کدخبر : 32644 |

گنبد کاووس میزبان کنگره امامزاده حضرت یحیی بن زید علی بن الحسین (ع)


 امامزاده حضرت یحیی بن زید علی بن الحسین (ع) به عنوان بزرگترین امامزاده در استان گلستان و کسی که صحیفه سجادیه یادگار با ارزش جدش امام چهارم را به ایران آورد، چهارم بهمن در شهر گنبدکاووس میزبان برگزاری این کنگره بین المللی است.

به گزارش خبرنگاربقاع خبر، محمدحسین رجبی دوانی دبیر علمی کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع) در نشست خبری این کنگره که امروز (۲۸ دی ماه) در ساختمان شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد، با اشاره به اینکه این کنگره ملی روز چهارم بهمن در شهرستان گنبد کاووس برگزار می‌شود، اظهار کرد: برگزارکنندگان این کنگره از چهار سال قبل در صدد برگزاری این رویداد مهم بودند و قبل از شیوع ویروس کرونا جلساتی در گرگان و اداره کل این استان با حضور اساتید دانشگاه‌های مختلف برگزار و‌ محورهایی برای فراخوان مقالات مشخص و اعلام شد.
وی با بیان اینکه به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، برگزاری کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع) به تاخیر افتاد، افزود: بیش از ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه ارسال شد که توسط اساتیدی از اصفهان و دانشگاه علوم قرآنی اصفهان مورد بررسی قرار گرفت؛ پس از این بررسی‌ها ۶۰ مقاله برگزیده برای ما ارسال شد و ما با حضور تعدادی از اساتید مبرز در تهران و قم این مقالات را داوری کردیم که از ۶۰ مقاله، ۱۸ مقاله به‌عنوان مقالات برگزیده نهایی انتخاب شد که در کتاب کنگره چاپ می‌شود و در روز کنگره رونمایی خواهد شد.
دبیر علمی کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع) با تاکید بر اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه در ارتباط با شخصیت یحیی بن زید (ع) کار ارزشمندی را طی این سالها انجام داده است، گفت: دیداری با مراجع عظام تقلید آیت‌الله علوی گرگانی، آیت‌الله سبحانی و آیت‌الله حسینی بوشهری داشتیم که این بزرگان رهنمودهایی را برای ما داشتند؛ این مراجع عظام تقلید پیام‌هایی را برای چاپ در کتاب کنگره ارائه فرمودند.
رجبی دوانی با بیان اینکه ایران افتخار این را دارد که بیش از هر کشوری مدفن امامزادگان جلیل‌القدر باشد، تاکید کرد: وجود امامزادگان و بقاع متبرکه برکات فراوانی برای ایران اسلامی داشته است؛ امامزادگان همیشه باعث استحکام اعتقادات مردم و ملجا بی پناهان بوده‌اند؛ معرفی این بزرگواران (امامزادگان) در این شرایط که دشمن در صدد ضربه زدن به اعتقادات مردم است، کار ارزشمندی خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه حضرت یحیی بن زید (ع) مورد احترام ویژه تمام اسلام به‌ویژه زیدی منصبان در یمن است، تصریح کرد: یحیی بن زید (ع) در زمان حیات پربرکت خود مبارز و نقش‌آفرین بوده‌اند؛ ما مشاهده می‌کنیم که شهادت یحیی بن زید (ع) خراسان گذشته را دگرگون می‌کند و از عوامل سقوط بنی امیه است؛ صحیفه سجادیه نیز از طریق ایشان برای امام صادق (ع) ارسال و تایید می‌شود و در واقع صحیفه سجادیه توسط حضرت یحیی بن زید (ع) حفظ شده است.
دبیر علمی کنگره ملی امامزاده یحیی بن زید (ع) با اشاره به اینکه مقبره منصوب به این حضرت در محلی واقع شده که عزیزان اهل سنت زندگی می‌کنند، گفت: امامزاده یحیی بن زید (ع) محوری برای وحدت شیعه و سنی شده است و زائران این امامزاده صرفا شیعیان نیستند و اهل تسنن منطقه برای این حضرت احترامی خاصی قائل هستند.
رجبی دوانی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم این مسیری (تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی کشور) که سازمان اوقاف و امور خیریه پیش گرفته، کمک کند تا این ظرفیت (امامزادگان و بقاع متبرکه) بیش از پیش برای کشور مفید باشد.

مربوطه به : أماكن مذهبيفرهنگیهنرمنداناجتماعیمیراث و گردشگریسیر و سفرامامزادگانمناسبت هااخبارپایگاهاخباربقاع متبرکهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :