کدخبر : 30901 |

آغاز پیک پنجم کرونا/ بحرانی تازه بیخ گوش پایتخت/ آتش زیرخاکستر همه‌گیری در مرکز کشور دوباره شعله‌ور شد + نقشه و نمودار


 افزایش یکباره تعداد شهرستان‌های قرمز کرونایی بخصوص در مرکز کشور و بیخ گوش پایتخت تاکیدی براین مدعاست که خطر آغاز پیک پنجم کرونا بسیار جدی است و احتمالا تابستان داغی با اخبار مختلف کرونایی خواهیم داشت.

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| رشد 45 درصدی شهرهای قرمز/ بحرانی تازه بیخ گوش پایتخت/ آتش زیرخاکستر همه‌گیری در مرکز کشور دوباره شعله‌ور شد + نقشه و نمودار

بقاع خبر: به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، با بررسی آمارهای تعداد ابتلای جدید بیماران کرونایی در سراسر ایران نشان می‌دهد ویروس منحوس همچنان با قدرت درحال فعالیت است و چرخه انتقال ظاهرا دوباره سرعت گرفته چون تنها در مدت کوتاه یک هفته‌ای شاهد رشد 45 درصدی تعداد شهرستان‌های قرمز از نظر همه‌گیری کرونا شده‌ایم.

آمارهای رسمی روز گذشته نشان می‌دهد درحالی که تنها یک هفته قبل فقط 22 شهرستان قرمز کرونایی در سراسر کشور آنهم در محدوده نوار جنوبی و جنوب شرقی ثبت شده بود اکنون علاوه بر رسیدن این عدد به 32 مورد می‌بینیم شهرستان‌های قرمز در مرکز، غرب و البته بیخ گوش پایتخت نیز دیده می‌شود.

کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می‌کنند حرکت معنادار ویروس منحوس از جنوب کشور به مرکز و البته احتمالاً به‌زودی در شمالشرقی تاکیدی براین نکته است که زنگ هشدار آغاز پیک پنجم به صدا درآمده و اگر به این هشدار بی‌توجه باشیم زیر سایه سوء مدیریت واکسیناسیون همگانی باید منتظر بحرانی بسیار جدی‌تر و نگران‌کننده‌تر از پیک چهارم که هنوز به پایان آن نرسیده‌ایم باشیم.

این گروه تاکید می‌کنند افزایش آمارهای نرخ ابتلا در برخی شهرستان‌ها به‌خصوص در پایتخت به عنوان یکی از کانون‌های فعال ایجاد بحرانی تازه نشان می‌دهد ویروس کرونا هنوز آرام نگرفته و هرگونه بی‌توجهی و کوتاهی می‌تواند منجر به بحرانی مخرب و نگران کننده باشد که این روند در پایتخت کاملاً زیرپوستی آغاز شده و احتمالاً در هفته‌ آینده شاهد تغییر معنادار آمارهای نرخ ابتلا، بستری و البته موارد فوتی خواهیم بود.

در این زمینه کارشناسان بهداشت معتقدند پایتخت به دلیل تقاضای بالای سفرهای درونشهری یکی از کانون‌های بحران‌زا برای سراسر کشور است که بررسی دقیق نشان داده سیستم حمل و نقل عمومی، فعالیت ادارات دولتی و البته سفرهای بین شهری که به این منطقه انجام می‌شود از عوامل اصلی افزایش سرعت چرخه انتقال در شرایط فعلی است چون بسیاری از افراد برای انجام امور اداری ناگزیر باید به تهران سفر کنند و سیستم حمل و نقل عمومی فرصتی برای دست به دست شدن ویروس منحوس است.

این گروه درباره چگونگی سفر ویروس منحوس آنهم از نوع جهش یافته هندی یا آفریقای جنوبی در سراسر ایران معتقدند همانطور که وزیر بهداشت چندی پیش درباره جابجایی ویروس هندی از زابل به استان گلستان مواردی را مطرح کرده بود این اتفاق در سایر نقاط نیز رخ خواهد داد چون مسافرانی که از کانون‌های بحرانی فعلی مثل استان سیستان و بلوچستان، استان فارس، هرمزگان و بوشهر به سایر نقاط کشور سفر می‌کنند می‌توانند به سادگی ویروس کرونا را به عنوان سوغات ناخواسته به سایر نقاط منتقل کنند.

کارشناسان بهداشت و درمان همچنین تاکید می‌کنند با درنظر گرفتن تغییر علایم بیماری با ویروس جهش یافته و شباهت بسیار زیادی که به علائم سرماخوردگی ساده پیدا کرده احتمال انتقال ویروس بسیار بیشتر شده است چون نه تنها شناسایی ویروس جهش یافته برای تمامی مراکز تشخیص و غربالگری مهیا نیست بلکه اصولا خود هموطنان نیز ممکن است کرونا را با سرماخوردگی ساده اشتباه گرفته و هیچ توجهی به اهمیت رعایت اصول قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی نداشته باشند که این خود دردسری بسیار بزرگ خواهد شد.

توصیه اکید این گروه به مدیران ارشد ادارات، سازمان‌های دولتی و البته بخش خصوصی این است که با درنظر گرفتن گرمای هوای تابستان و استفاده از سیستم تهویه مطبوع در محیط بسته درصورت امکان قبل از آغاز بحرانی تازه نسبت به اجرای کاهش تعداد پرسنل خود در محیط کار و استفاده از امکانات دورکاری آنها اقدام کرده و به نوعی زمینه حداقل تجمع در دفاتر و ادارات را مهیا کنند.

این درحالی است که خود هموطنان نیز باید نسبت به رعایت اصول فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی جدیت کافی داشته تا با اینکار چرخه انتقال شکسته شده و مانع از شکل‌گیری پیک پنجم کرونا در دل پیک چهارم باشند، چون درصورت شکل‌گیری پیک‌ تازه همانطور که قبلاً نیز وزیر بهداشت پیش‌بینی کرده بود تضمینی برای تاب‌آوری کادر درمانی نخواهد بود و احتمالاً ارقام موارد فوتی بسیار نگران کننده خواهد شد.

شهرستان‌های قرمز کرونایی کدامند؟

بررسی‌های انجام شده از مزیان تعداد مبتلایان جدید براساس استانداردهای تعیین شده نشان می‌دهد در هفته آینده نسبت به هفته قبل 10 شهرستان جدید به گروه‌قبلی که در شرایط قرمز کرونایی قرار داشتند افزوده شده است.

به این ترتیب اکنون آنطور که معیارهای تعیین شده وزارت بهداشت تعیین کرده است شهرستان‌های  مهران (استان ایلام)، تنگستان، دشتستان، دشتی، دیر، عسلویه و کنگان (استان بوشهر)، دماوند و فیروزکوه (استان تهران)، ایرانشهر، خاش، زابل و زاهدان (سیستان و بلوچستان)، گراش، لارستان و لامرد (فارس)، بم، رودبار جنوب، قلعه گنج، کرمان و منوجان (کرمان)، بستک، بندرلنگه، بندرعباس، پارسیان، جاسک، حاجی‌آباد، خمیر، رودان، قشم و میناب (هرمزگان) و شهرستان یزد (استان یزد) در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفته‌اند. از این رو براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تردد از و به این مناطق با خودروهای پلاک شخصی و بدون مجوز ممنوع است و هموطنان درصورت بی‌توجهی به این قانون اعمال قانون خواهند شد.

این درحالی است که همین معیارها نشان می‌دهد در سراسر کشور از هفته آینده 174 شهرستان در وضعیت نارنجی و 242 مورد هم در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند که درصورت بی‌توجهی هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی و کاهش سفرهای غیرضروری احتمالا این شهرستان‌ها هم یکباره به جمع شهرستان‌های قرمز کرونایی می‌پیوندند.

موج افسارگسیخته کرونا در هرمزگان همچنان رو به افزایش است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، تمامی آمارهای رسمی گواه این مطلب است که هرمزگان در حال حاضر کانون اصلی ویروس کرونا در کشور است اما همچنان خبری از اتخاذ تدابیر لازم در مواجهه با این پدیده شوم و منحوس دیده نمی‌شود.

مسئولان استانی و کشوری به جای اتخاذ تدابیر مناسب برای قطع زنجیره کرونا به گفتن جملات کلیشه و تکراری و رعایت اصول بهداشتی تاکید دارند حال آنکه ویروس سراسر استان را فرا گرفته و نیاز به یک جدیت برای کنترل این ویروس سرکش وجود دارد.

در حال حاضر به جز شهرستان‌های بوموسی و بشاگرد تمامی 11 شهرستان دیگر در وضعیت قرمز کرونایی هستند و این خود یک زنگ خطر بزرگ برای استان است که می‌تواند جان شمار زیادی از افراد را تا مهار بیماری بگیرد و خانواده‌های زیادی را داغدار کند.

در همین راستا دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در بندرعباس اظهار داشت: روند بیماری کرونا در هرمزگان کاملا صعودی است و با موجی سرکش روبرو هستیم که روزانه بر افراد بیمار و بستری می‌افزاید.

وی افزود: تاکنون حدود 305 هزار تست از افراد مشکوک گرفته شده که در روزهای اخیر این تست‌ها اکثرا مثبت است و روند بیماریابی شدت گرفته است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: روند بستری بیماران کاملا صعودی است و در حال حاضر 698 بیمار در بیمارستان‌ها بستری هستند که خود یک رکورد در این زمینه است

وی تصریح کرد: از این تعداد 94 بیمار کرونایی در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 12 بیمار نیز وخیم گزارش شده است.

نوروزیان گفت: در حال حاضر با افزایش قابل ملاحظه بیماران قرنطینه در منزل نیز روبرو هستیم که نگران کننده است، تا این لحظه 10611 نفر در منازل خود تحت قرنطینه قرار دارند.

وی تاکید کرد: متاسفانه کرونا در هرمزگان بازهم قربانی گرفت و در شبانه روز گذشته جان 6 نفر دیگر شامل دو مرد و چهار زن در محدوده سنی 46 تا 95 سال از شهرستان‌های بندرعباس(3نفر)، میناب، سیریک، جاسک را گرفت و شمار جان باختگان این استان به 1417 نفر رسید.

یکه تازی کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از افزایش شمار مبتلایان به کووید 19 در این استان خبر داد.

پرویز یزدان‌پناه افزود: هم اکنون 162 بیمار در بیمارستان‌های معین کرونای استان بستری بوده که از این تعداد 59 نفر مبتلای قطعی و 4 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.

وی ابراز کرد: تعداد بهبود یافتگان بیماران کرونایی کهگیلویه و بویراحمد تاکنون 49731 مورد گزارش شده است.

یزدان‌پناه اضافه کرد: از 277 جواب نمونه pcr دریافت شده از آزمایشگاه سلولی مولکولی یاسوج، حدود 18 درصد موارد مثبت بودند و به ترتیب در بویراحمد، گچساران و بهمئی بیشترین موارد مثبت را داشتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: همچنین 204 نمونه تست سریع در استان انجام شد که ٨ درصد موارد مثبت بودند و عمدتا در بویراحمد و گچساران بودند.

یزدان پناه خاطرنشان کرد: ضروری است در این شرایط حساس و ناپایدار از هر گونه دید و بازدید و مسافرت غیر ضروری خودداری شود.

وی یادآور شد: دورهمی‌ها و تجمعات نقش مهمی در انتقال کرونا داشته و همچنین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و واکسیناسیون افراد واحد شرایط می‌تواند کمک به کنترل این بیماری کند.

530 بیمار کرونایی در سومین روز تابستان در اصفهان شناسایی شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 1842 نفر بودند که 530  بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 173  نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت 158  بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر  866 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 155   بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را 12 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 9 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

بستری بیش از 500 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان کرمان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، در هفته گذشته از 23 شهرستان استان کرمان، 3 شهرستان جنوبی رودبار، کهنوج و منوجان در وضعیت قرمز، 11 شهرستان بافت، بردسیر، سیرجان، شهربابک، جیرفت، رفسنجان، زرند، کرمان، بم و قلعه گنج در وضعیت نارنجی و 9 شهرستان ارزوئیه، رابر، ریگان، فهرج، نرماشیر، راور، فاریاب، کوهبنان و انار در وضعیت زرد کرونایی قرار داشتند که بنا بر اعلام مسئولان از فردا رنگ‌بندی شهرستان‌های استان تغییر کرده و از شنبه پنجم تیر در 5 شهرستان بم، رودبار جنوب، قلعه گنج، کرمان و منوجان وضعیت قرمز برقرار است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا اظهار داشت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 507 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 274 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 35 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 120 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 29 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 49 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 107 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 22 هزار و 953 مورد رسیده است.

وی به فوت 8 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 65 نفر رسیده است.

شفیعی تصریح کرد: دو استان همجوار ما یعنی هرمزگان و سیستان و بلوچستان در وضعیت نارنجی، قرمز و فوق قرمز قرار دارند و رفت و آمد و مراودات بین این دو استان با استان کرمان نگران کننده است.

افزایش شهرستان‌های قرمز استان بوشهر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، سعید کشمیری از روند صعودی مبتلایان به کرونا در شهرستان‌های استان خبر داد و اظهار داشت: با افزایش مبتلایان و بستری‌های کرونایی در مراکز درمانی استان بوشهر، فوتی‌ها هم روند صعودی گرفته که روز گذشته مرگ 6 نفر از کرونایی استان بوشهر ثبت شد.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر افزود: متأسفانه آمار بالای فوت بیماران کرونایی در استان زنگ خطر محسوب می‌شود و نیاز جدی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از افزایش شهر‌های قرمز کرونایی خبر داد و بیان کرد: بر اساس آخرین رنگ‌بندی وزارت بهداشت، 60 درصد شهرستان‌های 10 گانه استان بوشهر در وضعیت قرمز و 40 درصد در شرایط نارنجی قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه 6 شهرستان استان بوشهر در شرایط قرمز کرونایی هستند گفت: تنگستان، عسلویه، کنگان، دشتستان، دشتی و شهرستان دیر از هفته آینده شرایط قرمز و شهرستان‌های گناوه، بوشهر، جم و دیلم در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارد.

کشمیری از یکه‌تاز کرونا در استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: بر اساس نتیجه نمونه‌ها روز گذشته بیش از 400 بیمار کرونایی شناسایی شدند که برخی بستری و برخی هم در قرنطینه خانگی قرار گرفتند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با بیان اینکه روز گذشته 110 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بستری شدند گفت: از این تعداد بیمار، ابتلای 60 مورد به کرونا، قطعی است و اکنون 332 بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بستری هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، با اشاره به فوت یک‌هزار و 245 نفر به سبب ابتلا به کرونا در استان خاطر نشان کرد: اکنون 32 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه و از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، 13 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 50 هزار نفر در استان بوشهر به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند افزود: با توجه به اینکه ستاد ملی کرونا قبلاً نسبت به رنگ‌بندی‌ها محدودیت‌هایی را تعریف کرده، با تغییر رنگ شهرستان‌ها محدودیت‌های جدید هم اعمال می‌شود.

درحال تکمیل… .

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

انتهای پیام/ی

مربوطه به : اجتماعیفضای مجازیمناسبت هااخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :