کدخبر : 34667 |

امامزاده یحیى در محله باغ گرمسار سالهای دور


 بقعه ای که در سال 1380 به ثبت آثار ملّی و تاریخی رسیده است، اما هنوز جاده ای ماشین رو برای رفتن به بقعه وجود ندارد. 

امامزاده یحیی گرمسار

به گزارش بقاع خبر:بقعه امامزاده یحیی ع که روزگاری تنها پناهگاه اهالی چند روستای همجوار بود اینک نه از باغ ها اثری مانده نه ازساکنین، تنها یک راه شنزار مانده برای کسانی که هنوز دل از بقعه امامزاده یحیی نکنده و امید دارند به جاری شدن دوباره آب در جویبارهای محله باغ ،پربار شدن درختان میوه و  گشودن بساط چای و سفره های نذری در ایوان امامزاده.

ساختمان بقعه:

براساس آنچه استاد در سایت مزارات ایران و جهان در باب امامزاده یحیی ع آورده است: ساختمان بقعه که به مساحت 20 متر مربّع است از خشت و گل ساخته شده و داراى ایوانى در جانب جنوب است که طاق هلالى آن را در بر دارد. هسته مرکزى بقعه، اتاقى مربّع شکلی به ابعاد 4×4 متر است. چهار زاویة بنا را با ایجاد چهار گوشواره به دایره تبدیل نموده و در نتیجه گنبد بنا را بر آن استوار ساخته‏ اند. این گنبد به قطر 4 و ارتفاع قریب به 20/2 متر است که اخیراً با گچ اندود شده است. جهت استحکام بنا، نماى بیرونى آن را با آجر، مستحکم نموده‏ اند.

داخل اتاق، چهار صفّه کوتاه یا شاه نشین طرّاحى شده و در وسط آن صورت قبرى است که به ابعاد 70×60/1 و ارتفاع 58 سانتى‌متر با گچ و سنگ از کف بقعه ارتفاع دارد و روى آن پارچه سبز کشیده‏ اند.

شجره امامزاده یحیی ع:

برخى از اهالى، امامزاده یحیى را از نوادگان حضرت امام موسى کاظم (مى‏ دانند، اما این ادّعا منشأ صحیحى ندارد. چنانچه در امامزاده على اسماعیل مدفون در ایوانکى گرمسار گذشت، وى سراهنگ على بن اسماعیل حسنى بود که از ابهر به خوار نقل مکان نمود. او نواده‏ هاىی دارد به نام سیّد یحیى که نسبش از قرار ذیل است: سیّد یحیى بن زین العابدین بن محمّد بن تاج‏الدّین حسین (مدفون در پرور) بن على بن مرتضى بن سراهنگ على بن اسماعیل بن ابى جعفر محمّد بن اسماعیل بن ابى محمّد حسن بن محمّد الابهرى بن احمد بن عبداللَّه بن احمد بن عبیداللَّه بن على ابى الحسن بن ابى محمّد حسن بن زید بن امام حسن. وى سیّدى جلیل القدر، عظیم الشان و بزرگوار بود. او برادرى بنام سیّد محمّد باقر، سیّد رفیع‏الدّین و سیّد حسن داشت که از بزرگان سادات خوار و سمنان بودند.

این بنا به شمارة 5671 و در تاریخ 25/12/1380 به ثبت آثار ملّی و تاریخی رسیده است.

امامزاده یحیى ـ گرمسار

 

مربوطه به : أماكن مذهبياجتماعیمیراث و گردشگریسیر و سفرامامزادگاناخبارپایگاهگرمسارمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیاخبارآخرین عناویناستان سمنان

کلمات کلیدی: , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :