کدخبر : 32940 |

امام خمینی(ره) قیام کرد که با ظالم بجنگید و یاور مظلوم باشید


عضو خبرگان رهبری گفت: امام راحل قیام کرد تا با ظالم بجنگید و یاور مظلوم باشید. جنگ با ظالم هم کشته و زخمی هم دارد و مشکل هم ایجاد می‌شود. اما این وظیفه است که باید انجام داد.

به گزارش خبرنگار بقاع خبر: آیت الله سید رحیم توکل از اساتید برجسته حوزه علمیه قم،  جمعه 22 بهمن ماه طی سخنانی در حرم مطهر بانوی کرامت(س) با اشاره به اینکه نباید به ظالمان تکیه کرد، گفت: منطق قرآن ظلم ستیزی است نه اینکه مطیع ظالم شوید. قرآن در آیه 113 سوره هود می‌فرماید: «وَلَا تَرْکَنُوا إِلَى الَّذِینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّکُمُ النَّارُ وَمَا لَکُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِیَاءَ ثُمَّ لَا تُنْصَرُونَ؛ و بر ظالمان تکیه ننمایید، که موجب می‌شود آتش شما را فرا گیرد؛ و در آن حال، هیچ ولیّ و سرپرستی جز خدا نخواهید داشت؛ و یاری نمی‌شوید!».

وی ادامه داد: قرآن به صراحت تاکید می‌کند که دنبال ظالم نروید که ظالم شما را ذلیل و خوار می‌کند، و این فرمان خدا است که در خانه ظالم نروید و دست نیاز به سوی ظالم دراز نکنید.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با تاکید اینکه اسلام دین عمل است نه شعار، گفت: برخی خوب می‌گویند یا علی(ع)جانم فدایت، این شعاری بیش نیست! یا حسین(ع) جانم فدات، این هم که شعاری بیش نبود! یا اینکه می‌گویند حسین(ع) جان نبودم کربلا جان برایت فدا کنم، این هم شعاری بیش نیست! از ما شعار نخواستند از ما عمل خواستند.

وی ادامه داد: مگر مولا امیرالمؤمنین(ع) نفرمود: «کونا للظّالم خصماً و للمظلوم عوناً»، با ظالمان بجنگید و یاور مظلوم باشید. امام راحل قیام کرد تا با ظالم بجنگید و یاور مظلوم باشید. جنگ با ظالم هم کشته و زخمی هم دارد و مشکل هم ایجاد می‌شود. اما این وظیفه است که باید انجام داد.

استاد حوزه افزود: یک جمله امام راحل دارد که برای ما درس است. امام درباره جنگ فرمودند اگر در این جنگ پیروز شدیم که الحمدالله پیروزی است، اگر کشته شدیم الحمدالله فیض شهادت است، اما اگر در این جنگ شکست خوردیم ما وظیفه جنگ با ظالم را عمل کردیم که باز هم الحمدالله. پس چه کشته شویم و چه پیروز و چه شکست به وظیفه عمل کرده‌ایم.

وی ادامه داد: درست است مشکلات و سختی و تحریم هم هست چون به کسی مفت عزت نمی‌دهند اما کاملا جای بی‌انصافی است که این عزت را برخی نبینند و بگویند سفره ما مرغ و گوشت ندارد! آیا برای مرغ و گوشت قیام کردید یا برای عزت اسلام؟! چرا راه را گم کرده‌اید، در صورتی که قیام کردید که اسلام بماند.

آیت الله توکل خطاب به مسئولین سابق گفت: به مسئولین عرض می‌کنم آنهایی که سابقا مسئول بودند ولی به وظیفه عمل نکردند، والله فردای قیامت باید جواب بدهند که با عزت 80 میلیون نفر بازی شد و برنامه‌ای چیدند که حتی نسل‌های آینده را هم گرفتار کردند.

وی ادامه داد: بدانید که اگر دشمن دستش به شما برسد با تمام توان برای نابودی شما کار می‌کنند، آیا به اینها باید لبخند زد؟! چند صد هزار شهید را همین‌ دشمنان روی دست ما گذاشتند باید با صلابت برخورد کرد که امام حسین(ع) با دشمن با صلابت برخورد کرد. سرها به نیزه‌ها رفت و اهل بیت (ع) به اسارت رفت و همه را امام به جان خرید، اما با دشمن کنار نیامد و این منطق حسینی است، حالا آیا پشت میز مذاکره منطق حسینی حاکم بود؟!

آیت الله توکل در پایان گفت: این جمله را به یاد داشته باشید اگر امروز را فردایی است که یقینا هست، خدا با خیلی‌ها خیلی کار دارد. خصوصا آنهایی که با خون ملت و سفره خالی مردم بازی کردند و مشکل مردم را حل نکردند و مشکلات هم ایجاد کردند.

انتهای پیام/ق

سلطان احمدی خبرنگار بقاع خبر استان قم

مربوطه به : اجتماعیمعارفدین و اندیشهمناسبت هااخبارپایگاهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :