کدخبر : 32668 |

اشاره اي کوتاه به زندگاني عالم ربانی مرحوم آیت ‌الله حاج آقا حسين موسوی دُرچه‌ای


حسين موسوی دُرچه‌ای در 28 ربیع الاول 1346 هجري قمري برابر با سوم مهرماه 1306 شمسي در شهر دُرچه اصفهان متولد شد.پدرشان مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سيدنصرالله موسوي، از علمای بزرگ درچه بودند.

آیینه تمام نمای خلق و خوی نبوی و علوی

بقاع خبر: حسين موسوی دُرچه‌ای در 28 ربیع الاول 1346 هجري قمري برابر با سوم مهرماه 1306 شمسي در شهر دُرچه اصفهان متولد شد.پدرشان مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سيدنصرالله موسوي، از علمای بزرگ درچه و پدربزرگشان مرجع عالیقدر شیعه، مرحوم آیت‌الله‌العظمی علامه آقاسیدمحمدباقر درچه‌ای اعلي الله مقامه ( كه به سبب داشتن شاگردانی همچون آیات عظام: سیدابوالحسن اصفهانی، آقارحیم ارباب، بروجردی، گزی، همائی، حجت، آقانجفي قوچاني، سيدجمال گلپايگاني، میرزاعلی آقا شیرازی، سیدعبدالحسین طیب و… به لقب «استادالمراجع» شهرت دارد) بودند.و از طرف دیگر نیز نوه محدث والامقام مرحوم آیت‌الله‌ آقاسیدمحمدحسین درچه‌ای ( برادر آقاسیدمحمد باقر) می‌باشد.

وی تا ۲۲ سالگی در اصفهان و بعد از آن در قم از اساتید بزرگ بهره برد و ضمنا از همان زمان امر تدریس را هم عهده دار شدند.در سال ۱۳۴۲ شمسي در پی نیاز و درخواست مردم مؤمن آیت ‌الله حاج آقا حسين موسوی دُرچه‌ایه یک روحانی فاضل جهت تصدی امور دینی و اجتماعی؛ با توصیه مراجع عظام به ویژه آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی (ره) به شهرري هجرت كرد و در محله تاریخی شیخ صدوق (یا همان ابن بابویه) ساکن شد و توليت و امامت جماعت مسجد محله صدوق را که همان سال ساخته شده بود و روبروی بارگاه شیخ صدوق واقع است عهده دار شد.
منزل مسکونی ايشان نیز مابین مسجد و مرقد مطهر شیخ صدوق واقع است. ایشان تا پايان عمر مباركشان یعنی بیش از چهل سال در همان منزل قدیمی سكونت داشت و هیچگاه راضی به نوسازی یا انتقال محل سکونت خود نشد.
از آنجا که ایشان ارادت خاصی به جناب شیخ صدوق ره داشت هر روز پس از اقامه نماز جماعت صبح به زیارت مرقد منورش میرفت و از همان زمان وصیتشان بر این بود که پیکرشان در ایوان حرم شیخ صدوق آرام گیرد.
ایشان علی الدوام همگان را به شناخت و ترویج شخصیت بی بدیل شیخ صدوق توصیه و سفارش میکرد و افتخارشان خدمت به آستان مبارک شیخ صدوق بود و بی شک در احیاء و معرفی آن بقعه مقدسه نقش ویژه ای داشت.
در مبارزات مردم امام خمینی ره و مردم علیه نظام ستمشاهی نقش موثری داشت و بعلت گرفتن مراسم چهلم برای شهید حاج آقا مصطفی خمینی، توسط ساواک دستگیر شد.
بعد از پیروزی انقلاب نیز همواره بار و همراه انقلاب بود و در جبهه‌های دفاع مقدس بارها حاضر و موجب ارتقاء روحیه رزمندگان اسلام می شد،در کنار آیت الله رفیعی، خطبه های پرشوری در نماز جمعه داشت،تواضع و ساده زیستی کم نظیری داشت ، برای مثال، هر کس نامه ای می نوشت که ایشان را با عنوان آیت الله خطاب کرده بود، ابتدا این کلمه را خط می زد بعد نامه را می خواند،

به حق، آیینه تمام نمای خلق و خوی نبوی و علوی بود.

ايشان صاحب چهار فرزند هستند : يك دختر و سه پسر.. سرانجام پس از قريب 80 سال عمر بابركت، در آستانه شب بيست وسوم ماه مبارك رمضان سال 1426 قمري، برابر با 4 آبان 1384 شمسي دعوت حق را لبيك گفت،پيكر مطهرش روز 23 رمضان پس از اقامه نماز در مصلي بزرگ شهرري، با حضور هزاران نفر از مردم شهرري و با شكوهي خاص و کم نظیر از حرم حضرت عبدالعظيم تشييع و طبق وصيت ايشان در جوار مرقد مطهر شيخ صدوق به خاك سپرده شد .

سلام و درود خدا بر آن فقيه وارسته ؛ آن آيينه خضوع و خشوع و آن عبد صالح خدا

مربوطه به : أماكن مذهبيفرهنگیاجتماعیسیر و سفرامامزادگاناخبارپایگاهاخباربقاع متبرکهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :