کدخبر : 30583 |

خیزش مردم فلسطین نویدبخش تمدن اسلامی است


خیزش مردم فلسطین در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی نشان داد که امت اسلامی همچنان بر عهد خویش با خداوند وفادار است و این روحیه انقلابی که هر روز در گوشه‌ای از جهان تجلی پیدا می‌کند، نویدبخش تمدن اسلامی مورد انتظار است.

به گزارش بقاع خبر به نقل از عترتنا، آیت‌الله‌العظمی سیدمحمدتقی مدرسی از مراجع معظم تقلید شیعیان در کربلای معلی در سخنانی با اشاره به خیزش مردم فلسطین درباره اشغالگری، گفت: خیزش مردم فلسطین در برابر اشغالگری رژیم صهیونیستی نشان داد که امت اسلامی همچنان بر عهد خویش با خداوند وفادار است و این روحیه انقلابی که هر روز در گوشه‌ای از جهان تجلی پیدا می‌کند، نویدبخش تمدن اسلامی مورد انتظار است.

بی اعتماد شدن بشریت به تمدن مادی

وی اظهار کرد: بشریت بعد از دوری از رسالت‌های الهی، چالش‌های بسیاری را تجربه کرد و امروزه به تمدن‌های مادی اعتمادی ندارد، چراکه مدیریت بحران کرونا، چالش تغییرات اقلیمی، ناهنجاری‌های حاصل از تفکرات مادی‌گرایانه و طبقه‌بندی‌های اجتماعی ظالمانه نشان داد که یک تمدن الهی مورد نیاز است که در تمدن اسلامی تجلی می‌یابد.

مرجع تقلید شیعیان در کربلای معلی ادامه داد: البته به این معنی نیست که این تمدن مختص مسلمانان باشد، بلکه به معنی این است که تمدنی الهی تجلی ارزش‌های آسمانی و نیاز تمام انسان‌هاست.

 

ایمان و تقوا ریشه‌های تمدن اسلامی

 

آیت‌الله‌العظمی مدرسی با اشاره به اینکه تمدن اسلامی دارای ریشه‌ای مستحکم از ایمان و تقوا است که دنیا را اصلاح و زنده می‌کند، گفت: البته این اصلاح و سازندگی و خدمت به بشریت تنها از لحاظ دیدگاه مادی‌گرایانه نیست، بلکه دیدگاهی دینی نیز دارد.

وی افزود: تمدن دینی دو بعد مادی و معنوی انسان را در نظر می‌گیرد، به‌طوری‌ که اسلام عبادات معنوی را به جنبه‌های مادی زندگی پیوند می‌دهد. اسلام نماز، روزه و حج را وسیله نزدیکی به خداوند متعال قرار می‌دهد و از سویی دیگر این عبادات منافع انسان را نیز تأمین می‌کند. به‌عنوان‌ مثال عید فطر که عیدی معنوی است ولی با پرداخت زکات فطره در این روز فقرا و نیازمندان نیز بهره می‌برند.

این اندیشمند جهان تشیع بر ضرورت عدم فراموشی دیدگاه‌های دینی در فضای سیاسی تأکید کرده و گفت: سیاست باید تابع دین باشد، نه اینکه دین تابع سیاست شود.

مربوطه به : علمااخبارآخرین خبراخبارپایگاه

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :