کدخبر : 32285 |

تمسک به قرآن، تنها راه نجات انسان درشب تار است


حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه،در مراسم افتتاحیه چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، فضاسازی برای بهره‌برداری بیشتر جوانان و آگاه کردن آنان در مسیر تمسک به قرآن را از اهداف برگزاری مسابقات قرآن دانست و گفت: خداوند متعال در این باره می‌فرماید که اگر کسی به قرآن تمسک کند، راه نجات پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار بقاع خبر: حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی، در ابتدای سخنان خود به روایتی از اصول کافی در جلد اول این کتاب اشاره کرد و گفت: امام کاظم (ع) خطاب به هشام در این روایت بیان می‌کنند که (يا هِشامُ ، إنّ اللّه تَباركَ و تعالى بَشَّرَ أهلَ العَقلِ و الفَهمِ في كِتابِهِ فقالَ : «فبَشِّرْ عِبادِ الّذِينَ يَستَمِعونَ القَولَ فيَتَّبِعونَ أحْسَنَهُ اُولئكَ الّذينَ هَداهُمُ اللّه ُ و اُولئكَ هُمْ اُولوا الألْبابِ» (خداوند تبارك و تعالى مردمان خردمند و فهميده را در كتاب خود بشارت داده و فرموده است: پس، بندگان مرا بشارت ده. همانان كه سخن را مى‌شنوند و بهترين آن را پيروى مى‌كنند. اينان كسانى هستند كه خدا هدايتشان كرده و اينان همان خردمندانند)؛ از این روایت برداشت ساده می‌توان داشت که خداوند قرآن را کتاب هدایت می‌‎داند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: همچنین در روایتی دیگر آمده است که  (نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِيثِ) (قرآن بهترین قول است و کسانی که از قرآن تبعیت کنند از بهترین قول تبعیت کرده اند)؛  از عظمت قرآن همین بس از نظر مفهومی و رفعت که خداوند فرموده ( لَوْ أَنْزَلْنَا هَذَا الْقُرْآنَ عَلَى جَبَلٍ لَرَأَيْتَهُ خَاشِعًا مُتَصَدِّعًا مِنْ خَشْيَةِ اللَّهِ وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ) اگر به کوه به این سختی قرآن نازل می‌شد هر آینه مشاهده می کردید که کوه خاشع می‌شد.
وی گفت: امام کاظم (ع) در جای دیگر می‌فرمایند: (يا هِشامُ ، إنّ العَقلَ معَ العِلمِ)، (ای هشام، قرآن کتاب علمی است که انسانهایی که به تفکر قرآنی تمسک می کنند باید عالمانی در رشته خود باشند و اگر اهل علم باشی ، اهل تفکر هستی)؛ زیرا در قرآن آمده است: (وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ ۖ وَمَا يَعْقِلُهَا إِلَّا الْعَالِمُونَ) این مثالهای قرآنی که خداوند مطرح می‌کند، برای کسانی است که اهل علم باشند.
حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران پرچم قرآن را بلند کرده است؛ یعنی در واقع پرچم علم و عقل را با هم بلند کرده است؛ مسابقات قرآن برای این است که فضای تبلیغی و ترویجی خوبی برای نسل آگاه و متمسک به قرآن داشته باشیم.
وی ادامه داد: زمانیکه فتنه‌ها مانند شب تار حمله می‌کنند اگر کسی به قرآن تمسک کند، راه نجات را یافته است؛ همان طور که حضرت علی (ع) می‌فرماید (کسی که به قرآن تمسک کند یعنی به خدا توکل کرده است) .

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از رئیس‌جمهور و هیئت دولت برای انجام واکسیناسیون عمومی جامعه و فراهم کردن شرایط برگزاری مسابقات قرآن به صورت حضوری تشکر کرد و گفت: مسابقات قرآن برای این است که فضای تبلیغی و ترویجی خوبی برای نسل آگاه و متمسک به قرآن داشته باشیم.

 رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان سخنان خود از رئیس‌جمهور و هیئت دولت برای انجام واکسیناسیون عمومی جامعه تشکر کرد و گفت: با انجام این واکسیناسیون فرصت برگزاری مسابقات قرآن در کنار عادی شدن روال زندگی اقتصادی، تحصیلی و علمی فراهم شد و امید است مسیر هموارتر از گذشته طی شود.

انتهای خبر/ق

 

مربوطه به : فرهنگیاجتماعیمعارفدین و اندیشهمناسبت هااخبارپایگاهاخبارقرآنیاخبار

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :