کدخبر : 6386 |

امامزاده علی موسی الرضا(ع) قم


مقبره امامزاده علی موسی الرضا(ع) در خیابان آذر محله رضاآباد قم واقع شده و همواره پذیرای عاشقان و شیفتگان اهل بیت(ع) است.

 

به گزارش خبرنگاربقاع نیوز از قم: نسب شریف امامزاده سید علی موسی الرضا(ع) در خیابان طالقانی شهر قم با چهار واسطه به امام جواد(ع) منتهی می‌شود.

وی سیدی جلیل‌القدر، عظیم‌الشان و بسیار بزرگوار بود او ریاست شهر قم و نقابت سادات علوی را به عهده داشت و از سرشناسان خاندان رضوی در قم بوده است.

حسن بن محمد قمی مولف تاریخ قم درباره وی می‌نویسد: «علی موسی رضا در قم بود و به کار و بار برادرش ابی محمد و خواهرانش قیام کرد وضعیت‌هایی که از پدرش مانده بود به دست آورد و آنچه به رهن بودند از رهن بیرون آورد و قواعد و سیرت او مجموع نیکو و پسندیده بوده‌اند و با مردم شهر قم معیشت و زندگانی به وجه احسن می‌کرد و حقوق ایشان رعایت می‌کرد تا جایی‌که گویا یکی از ایشان است.پس اهل قم به صحبت او میل کردند و او رئیس و سرور ایشان شد. موید الدوله و امیر فخرالدوله قدر او بشناختند و حق او را بدانستند و بعضی از خراج او بدو بخشیدند و مجری داشتند.

پس از در سال ۳۷۰ ه . ق به حج رفت و ملک عضدالدوله و تاج‌الدوله قدر او دانستند و او را گرامی داشتند و هنگامی حج خانه خدا بگذارد و به مدینه باز آمد بر پسران عم خود شفقت کرد و رحمت افزود و ایشان را خلعت و عطا بخشید، پس او شکر بسیار گفتند.

او به جانب قم عزیمت کرد و در ماه ربیع‌الاخر سال ۳۷۱ ه . ق به قم رسید مردم قم به قدوم او بشارت کردند و شادی افزودند و بر سر کوچه‌ها و محل‌ها آذین‌ها بستند و صاحب الجلیل کافی الکفاه ابوالقاسم اسماعیل بن عباد به او نامه‌ای نوشت و او را به معاودت از حج خانه خدای تعالی و مراجعت به شهر و منزل خود تهنیت گفت.

ابوالحسن موسی بن احمد مردی بس فاضل، متواضع و متخلق و سهل الجانب بوده است. در دوران جوانی و با وجود کمی سن، نقابت سادات علویه شهر قم و نواحی آن به او مفوض بوده است. او در سال ۳۷۲ ه . ق به زیارت جدش امام رضا(ع) رفت و سپس در سال ۳۷۵ ه . ق در قم وفات کرد».

برخی محققان احتمال دادند که مزار کنونی در کوی رضاآباد قم متعلق به همین سید جلیل‌القدر است که به اختصار به علی موسی الرضا شهرت پیدا کرده است.

امیرمحسن سلطان احمدی

گالری تصاویر :

مربوطه به : أماكن مذهبياجتماعیسیر و سفرفضای مجازیامامزادگاناخبار ویژهقماخبارپایگاهاخباربقاع متبرکهمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیشجره طیبهاستان قمحضرت امام محمد تقی ( ع )اخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :