کدخبر : 29856 |

مدافعان سلامت ، سفید پوشان حماسه ساز


 مدافعان سلامت که در همان روزهای آغاز شیوع کرونا با تمام وجود بر بالین بیماران بودند و از هیچ اقدامی برای قوی نگه داشتن روحیه بیماران و خانواده های آنها فروگذار نبودند این روزها نیاز به حمایت بیشتری دارند چرا که علی رغم بالا رفتن تعداد مبتلایان و تعداد درگذشتگان بر اثر کرونا ،  حساسیت مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی کم رنگ تر شده است که خطر بزرگی را گوشزد می کند .

 

به گزارش بقاع خبر : با شیوع ویرس کرونا در همان روزهای آغازین آنچه جلب توجه می کرد ، روحیه بالای نشات گرفته از توان بالای روحی و جسمی پرستاران بود که که با بهره گرفتن از موسیقی آن هم  در شرایط بین مرگ و زندگی با ایجاد فضایی شاد و به دور از استرس، امید به آینده را نوید می داد و همین تصاویر و الگوهای امید با عبور از مرزهای فرهنگی و زبانی به عنوان تجربه‌ای مشترک در جهان ، مورد استقبال قرار گرفت.

آرمان که ایثار باشد حتی اگر جنگی ندیده باشی جلوه‌های ایثار و فداکاری تکرار خواه شد و این دفعه نوبت گروهی است که در سال‌های ۸ سال دفاع مقدس نیز با دستان خود جان فرزندان این مرز و بوم را نجات می‌دادند و تلاشی که امروز کادر بهداشتی و درمانی و پرستاری بیمارستان‌های کشورمان در مراقبت از بیماران مبتلا به «کرونا» می‌کنند، تداعی‌کننده تلاش‌های شبانه‌روزی جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس است.

در دوران دفاع مقدس نیز جامعه پزشکی کشورمان با حضور در بیمارستان‌های صحرایی که در نزدیک‌ترین خط مقدم جبهه‌ها قرار داشت، به درمان مجروحان می‌پرداختند و این کار را داوطلبانه انجام می‌دادند به‌گونه‌ای که حتی وقتی بیمارستان‌های صحرایی توسط هواپیماهای ارتش بعثی عراق بمباران می‌شد یا وقتی‌که این بیمارستان‌ها تا آستانه سقوط پیش رفت، هیچ‌یک باعث نشد تا این سپیدپوشان نجات‌بخش، دست از کار و تلاش خود که همان درمان و امدادرسانی به مجروحان بود، بکشند.

در این شرایط حساس، انسان‌هایی در خط مقدم نبرد با این ویروس منحوس به عنوان کادر پزشکی، سینه سپر کرده‌اند و با تعهدی که از قسم پزشکی‌شان سرچشمه گرفته و قدرتی که ریشه در فطرت بیدارشان دارد در راستای بهبود حال مبتلایان تلاش می‌کنند.

کادر حوزه بهداشت و درمان آن روز نترسیدند و به میدان دفاع مقدس رفتند و امروز در جبهه‌ای دیگر در مقابله با کرونا خود در صف مقدس قرارگرفته‌اند.

آن روز شیر زنان و دلاورمردان این سرزمین در لباس مقدس پرستاری و کادر پزشکی به دنبال بهانه و ادامه تحصیل در آن‌سوی آب‌ها نبودند بلکه به میدانی آمدند که هیچ چشمداشتی نداشتند به جبهه‌ها رفتند و چه‌بسا خود مجروح و جانباز شدند و گاه به خیل شهدا پیوستند و در حال حاضر نیز بدون یک‌لحظه درنگ همانند گذشته و شاید هم در شرایط سخت‌تر در میدان و خط مقدم نبرد ایستادند و مجروح و شهید نیز دادند.

دکتر جهانپور در خصوص شهید محسوب شدن مدافعان سلامت، بیان کرد: در مورد مقررات و آیین نامه‌ها برای شهید محسوب شدن، تابع مقررات هستیم. بر اساس نامه‌ای که وزیر بهداشت به مقام معظم رهبری ارسال کرد نیز، عنوان شهدای سلامت اختصاص پیدا کرد که البته این عنوان هم مناسب این شهدا است چون در راه خدمت به مردم به شهادت رسیده اند. تمام تلاش وزارت بهداشت این است که حداکثر امکانات رفاهی و دل‌جویی را برای خانواده این شهدا فراهم کنیم. تلاش وزارت بهداشت برای جذب منابع و مسیرهایی که بتوانیم امکانات خاصی را برای خانواده این عزیزان در نظر بگیریم ادامه دارد.

بیشتر بخوانید

جای خالی راویان جهاد گران مدافعان سلامت

ماندن درخانه،همدلی با مدافعان سلامت

با شیوع کرونا، مردم هیچ گاه خود را تا این حد به مرگ نزدیک ندیده بودند، نوعی ترس اجتماعی مثل ترس از جمعیت و ترس از دیگری را با خود داشتند اما، این کارکنان بهداشت و درمان و پرستاران بودند که همانند دوران دفاع مقدس خود را مکلف و موظف به ماندن در سنگر خدمت و همراهی با مردن می دانستند رنج دوری از فرزندن دلبند و عزیزان خود را به جان خریدند و با تمام توان و روحیه در کنار مردم بودند.

امروز اما این پرستاران و پزشکان خسته هستند و باید خود بعنوان یک اولویت مورد توجه همگان باشند. تلاش برای رعایت دستورالعمل های بهداشتی بصورت همین ماسک زدن هایی که هزاران بهانه برای نزدنش عنوان می شود مهم است. رعایت فاصله اجتماعی و احساس مسئولیت در برابر سلامت جمعی ارتباط مستقیمی با میزان شیوع کرونا و توان سیستم بهداشت و درمان دارد.

امروز دیگر بحران کرونا از مرزهای صرفا یک مساله مرتبط با سلامت فراتر رفته است و منصفانه تر این است که حجم و بار سنگین تبعات ناشی از این بیماری که در اولین گام بصورت تعداد بالای بستری های در بیمارستان خود را نشان می دهد بر دوش صرفا بهداشت و درمان و پزشک و پرستار و کادر درمانی نباشد.در شرایطی که موج های متعدد کرونا پی در پی می آیند و عادی انگاری کرونا هم بیشتر می شود و در آستانه آبان ماهی که همیشه بالاترین میزان از بیماری های ویروسی را داشته است باید به یاد آورد که؛ مدافعان سلامت حقی بر گردن همگان دارند و آن پایبندی به دستورالعمل های بهداشتی اعم از زدن ماسک و رعایت فاصله اجتاعی هستند.

 

 

مربوطه به : اجتماعیشهدامدافعان سلامتاخبارآخرین خبراخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :