کدخبر : 34251 |

برگزاری نخستین جلسه ستاد اربعین 1401 سازمان اوقاف/بدرقه رهروان منتظر از مبداء بقاع متبرکه


نخستین جلسه ستاد اربعین 1401 سازمان اوقاف و امور خیریه با حضور رئیس، برخی معاونان و مدیران کل این سازمان در راستای خدمت‌رسانی هرچه بهتر به زائران اربعین حسینی در سال جاری برگزار شد.

به گزارش بقاع بقاع به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، نخستین جلسه ستاد اربعین حسینی این سازمان امروز (۳۰ فروردین) با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی در ساختمان شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

حجت‌الاسلام غلامرضا عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در ابتدای این جلسه اظهار کرد: امیدواریم امسال به یاری خدا و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شاهد برگزاری مراسم اربعین باشکوهی باشیم؛ در ستاد مرکزی اربعین حسینی وزارت کشور، کمیته‌های مختلفی وجود دارد و به تناسب فعالیت کمیته‌ها، دستگاه‌هایی مسئول هستند؛ نکته مهم این است که علاوه بر این کمیته‌ها، سازمان اوقاف و امور خیریه تنها دستگاه مستقلی است که دعوت می‌شود و این نشان‌دهنده نقش مهم این سازمان در بحث اربعین است؛ نقش جدی سازمان اوقاف و امور خیریه در بحث اربعین می‌طلبد که ما ستاد ویژه‌ای را در سازمان تشکیل دهیم.

وی تصریح کرد: خدمات سازمان اوقاف و امور خیریه به زائران اربعین حسینی در سه حوزه انجام می‌شود؛ نخست موضوع مواکب و خدمات ارائه شده به زائران است؛ دوم بحث بدرقه زائران اربعین از بقاع متبرکه خواهد بود که این خودش موجب جریان‌سازی می‌شود و سوم بحث برگزاری همایش جاماندگان اربعین است که همزمان با روز اربعین برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه باید استانداردسازی را برای فضاسازی مواکب در نظر بگیریم، افزود: ما یک جامعه هدفی تحت عنوان موکب‌داران داریم؛ باید هماهنگی بین تمامی مواکب خدمت‌رسان در ایام اربعین حسینی انجام شود؛ پیشنهاد می‌شود همایشی تحت‌عنوان موکب‌داران به منظور تبیین اهداف و سیاست‌های موکب‌داری برگزار شود.

حجت‌الاسلام عادل با اشاره به افزایش قیمت‌ها، گفت: با این وجود نباید از کیفیت خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی کاسته شود و باید منابع مالی بیشتری در این خصوص اختصاص یابد؛ ما باید به‌دنبال ترویج وقف برای اربعین حسینی باشیم؛ نکته مهم این است که با این خدمت‌رسانی‌ها، مردم و زائران باید به‌سمت وقف کردن برای اربعین حسینی هدایت شوند.

وی با بیان اینکه کار رسانه‌ای و ساخت مستند در خصوص ثبت حماسه اربعین حسینی مهم است و باید در این خصوص حمایت‌های لازم انجام شود، یادآور شد: یکی از فعالیت‌های مهم ما اعزام مُبلغ در این ایام (ایام اربعین حسینی) است؛ خدمات تبلیغی اعم از برپایی نماز جماعت و بیان مباحث شرعی باید در تمامی مواکب انجام شود.

در بخشی از این جلسه، رضا معممی مقدم مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: مواکب برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی به چهار دسته رفاهی، فرهنگی، فرهنگی _ رفاهی، فرهنگی _ رفاهی و اسکان تقسیم می‌شوند؛ امسال بحث بدرقه رهروان منتظر را از مبداء بقاع متبرکه خواهیم داشت.

حجت‌الاسلام محمد نوروزپور مدیرکل بقاع متبرکه و اماکن مذهبی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه این جلسه گفت: نکته مهمی که امسال با آن مواجه هستیم، بحث گرما است؛ گرما در ایام اربعین را هم در مرزها و هم در مسیر داریم، بنابراین خنک بودن موکب‌ها در این هوای گرم بسیار مهم است.

حجت‌الاسلام هادی شفیع‌زاده مدیرکل اعزام مُبلغ سازمان اوقاف و امور خیریه در بخشی از این جلسه با اشاره به فعالیت مُبلغین در اربعین 1401، تاکید کرد: باید خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی آسیب‌شناسی شود تا خدمت‌رسانی‌های پیش رو تاثیرگذارتر از قبل باشد.

در ادامه این جلسه، محسن بیانی معاون اداره کل منابع انسانی و پشتیبانی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به ماموریت‌های این اداره کل درخصوص خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی، افزود: پیشنهاد می‌کنیم برنامه‌ریزی مدونی برای خدمت‌رسانی انجام شود تا امکان بودجه‌ریزی لازم را داشته باشیم.

سیدحسن میرکریمی رئیس اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران در بخشی از این جلسه گفت: باید مواکب را بر اساس سیاست‌های ستاد اربعین سازمان اوقاف و امور خیریه ساماندهی کنیم تا خدمت‌رسانی خوبی به زائران اربعین حسینی داشته باشیم.

در ادامه نخستین جلسه ستاد اربعین حسینی سازمان اوقاف و امور خیریه؛ برخی معاونان ادارات کل این سازمان به بیان نکاتی در خصوص ارائه خدمت در ایام اربعین حسینی 1401 پرداختند.

پس از ارائه نظرات و پیشنهادات حاضرین در جلسه ستاد اربعین حسینی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به وحدت میان ملت ایران و عراق، اظهار کرد: افزایش قیمت‌ها نباید شما را از کارتان باز دارد؛ به نظر می‌رسد با افزایش قیمت‌ها، بحث ترابری و حمل و نقل زائران اربعین حسینی سخت ‌شود؛ باید برنامه‌ریزی در خصوص کمک به حمل و نقل زائران اربعین حسینی انجام گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مواکب سازمان اوقاف و امور خیریه در اربعین حسینی باید مضاعف فعالیت کنند و تمهیداتی از قبل داشته باشند، افزود: همکاری با موکب‌داران عراقی باید ضرورت داشته باشد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان خاطرنشان کرد: ساماندهی و مقدمه‌چینی برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی بسیار مهم است و ضرورت دارد.

مربوطه به : عتبات عالياتأماكن مذهبيفرهنگیاجتماعیسیر و سفراخبار اربعینمناسبت هااخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :