کدخبر : 33728 |

طرح آرامش بهاری در بقعه امامزاده محمود طیار علیه السلام


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح نوروزی آرامش بهاری در طول ایام نوروز در بقعه متبرکه امامزاده محمود طیار علیه السلام برگزار می شود.

بقاع خبر: حجت‌الاسلام عباس نصیرالاسلامی امروز (۳ فروردین ماه) گفت: طرح نوروزی آرامش بهاری با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در طول ایام نوروز از ۲۸ اسفندماه لغایت ۱۳ فروردین ماه در بقعه متبرکه امامزاده محمود طیار علیه السلام برگزار می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: بقعه متبرکه امامزاده نجم الدین علیه السلام معروف به امامزاده محمود طیار علیه السلام در غربی ترین نقطه ی استان کهگیلویه و بویراحمد در فاصله ی 91 کیلومتری از مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله ی 81 کیلو متری از شهر سی سخت در غرب روستای درب کلات از توابع دهستان سادات محمودی شهرستان دنا واقع شده است.

وی ادامه داد: این زمرد سبز در دامنه ی کوه شورم، بسان جواهری درخشان در دل جنگل های بلوط از شمال به قبرستان قدیمی و جدید روستا و از جنوب به کوه مینک و منطقه شولیز از غرب به کوه شورم و چشمه ی بیخ بی (بیخ بید)، از شرق به روستای درب کلات، محدود می شود.

نصیرالاسلامی افزود: بنای امامزاده محمود طیار علیه السلام مکعب مستطیل و با مصالح سیمان، آهن، گچ و آجر و سنگ ساخته است . نمای جلو (شمالی)  بقعه متبرکه از آجر می باشد و دو مناره رفیع طلایی در این سمت، جلوه ی خاصی به بقعه متبرکه این امامزاده واجب التعظیم بخشیده است . مناره ها در قسمت پایینی با کاشی نما کاری شده و از بام ساختمان به شکل فلز زرین به این مکان معنوی، زینت داده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: گنبدی بزرگ بر بالای ضریح و برفراز ساختمان، ساخته و نصب شده است . سطح بیرونی گنبد با ایزوگام پوشیده شده و نقره ای رنگ است . در سطح داخلی گنبد تعداد دوازده نیمدری (پنجره کوچک) دور تا دور گنبد ، نور را به ضریح می تاباند . تعداد پنج عرقچین بر فراز این بنا، در اطراف گنبد، طراحی و ساخت شده است.

منبع: خبرگزاری شبستان

مربوطه به : آخرین خبراخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :