کدخبر : 32918 |

امامزاده اسماعیل و مسجد شعیا در اصفهان


مسجد شعیا در اصفهان، در قرن پنجم قمری، یعنی در زمان حکومت سلجوقیان مرمت و بازسازی شده و مناره ای نیز به آن اضافه گردیده است. امروزه نیز بخشی از این مناره دوازده متری دیده میشود. از آنجایی که سبک معماری سلجوقیان کار با آجر در طرح های مختلف میباشد، این مناره نیز از آجر ساخته شده و تزیینات دیگری در آن به چشم نمی خورد.

بقاع خبر: مسجد شعیا در اصفهان از بناهای تاریخی، و بناهای باقی مانده از قرون اولیه هجری است. قبل از احداث این مسجد، آرامگاه شعیا نبی، از پیامبر های بنی اسرائیل در مکان این مسجد قرار داشته است. شعیا از نوادگان یعقوب نبی بوده است. با فتح اصفهان توسط مسلمانان، احداث بنای مسجد شعیا نیز آغاز شد. این بنا اولین مسجد ساخته شده در اصفهان است. شایان ذکر است محلی که مسجد در آن قرار دارد، یعنی محله ‌گلبهار، از نواحی یهودی نشین اصفهان بوده است و این بنا از بقایای روستای‌ الیهودیه از روستاهای قدیمی اصفهان میباشد.

کوروش کبیر، پادشاه هخامنشی با فتح آسیای صغیر و بابل، یهودیان را که به نقل منابع تاریخی در اسارت بخت النصر بودند به اصفهان فرستاد تا در آنجا زندگی کنند. از آن زمان به بعد، اصفهان به منطقه ای یهودی نشین تبدیل شد و حتی بعضی از منابع نام قدیم اصفهان را دارالیهود مینامند.اماگفته می شود که مسجد شعیا اصفهان در قرن پنجم قرن قمری، یعنی در زمان حکومت سلجوقیان مرمت و بازسازی شده و مناره ای نیز به آن اضافه گردیده است. امروزه نیز بخشی از این مناره دوازده متری دیده میشود. از آنجایی که سبک معماری سلجوقیان کار با آجر در طرح های مختلف میباشد، این مناره نیز از آجر ساخته شده و تزیینات دیگری در آن به چشم نمیخورد. استفاده از کاشی برای تزیین، با حمله مغولان وارد ایران شد و در دوره صفویه به اوج رسید. این نکته در گنبد چهارسوق مسجد کامل نمایان میباشد. بلندای این گنبد بیست متر و قطر آن نیز سیزده و نیم متر است و از دوره صفویه باقی مانده است.

حرم امامزاده اسماعیل نیز در این مکان واقع شده است. ساخت حرم برای امامزاده در دوره صفویه و از زمان شاه عباس اول آغاز شد و در زمان شاه صفی به پایان رسید. از این تاریخ به بعد، نام مسجد به امامزاده تغییر یافت و مردم اصفهان این مسجد را با نام امامزاده اسماعیل می شناسند. ورودی امامزاده دو درب چوبی طلاکوب همراه با خطوطی بسیار نازک از طلا بر زمینه فولاد دارد که از دوره صفویه باقی مانده است. با ورود به امامزاده با دالانی مملو از نقاشی های زیبا با شکل گل و بوته های بسیار چشم نواز روی دیوارها مواجه می شویم. مقرنس های بی نظیر، گچ بری هایی به خط نستعلیق از شاهکارهای محمد صالح اصفهانی، چهار درب منبت کاری شده و نقاشی هایی از شکل لیر ایتالیایی در سقف‌های دالان و طاقچه ها، از دیدنی های دیگر این مکان بسیار زیبا محسوب میشوند.

منبع: boomgardi.net

مربوطه به : أماكن مذهبياجتماعیمیراث و گردشگریسیر و سفرامامزادگانآخرین خبراصفهاناخبارپایگاهمعرفی بقاع متبرکه ایران اسلامیبقاع متبرکهاستان اصفهاناخبار

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :