کدخبر : 32803 |

“مقدمه ‌ای بر اقتصاد تطبیقی” تالیف استاد مرتضی مطهری


کتاب مقدمه‌اى بر اقتصاد تطبیقى  منتشر شده از استاد شهید مرتضی مطهری توسط انتشارات صدرا می باشد که در مهر ماه 1399 منتشر شده است.

بقاع خبر: این کتاب مشتمل بر مباحثى است که طى 27 جلسه توسط استاد شهید آیت‌الله مطهرى و تعدادى از اقتصاددانان در فاصله زمانى شهریور  1357 تا هشتم اردیبهشت 1358 شمسى ایراد شده است. در این جلسات متن کتاب «تاریخ عقاید اقتصادى» تألیف دو اقتصاددان فرانسوى، توسط یکى از حاضران گزارش شده و سپس استاد مطهرى نظر خود را درباره مباحث طرح شده با توجه به اصول و مبانى اسلامى ارائه مى‌دادند. در جلد اول این کتاب که شامل 14 جلسه بحث و گفتگوست، مکتب فیزیوکراسى و مکتب کلاسیک (تا پایان بررسى نظریه مالتوس) مورد بحث و بررسى واقع شده است.

دو بخش کتاب:

در بخش اول این کتاب مکتب فیزیوکراسی در اقتصاد مورد بحث واقع شده و ضمن آن موضوعات مهمی مانند نظام طبیعی، نحوه مالکیت زمین، فلسفه زکات، تفاوت صنعت و طبیعت، حق انحصاری، مالکیت ابزار تولید در عصر جدید، مسئله سرقفلی، حق اکتشاف و اختراع، حق تألیف، کنترل قیمتها و مالیات مطرح شده و استاد مطهری اظهارنظر کرده و نکات بدیعی بیان کرده‌اند.

 شهید مطهری عالمی آگاه و کم نظیر

هشدار علی مطهری به صدا وسیما در همایش حکمت مطهر

همچنین در بخش دوم، مکتب کلاسیک مورد بحث واقع شده و نظریات آدام اسمیت، ژان‌باتیست سِی و مالتوس بررسی شده و ضمن آن موضوعاتی مانند فلسفه حرمت ربا، اقتصاد آزاد، هنر تولید کردن، کاهش عواطف با پیشرفت تمدن امروزی، نقش طبیعت در تنظیم جمعیت مطرح شده و استاد شهید نظرات قابل توجهی ابراز داشته‌اند.
مطالعه این کتاب خواننده را با بخشی از مبانی فلسفی، اجتماعی و فقهی اقتصاد اسلامی آشنا می‌کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مربوطه به : آخرین خبرآثار ادبیمعرفی کتاباخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :