کدخبر : 30602 |

دومین خانه اوقاف در محله مرتضی گرد افتتاح شد


دومین خانه اوقاف استان تهران با هدف شناسایی و حل مشکلات و آسیب های محله ها با حضور دکتر علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر مجتبی عبدالهی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تهران و جمعی از مسئولان در محله مرتضی گرد افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار بقاع نیوز،  دکتر عبدالهی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تهران در این مراسم خانه های اوقاف را محلی برای شناسایی آسیب ها دانست و گفت: « در خانه های اوقاف مسئولین در کنار مردم به آسیب شناسی هر محله پرداخته و فعالیت هایی را در راستای نیاز آن منطقه یا محله می پردازند. در این خانه ها دستگاه های مختلف با انرژی، توان و انگیزه ای بیشتر نسبت به آسیب هایی که وجود دارد کمک می کنند.. بر همین اساس هر محله ای که مشخص شده خانه ای ایجاد می شود در محله مرتضی گرد خانه اوقاف، در محله های دیگر خانه هلال احمر، خانه کمیته امداد و سایر دستگاه هایی که خدمات رسانی می کنند وظیفه هماهنگ کننده مسائل و مشکلات محله را بر عهده می گیرند.  معتمدین و شورای محلات می توانند آسیب های هر محله را شناسایی و برای حل مشکل به حوزه مرتبط معرفی کنند.»

وی در ادامه ضمن اشاره به راه اندازی خانه های متعدد در حوزه های مختلف افزود: « خانه های مختلفی در سراسر کشور راه اندازی شده است، خانه اوقاف مرتضی گرد دومین خانه اوقاف است که افتتاحی شد و ما در نظر داریم به نیت 14 معصوم 14 خانه اوقاف را افتتاح کنیم که در کمتر از یک ماه 12 خانه اوقاف باقی مانده را هم راه اندازی می کنیم.»

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به حل مسائل اجتماعی اظهار داشت: «حضرت اقا خدمت مسئولین و حضور بچه های انقلابی و مردم می فرماید: آسیب های اجتماعی مانند آسیب های طبیعی هستند مانند زلزله که می تواند بنای خانه ها را تخریب کند این آسیب ها بنیان خانواده و اجتماع را بر هم می ریزد اگر به موقع و به هنگام شناخته و پیشگیری شود احتمال خسارت ها کاهش می یابد،  اما اگر نسبت به آن غفلت شود خدای ناکرده ممکن است بنای جامعه را متزلزل کند. ممکن است حتی در کوتاه مدت نتایج این تلاش شبانه روزی مشخص نشود، اما نفس تلاش مسئولین برای مردم مایع آرامش و مهم است. یک اشکالی که در کارهای بلند مدت است و آن اینکه غالبا مجریان اعتقادی به کارهایی که تاثیراتش بلند مدت است ندارند، طبیعت انسان است چون مردم این آسیب ها را در زندگی لمس می کنند وقتی می بینند یک دولتی دنبال علاج این آسیب ها است نفس مردم را خرسند و راضی می کند و امیدوار می شوند.

ایشان همچنین می فرمایند: «حال چگونه یک مسئول یا یک عنصر مومن انقلابی می تواند این کار بلند مدت را شبانه روزی و با تمام وجود پی بگیرد و خسته نشود وقتی که حس کند خود او جزئی از آن خانواده است و مشکل مردم مشکل اوست. ما مردم را باید عائله خود بدانیم ما مسئولین کشوریم این ملت ، این کشور، این فضای زندگی عائله ما هستند.» حضرت آقا فرمودند جامعه را خانواده خود بدانیم. اما در مقابل با آسیب های اجتماعی نباید به کارهای معمولی و جاری دستگاه ها اکتفاء شود و هرازگاهی برای رفع تکلیف گزارشی داده شود.» حضرت آقا در اینجا تاکید دارند کارهای جهادی باید سرعت بگیرد.

ایشان می فرمایند: انتظار داریم مجموعه حاضر کارهای فوق العاده انجام دهد، کارهایی که از کارهای طبیعی دستگاه شماست و انجام بدهید لابد هم انجام می دهید بعد از این هم این جلسات و امثال این جلسات باشد یا نباشد این کارها انجام می شود، چیزی که نیست ما را قانع کند یک کار فوق العاده و یک تلاش مضاعف باید انجام بگیرد.»

ایشان باز در جمع مسئولین فرمودند: جامعه را باید مقاوم سازی کنیم نباید از عوامل مزاحم و ضد عملیات غفلت شود و در آخر آنچه که هم برای مسئولین و مردم به ویژه جوانان مومن و انقلابی وظیفه ایجاد می کند به میدان آوردن ظرفیت ها و نیروهای مردمی است، نیروهای مردمی خیلی می توانند کمک کنند و کمک هم می کنند منتهی برنامه می خواهد که چگونه از نیروهای مردمی استفاده کنیم. جذب دلهای مردم و جذب کمک های مردم چه کمک های مالی چه کمک های فکری و بازویشان خیلی هنر می خواهد و این برنامه ریزی لازم دارد. در این کار پر اهمیت نباید برای آن شب و روز شناخت این دست معجزه گر مردم که عنایت الهی را به دنبال دارد رهگشا خواهد بود این را تجربه انقلاب اسلامی ثابت کرده است، مهم این است که نیروهای حزب الهی این عرصه را نیز سنگری برای انقلابی گری و جهادی خود بدانند که جهاد فقط شمشیر گرفتن و جنگ کردن در مقابل دشمن نیست جهاد شامل جهاد فکری جهاد عملی و جهاد تبلیغی است.»

وی ادامه داد: «حضرت آقا در این فرمایش هم خطابش به مسئولین و هم به مردم بود که مسئولین باید کارهای ویژه انجام دهند و شبانه روزی کار کنند، امید به کارهای کوتاه مدت نداشته باشند و استقامت داشته باشند، مقاومت کنند و کارهای اجتماعی، کارهای فرهنگی زود بازده نیستند و نتیجه اش دراز مدت است و از جوانان و مردم استفاده کنند یعنی مسئولین و مردم کنار هم باشند.» دکتر عبدالهی اشاره ای هم به فعالیت مراکز افق داشت و گفت: « از سال 98 به امامزاده ها ابلاغ مراکز افق را کردیم. (افق مخفف فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و قرآنی است)فعالیت های فرهنگی و اجتماعی خوبی در این مدت در مراکز افق انجام شده است.»

این مراسم با سخنان حجت الاسلام تفرشی مسئول خانه اوقاف مرتضی گرد و معاون اجتماعی اداره اوقاف و امور خیریه جنوب غرب تهران ادامه یافت. وی اشاره ای به آسیب های محله مرتضی گرد داشت و گفت: « مشکلات بسیاری در این محله شناسایی شده است مانند ناامنی و فساد اجتماعی که به دلیل فقر ایجاد شده است، بحث اعتیاد و افزایش جمعیت غیر فعال نیروی کار، کمبود فضای سبز و پارکینگ و فقر فرهنگی از جمله مشکلات و آسیب هایی است که در محله مرتضی گرد شناسایی کردیم. حضور اصناف مختلف در این محله می تواند فرصتی باشد برای حل بسیاری از مشکلات که با راه اندازی خانه اوقاف امیدواریم این مشکلات حل شود.»

دکتر علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم د ر این مراسم کمک به اقشار آسیب پذیر را توفیقی دانست که نصیب مسئولین شده است و اظهار داشت: « کمک به اقشار آسیب پذیر اراده ما است که این توفیق را به ما می دهد، این کار به جایگاه ما بستگی ندارد این رزقی است که به سبب شب بیداری دل شکست گان، خدا به ما می دهد. عشق کمک به مردم ذاتی است. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند در این کار نباید عجله کرد بلکه باید زحمت کشید شاید زود به نتیجه نمی رسد، اما همه می دانیم این کاری که شروع کردیم کار بزرگی است .»

وی در ادامه ارتباط با مردم را در حل مشکلات موثر دانست و افزود: «برای حل مشکل باید صاحب مشکل بگوید مشکلش چیست؟ پس پرس و جوی ما باید از خود مردم باشد، برای شناسایی مشکلات، هر کوچه باید یک شهردار داشته باشد، از جوانان که وقت دارند کمک بگیرید چرا که جوانان شجاع و صبور هستند و راحت تر حرف می زنند. شهرداران هر کوچه موظفند مشکلات را شناسایی و به مسئول پهنه ارائه دهند، مسئولان پهنه با مسئول خانه ها مطرح کرده  و کمیته ای برای حل مشکل تشکیل و مشکل برای حل به نهاد مربوطه ارجاع می شود.»

وی گفت: «امیدوارم افتتاح این خانه موجب حرکت، شناسایی و آرامش ما شود، اینگونه جامعه ای بهتر، اسلامی تر و امن تر خواهیم داشت.» وی همچنین به تعداد خانه های مورد نیاز در محلات کشور اشاره کرد و افزود: «2020  محله ها در سراسر کشور شناسایی شده اند که در سال جاری 1010 محله را تحت پوشش خواهیم گرفت. هدف ما نباید فقرزدایی باشد هدف ما باید بزرگتر از این ها باشد ما باید در این محله ها رهبران جامعه را تربیت کنیم.»

دکترآقا محمدی در پایان این مراسم در پاسخ به سئوال خبرنگار بقاع نیوز در رابطه با تعداد خانه های افتتاح شده در تهران و تاثیر این خانه ها در حل مشکلات گفت: « در حال حاضر در تهران خانه مرتضی گرد بیستمین خانه ای است که افتتاح شده است. در کل استان تهران 137 محله وجود دارد که به دلیل شرایط و مشکلاتی که دارند باید نهادها با کمک مردم برای حل مشکلاتشان همکاری کنند. وقتی مشکلات توسط مردم در یک مکان مطرح شود دستگاه ها دور هم جمع می شوند برای حل این مشکلات، وقتی شهردار از بین خود مردم باشد راحت تر مشکلاتشان را بیان می کنند و مهم ترین ویژگی این کار این است که دستگاه ها با کمک هم مشکلات مردم را حل می کنند.» در حاشیه این مراسم دکتر عبدالهی مدیرکل اوقاف استان تهران و دکتر آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به درد و دل جمعی از اهالی محله مرتضی گرد گوش سپردند.

معصومه ماه پیکر

 

مربوطه به : اجتماعیاخبار ویژهاخبارپایگاهاخبارآخرین عناوین

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :