کدخبر : 34374 |

چالش های طرح نیمه‌تمام امامزاده یعقوب صائین‌قلعه+ عکس


امام جمعه صائین‌قلعه گفت: نیازمند توجه جدی خیرین و ارگان‌های دولتی برای تکمیل پروژه امامزاده یعقوب این شهر هستیم.

به گزارش بقاع خبر، با اشاره به اینکه امامزاده یعقوب صائین‌قلعه یکی از قطب‌های اصلی گردشگری استان و حتی کشور به شمار می‌رود، اظهار کرد: طی سال‌های گذشته اقدامات خوبی در حوزه زیرساخت‌های اساسی مورد نیاز این امامزاده، از جمله آب، برق، گاز و راه دسترسی مناسب انجام شده است.

وی با بیان اینکه در کنار توجه به همه این زیرساخت‌ها، این امامزاده با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند که از جمله این مشکلات می‌توان به نیمه‌تمام ماندن طرح آن اشاره کرد، افزود: در حال حاضر نمای امامزاده ناقص مانده و حیاط آن نیز نیاز به کف‌سازی دارد.

این مسئول با یادآوری اینکه در دولت قبلی، ریالی بودجه دولتی برای ادامه اجرای این طرح اختصاص نیافت، ادامه داد: در برهه‌ای نیز سازمان گردشگری طرح‌هایی برای این امامزاده داشت که تداوم نیافت و این امر در حالی است که اهتمام به تکمیل پروژه امامزاده یعقوب صائین‌قلعه با توجه به ظرفیت بالای آن در حوزه طبیعت‌گردی و نیز مذهبی، این مکان را به یکی از قطب‌های اصلی گردشگری استان تبدیل خواهد کرد.

نوری با اشاره به اینکه برای تکمیل این پروژه نیازمند حمایت خیرین و نیز ارگان‌های دولتی هستیم، تاکید کرد: طی سال‌های گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا شاهد کاهش نذورات مردمی به امامزاده بودیم که همین موضوع نیز به نوبه خود مشکلاتی را در پی داشت.

امام جمعه صائین‌قلعه با بیان اینکه طی سال‌های گذشته، این امامزاده از کمک‌های دولتی بی‌بهره بوده است، خاطرنشان کرد: متولی اصلی امامزاده، اداره اوقاف و امور خیریه و اداره‌کننده آن نیز به صورت هیئت امنایی است که به طور مستقیم از سوی این اداره تعیین می‌شود.

امامزاده یعقوب (ع) صائین‌قلعه یکی از قطب‌های اصلی گردشگری مذهبی شهرستان ابهر و استان زنجان به شمار می‌رود. امامزاده‌ای که در ۲۵ کیلومتری شهر ابهر و ۶۵ کیلومتری زنجان قرار داشته و سالانه پذیرای خیل عظیمی از عاشقان و شیفتگان اهل‌بیت (ع) برای کسب فیض زیارت است که با توجه به جایگاه بالای این امام‌زاده در بین مردم منطقه و نقش محوری آن در توسعه صائین‌قلعه طی سال‌های گذشته، اجرای طرح‌های مختلف عمرانی در این مکان مذهبی مورد توجه قرار گرفت، طرح‌هایی که با گذشت سال‌ها و علی‌رغم پیشرفت کاری خوب به خط پایان نرسید.

امامزاده یعقوب (ع) صائین‌قلعه در سه کیلومتری سمت جنوبی این شهر و در بالای یک تپه طبیعی قرار گرفته است. امامزاده‌ای که در رابطه با شجره‌نامه آن حضرت اختلاف‌نظر وجود دارد؛ به‌ طوری‌ که در کتاب «کنز الانساب» برای امام موسی‌ بن جعفر (ع)، سی و نه فرزند نوشته‌اند: رضا، حسین، فضل‌الله، علی، حسن، احمد، محسن، شرادبن، عبدالله، عقیل، طیب، محمد، ناصر، حمزه، محمود، سام، لام، زید النار، یعقوب، جعفر، باقر، الیاس،‌ عباس، نوح، عمران، ادنان، صالح، عون، سالم، سلیم، ذکریا، شعیب، یحیی، اسماعیل، ابراهیم، یوسف، عبیدالله، هارون و عبدالرحمن؛ بنابراین احتمال دارد امامزاده یعقوب (ع) بلافاصله از اولاد موسی بن جعفر باشد و مؤید این احتمال شجره‌نامه ایشان است. همچنین بنا بر تحقیق شیخ مفید، امامزاده یعقوب (ع) از اولاد بلافصل امام موسی بن جعفر (ع) است. برخی از افراد، ایشان را از نوادگان حضرت امام جعفر صادق (ع) دانسته‌اند.

با توجه به اینکه این امامزاده یکی از زائرپذیرترین امام‌زاده‌های استان به شمار می‌رود، بنای قبلی پذیرش زائران به‌ صورت گسترده را محدود می‌ساخت و مشکلاتی ایجاد می‌کرد که ضرورت احداث بنای بزرگ‌تر و باشکوه را در این مکان بیش از پیش نمایان کرد که بر حسب این موضوع ساخت بنای جدید در دستور کار مسئولان وقت قرار گرفت و بنای جدید حرم مطهر امامزاده یعقوب (ع) که شامل عملیات اجرایی فاز اول پروژه است، در سال ۱۳۷۹ با تخریب بنای قبلی، به همت جمعی از نیکوکاران و علاقه‌مندان و با همکاری اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان در مساحت ۱۰۵۰ مترمربع آغاز شد که تاکنون نیمه‌تمام مانده و همین موضوع باعث ایجاد مشکلاتی از جمله نگه‌داری مطلوب این امامزاده شده و حل این مشکلات به یکی از مطالبات مردم صائین‌قلعه تبدیل شده است.

 

منبع:ایسنا

مربوطه به : أماكن مذهبيامامزادگانآخرین خبراخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :