کدخبر : 34303 |

برگزاری مراسم یادبود “گلدسته” شاعر ملی آئینی گلستان


مراسم‌ یادبود مرحوم محمدزمان گلدسته شاعر ملی آئینی و مذهبی استان گلستان عصر روز پنجشنبه در شبستان حضرت فاطمه (س) امامزاده عبدالله گرگان برگزار شد.

به گزارش بقاع خبر، در این مراسم  شماری شهروندان ، اهالی فرهنگ و هنر، اعضای انجمن شعر و ادبیات استان و شعرای استان‌های مازندران و خراسان شمالی حضور داشتند. در این مراسم تعدادی از شاعران و مداحان و قاریان قرآن ضمن قرائت آیاتی از کلام‌الله مجید به مداحی و بیان اشعاری در وصف این شاعر ملی و مذهبی پرداختند.

پیکر مرحوم محمدزمان گلدسته روز دوشنبه ۲۹ فروردین ماه با حضور اقشار و گروه‌های مختلف مردم و مسوولان در گرگان به خاک سپرده شد.

مرحوم محمدزمان گلدسته ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۴ در یکی از محلات قدیم گرگان دیده به جهان گشود.

این شاعر آیینی دوشنبه هفته گذشته به علت تصادف و آتش‌سوزی ماشین در سن ۴۷ سالگی درگذشت و پیکرش به علت شدت سوختگی بعد از ۴۸ ساعت با پیگیری پلیس فتا شناسایی شد.

به علت شدت آسیب ناشی از سوختگی بالا برای احزار هویت، با دستور پزشکی قانونی تهران، اقدامات لازم انجام شد و روز گذشته پیکر این هنرمند از تهران به گرگان منتقل گردید.

مرحوم گلدسته از سیزده سالگی به صورت جدی سرودن شعر را آغاز کرد و در سال ۱۳۶۶ به صورت رسمی وارد انجمن شعر گرگان شد و تا زمان اخذ مدرک دیپلم صدها بیت شعر سرود که ابیات حماسی و نوحه سرایی هم در کارهایش مشاهده می‌شود.

این شاعر گرگانی در ۲۳ سالگی به صورت رسمی در زمره سرایندگان نوحه قرار گرفت و پس از آشنایی با مرحوم محمدرضا آقاسی و قرار گرفتن در زمره شاگردان وی، ضمن وارد شدن به دوره جدیدی از زندگی، با ارائه شعر و ترانه‌های خود وارد دنیای شاعری شد که سرودن اشعار آئینی و حماسی در اولویت کارهایش قرار گرفت.

او در جشنواره‌‏های مختلفی از جمله جایزه ادبی محتشم کاشانی و جشنواره سراسری شعر عاشورایی دانشجویان به عنوان نفر برگزیده انتخاب شد و از سال ١٣٨١ به عضویت هسته تصمیم‌‏گیری مجمع شاعران اهل بیت درآمد.

محمد زمان پس از فوت آقاسی استادی بزرگ را از دست داد، اما علاقه‌اش به مداحان و شاعران مذهبی سبب شد تا بتواند ارتباطاتی با حاج‌صادق آهنگران برقرار کند که آن دیدارها سبب برقراری پیوند عمیق بین آن ۲ شد، به طوری که بسیاری از نوحه‌های سال‌های اخیر آهنگران با اشعار مرحوم گلدسته اجرا شد.

از این شاعر گرگانی که در قالب کلاسیک کار می‌‏کرد و اغلب مثنوی و غزل می‏‌سرود ۲ مجموعه شعر با عناوین “گل صد برگ”، “روح و ریحان” و مجموعه سی‌دی تصویری “چاووش” منتشر شده است.

وی که از پیشگامان شاعران جوان در حوزه سرودن اشعار مذهبی بود در کنار خلق آثار ماندگار برای مداحان برحسته کشور و نیز با تلفیق شعر و موسیقی، سبک جدیدی را در اجراهای سنتی تجربه کرد که توانست اولین آلبوم موسیقی عاشورایی‌اش با نام “شاه و گدا” را خلق کند.

منبع: ایرنا

مربوطه به : آخرین خبراخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :