کدخبر : 31872 |

بقاع متبرکه هیچ بودجه دولتی ندارند/ نگاه اعتقادی به وقف راهکار توسعه این سنت نبوی


رئیس اوقاف ناحیه یک قم گفت: بقاع متبرکه هیچ بودجه‌ای از سوی دولت دریافت نمی‌کنند و منابع درآمدی آنها شامل نذورات، خیرات، حق الدفن و موقوفات آن هم در بعضی بقاع است.

به گزارش بقاع خبر؛ سید سجاد موسوی قیداری در آغاز تور رسانه‌ای بازدید از پروژه‌های عمرانی بقاع متبرکه استان قم که با حضور خبرنگاران و عکاسان خبری رسانه‌های استانی برگزار شد اظهار کرد: عملکرد اداره کل و ادارات اوقاف شهرستان قم و همچنین تولیت بقاع متبرکه باید توسط رسانه‌ها به اطلاع مردم برسد، چنانچه در این مسیر با شفافیت گام برداریم، مردم هم با اقدامات گسترده‌ای که صورت می‌گیرد بیشتر آشنا می‌شوند و ما هم در کارمان موفق‌تر خواهیم بود.

وی افزود: حواشی و شایعاتی در مورد اوقاف و امور خیریه و بقاع متبرکه وجود دارد که باید به درستی مطرح و کمبودها هم نقد شوند و اگر راهکاری هم به نظر می‌رسد، ارائه شود.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان قم با بیان اینکه هر چند سازمان اوقاف یک نهاد دولتی است ولی هیچ منبع مالی دولتی برای انجام وظایف در اختیار این سازمان قرار نمی‌گیرد گفت: نذوراتی داخل ضریح بقاع متبرکه، مساعدت خیرین و نیکوکاران در بعضی بقاع و حق الدفن اموات و نیز موقوفات، چهار منبع درآمد حرم‌های مطهر امامزادگان هستند البته گاهی هزینه‌ها بالاتر از درآمدهاست.

وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت اینکه املاک بقاع متبرکه وقف قبرستان برای دفن اموات نیستند بلکه عرصه و اعیان برای بقعه متبرکه است که گاهی بخشی از آن اجاره داده می‌شود تا از درآمد حاصله برای بهسازی بقعه و همچنین امور فرهنگی و مذهبی و رفاه زائران هزینه شود.

موسوی قیداری عنوان کرد: حرم‌های امامزادگان از بودجه عمومی برخودار نیستند و تنها از همین منابع استفاده می‌کنند.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان قم با بیان اینکه از رسانه‌ها می‌خواهیم برای توسعه فرهنگ وقف، همراه و همیار اوقاف باشند گفت: موقوفات در بسیاری از بحران‌ها می‌توانند به داد جامعه برسند.

وی با بیان اینکه نگاه اعتقادی به وقف به عنوان یک سنت حسنه نبوی فارغ از رویه‌های اداری، می‌تواند در ترویج این فرهنگ ناب موثر باشد خاطرنشان کرد: در استان قم موقوفات فراوانی به صورت متصرفی توسط اوقاف یا دارای تولیت شخصی وجود دارند ولی در برخی موضوعات هیچ موقوفه‌ای به صورت متصرفی نداریم، مثلا برای ازدواج جوانان و تهیه جهیزیه دختران خانواده‌های نیازمند یا حتی برای تفهیم و توسعه کلام وحی و مباحث قرآنی هم موقوفه‌ای به ثبت نرسیده و تنها از موقوفه شیخان و با نظریه اداره تحقیق سازمان برای این منظور بهره‌برداری می‌شود./س.

مربوطه به : اخبارآخرین خبراخبارپایگاهاخباربقاع متبرکهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :