کدخبر : 32871 |

زائرسرایی در روستای وشته طالقان


طالقان – رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان طالقان گفت: برای رفاه حال زائران ساخت زائرسرای امامزاده یوسف (ع) در دستور کار قرار گرفت.

بقاع خبر: امامزاده یوسف ـ طالقان در روستای «وشته» در هشت کیلومتری مرکز شهرستان طالقان (شهرک) در ضلع جنوبی رودخانه شاهرود و 700 متری شمال غار بادامستان واقع شده است.

بقعة اصلى، شامل برج آرامگاهى چند ضلعى مى‏باشد که داراى گنبد دو پوشه بوده و در گوشه‏ هاى زیر گنبد آن گوشواره‏ هایى اضافه شده است. مصالح بنا از سنگ لاشه و ملات گچ سنّتى است و تمامى سطوح داخلى آن با گچ اندود شده است. داخل بقعه ضریح فلزى وجود دارد که قدمت آن به یک دهه نیز نمى‏رسد.

در ضلع غربى ‏بقعة اصلى اتاق مستطیل شکلى وجود دارد که ورود به داخل امامزاده از طریق آن و با گذر از درى چوبى‏ و دو لَتی نسبتاً زیبایى امکان پذیر مى‏شود که داراى دو خط کتیبه منبّت کارى مى‏باشد. در عبارت حک شده روى درآمده است: «بتاریخ سنه خمس ثمانین مأتین بعد الف (1285) من الهجرة النبویه. عمل استاد میرزا جانى ابن مرحوم ملامهدى کورانى. حرّره محمّد حسین».

در سمت شمال مقبرة اصلى و اتاق مجاور آن، اتاق‌ها و راهروهایى وجود دارد که قدمت آن به حدود نیم قرن اخیر مى‏رسد و فاقد هر گونه ویژگى هنرى خاص مى‏باشد. با توجّه به شواهد و مدارک باستان شناختى و مشخصات بنا و مقایسه آن با موارد مشابه، بنظر مى‏رسد قدمت بناى مقبرة اصلى به قرن هشت یا نه هجرى تعلّق داشته باشد. مرمّت بنا در دوره‏هاى مختلف و اضافه کردن الحاقاتى به آن در سال‌هاى گذشته، تغییراتى را در بنا بوجود آورده که ماهیّت آن‏را دگرگون کرده است.

در مورد نسب امامزاده یوسف بین اهالی اختلاف نظرهایى وجود دارد و اما برخی از اهالی امامزاده یوسف را از نوادگان امام موسی کاظم ‰ می‌دانند که سندی بر این ادّعا ارایه نشده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین نصرالله رزاقی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: شهرستان طالقان یک منطقه گردشگری تفریحی و دارای اماکن زیارتی است که اکثر آنها در روستاها واقع شده‌اند.

وی بیان کرد: بر این اساس با همت خیرین نیک‌اندیش ساخت زائرسرا در امامزاده یوسف (ع) روستای وِشته که از نوادگان امام موسی کاظم (ع) هستند در دستور اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان قرار گرفت.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان طالقان با بیان اینکه عملیات اجرایی ساخت زائرسرای امامزاده یوسف (ع) آغاز شد، تصریح کرد: در هفته آتی سقف اول و دوم زائرسرا احداث می‌شود و تقریباً ۴۰ درصد کار انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برای رفاه حال زائران ۲۲ سوئیت در امامزاده یوسف (ع) احداث می‌شود، خاطرنشان کرد: بر این اساس ۶ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت زائرسرا پیش‌بینی‌شده که توسط خیرین تأمین می‌شود.

رزاقی با اشاره به اقدامات اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان طالقان به منظور بازسازی و توسعه امامزادگان این شهرستان گفت: عملیات بازسازی امامزاده هارون (ع) روستای جوستان در ایام مبارک ربیع‌الاول آغاز خواهیم کرد.

وی با اشاره به برنامه‌های اوقاف شهرستان طالقان در ایام دهه وقف، اظهار کرد: برپایی ایستگاه صلواتی، پخت غذای گرم برای نیازمندان، سرکشی از خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران و دیدار با مسئولین منطقه در دهه وقف انجام شد.

رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان طالقان با بیان اینکه تاکنون ۱۷ مرحله رزمایش کمک مؤمنانه در این شهرستان برگزار شده، متذکر شد: در ایام دهه وقف با همت خیرین نیک‌اندیش ۶۰۰ بسته معیشتی بین افراد کم برخوردار شهرستان توزیع شد.

منبع: سایت مزارات ایران و جهان اسلام و خبرگزاری مهر

 

مربوطه به : آخرین خبراخبارپایگاهاخباربقاع متبرکهطالقاناخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :