کدخبر : 31835 |

جهش سازمان اوقاف از نظام اجاره‌داری به مشارکت‌های عمومی و خصوصی


مدیرکل مجامع و شرکت‌های وابسته سازمان اوقاف و امور خیریه از جهش سازمان اوقاف از نظام اجاره‌داری صرف به انواع مشارکت‌های عمومی و خصوصی خبر داد و گفت: حفظ عین موقوفات و اجرای نیات واقفان زمانی میسر می‌شود که بتوانیم کسب منفعت از موقوفات را افزایش دهیم.

جهش سازمان اوقاف از نظام اجاره‌داری صرف به انواع مشارکت‌های عمومی و خصوصی و حمایت از دانش‌بنیانها

جهش سازمان اوقاف از نظام اجاره‌داری صرف به انواع مشارکت‌های عمومی و خصوصی و حمایت از دانش‌بنیانها

به گزارش  بقاع خبر از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه،محمد نهضت با اشاره به برپایی نمایشگاه دستاوردهای وقف یادآور شد:دو سال پیش در دهه وقف در موزه ایران نمایشگاهی برپا شد که حدود ۲۰ الی ۲۵ شرکت دانش‌بنیان در آن حضور داشتند. هدفمان از برپایی آن نمایشگاه این بود که بگوییم اوقاف می تواند از طریق منابع خود و حمایت از طرح های دانش بنیان و دانش روز دنیا به مردم خدمت می‌کند.

وی با بیان اینکه آن روز حضور این شرکت‌ها در حد ایده و طرح بود اما امروز بعد از گذشت دو سال این ایده‌ها به تولید محصول رسیده است، افزود: بعد از ورود دکتر خاموشی به سازمان اوقاف یک پارادایم نوینی در نظام اجرایی و مدیریت وقف ایجاد شد و رویکرد این سازمان از رژیم اجاره‌داری صرف به انواع مشارکت‌های عمومی و خصوصی تغییر پیدا کرد و این مهم برای موقوفات آورده زیادی داشته است. از طرفی با توجه به قوانین و نگاه سنتی در نهاد وقف در این راه دشواری‌هایی هم وجود داشت.
مدیرکل مجامع و شرکت‌های وابسته سازمان اوقاف همچنین تصریح کرد: اما دلیل اینکه اوقاف وارد حمایت از شرکت‌های دانش بینان شده است این است که ما منابع وقفی و اراضی موقوفه زیادی داریم و برای اینکه بتوانیم حداکثر بهره‌برداری را از این اراضی و منابع داشته باشیم به‌غیراز دانش بومی به دانش روز دنیا احتیاج داشتیم.
وی یادآور شد: برخی از اراضی موقوفه به دلیل تغییرات اقلیمی یا کمبود منابع آبی از بین رفته است و دانش بومی از پس بهره‌برداری از آن‌ها برنمی‌آید اما می‌توانیم با استفاده از روش‌های نوین کشاورزی و الگوهای جدید کشت و آبیاری و تغییر محصولی که قرار است کشت شود با روش‌های علمی این اراضی را احیا کنیم.
نهضت اضافه کرد: هدف از برپایی این نمایشگاه این بود که بگوییم اوقاف به‌ غیر از بحث اجرای نیات واقفان و امور فرهنگی در بحث کسب منفعت حداکثری و افزایش منافع موقوفات هم در حال رشد است. حفظ عین موقوفات و اجرای نیات واقفان زمانی بهتر محقق می‌شود که بتوانیم کسب منفعت از موقوفات را افزایش دهیم. مدیران کل استانی در این نمایشگاه با چرخه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تا تولید محصول آشنا شدند تا ان شا الله بتوانند دارایی‌های غیر مولد را به دارایی‌های مولد تبدیل کنند با طی فرایندی که جهت مولدسازی دارایی های غیر مولد موقوفات در نظر گرفته شده است.

مربوطه به : فرهنگیاجتماعیواقفیناخبار وقف

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :