سال 90 شاهد امضای تفاهمنامه‌ای بین اوقاف و منابع طبیعی برای نخستین بار در استان بودیم.
وی با بیان اینکه از اختلاف بین اوقاف و منابع طبیعی بسیاری از افراد سوء استفاده می‌کردند، گفت: برخی زمین خوارها گاهی اراضی ملی را که وقفی یا مربوط به منابع طبیعی بود، به نفع خود، سند می‌زدند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان عنوان کرد: پس از امضای تفاهمنامه مشترک دستورالعملی صادر شد مقرر شد مدیران استانی این دو سازمان اگر در ارتباط با زمینی دارای مشکل هستند با استفاده از اختیاراتی که در دست دارند، در زمینه رفع آن اقدام کنند که استان همدان در اجرایی کردن این تفاهمنامه پیشرو است.
وی بیان کرد: بر اساس تفاهمنامه مشترک منابع طبیعی برای گرفتن اراضی ملی در حال گرفتن سند است و اوقاف نیز در رابطه با اراضی موقوفی در حال رسیدن به نتایج مورد نظر است که بر این مبنا مشکلات بین این دو نیز برطرف خواهد شد.
صالحی با بیان اینکه با تعیین تکلیف اراضی مورد اختلاف بین اوقاف و منابع طبیعی در استان، دیگر موقوفه‌خوار یا فرصت‌طلبی از فرصت بی سند بودن اراضی سواستفاده نخواهد کرد، افزود: بیشترین اراضی مورد اختلاف بین اوقاف و منابع طبیعی استان همدان مربوط به شهرستان ملایر بود که با توافقات صورت گرفته در حال پیگیری و رفع شدن است.
وی با بیان اینکه از مشکلات اوقاف همدان بحث اراضی اوقافی فاقد سند است که دارای معارض هستند، گفت: در این راستا نیز با اداراتی که در این زمینه با اوقاف مشکل داشتند وارد مذاکره شده‌ایم که ثمره مذاکرات مشخص است و نمونه آن نیز جلسات مشترک با ثبت اسناد استان همدان است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان اظهار کرد: هدف ما بر سنددار کردن همه موقوفات استان همدان است که بر این اساس نیز درصدد هستیم بر اساس برنامه‌ریزی مرتب و مدون با ثبت اسناد استان، اراضی موقوفه و هم اراضی ملی دارای سند شوند تا مشکلاتشان رفع شود.
وی با بیان اینکه تفاهمنامه‌ها و همکاری‌های مشترک اوقاف و سایر دستگاه‌ها به روان شدن کارها کمک می‌کند، یادآور شد: برگزاری جلسات مشترک با مسکن و شهرسازی کمتر صورت گرفته اما در حال پیگیری است چون هنوز به این موضوع ورود نکرده‌ایم و تفاهمنامه‌ای نداشتیم اما قطعاً نیاز است.
صالحی در پایان سخنان خود با بیان اینکه بحث سنددار کردن موقوفات هزینه خاصی به جز هزینه‌های معمول ثبتی که طبق روال قانونی است، ندارد، عنوان کرد: در حال حاضر 75 هزار هکتار از اراضی استان مورد اختلاف اوقاف و منابع طبیعی است.

مربوطه به : اخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :