کدخبر : 29804 |

مسابقات کتابت قرآن در پی اثبات گذشته خوشنویسی ایران است


دبیر دومین دوره مسابقه کتابت قرآن کریم با بیان اینکه این مسابقات به دنبال این است که گذشته خوشنویسی ایران را اثبات کند، گفت: در همین راستا خوشنویسانی از کشورهای ترکیه، عراق،‌ فرانسه و ایران مقالاتی در همین زمینه نوشته‌اند.

به گزارش خبرنگار بقاع خبر: احسان پورنعمان، دبیر دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم در نشست خبری سی‌ و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز دوشنبه یازدهم اسفندماه ۱۳۹۹ با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی، نمانیده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این سازمان برگزار شد، به بیان توضیحاتی در مورد دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم گفت: کتابت قرآن کریم از سال گذشته با حمایت سازمان اوقاف شکل گرفت و فروردین‌ ماه سال قبل شاهد برگزاری اولین دوره این مسابقات بودیم. در این دوره سعی شده است به نحو جدی‌ تری کتابت قرآن کریم را رواج دهیم.

دبیر دومین دوره مسابقه کتابت قرآن کریم درباره چگونگی استقبال از این مسابقه نوپا اظهار کرد: در بخش مسابقه کتابت قرآن بعد از اینکه فراخوان منتشر شد و فرصت کافی هم برای آن در نظر گرفته نشده بود، با استقبال مواجه شد، با اینکه تنها رشته نسخ ایرانی را داشته‌ایم، ۸۰ اثر به دبیرخانه رسیده است. این آثار در دو مرحله توسط اساتید داوری شده و برگزیدگان نیز مشخص شده‌اند که در اختتامیه معرفی خواهند شد.

کتابت قرآن توسط نفر اول این مسابقه

پورنعمان اظهار کرد: مقرر شده است با حمایت و تسهیل رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف به نفر اول مسابقات سال قبل و امسال کتابت قرآن کریم سفارش داده شود تا هر کدام بتوانند یک دوره قرآن را به سبک خودشان به نگارش در بیاورند.

وی افزود: در این بخش نیاز خیلی مهمی به برگزاری یک گفتگوی خوشنویسی داشتیم، متاسفانه در این زمینه در کشور بسیار کم کاری شده است،‌ پژوهش‌ های خوشنویسی بسیار اندک است.

دبیر دومین دوره مسابقه کتابت قرآن کریم ادامه داد: سال قبل یکی از مهمانان خارجی حرف تکان‌ دهنده‌ ای زد و گفت ایران مهد خوشنویسی است و هزار سال سابقه خوشنویسی دارد، اما متاسفانه پنج کتاب پژوهشی در سطح بین‌المللی ندارید، اما کشور ترکیه که وامدار خوشنویسی ایران است، برای معرفی خود ۵۰۰ کتاب سه زبانه منتشر کرده و خود را در سطح دنیا به عنوان مهد خوشنویسی معرفی می‌کند.

اثبات گذشته خوشنویسی ایران در این مسابقه

پورنعمان با بیان اینکه این مسابقات به دنبال این است گذشته خوشنویسی ایران را اثبات کند، گفت: در همین راستا خوشنویسانی از کشورهای ترکیه، عراق،‌ فرانسه و ایران مقالاتی در همین زمینه نوشته‌اند و ۱۸ اسفندماه مراسمی را به صورت محدود برای نمایش این آثار خواهیم داشت و به صورت برخط هم همایش را برگزار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: همچنین نمایشگاهی از آثار خوشنویسی دوره اول در کنار این همایش برگزار خواهد شد و انشاالله رسانه‌ ها به این نمایشگاه هم توجه نشان دهند.

جذب و آموزش دانش آموزان برای کتابت قرآن / در پاسخ به بقاع خبر

دبیر دومین دوره مسابقه کتابت قرآن کریم در پاسخ به سوال خبرنگار بقاع خبر که چه برنامه ای برای جذب و آموزش دانش آموزان برای کتابت قرآن دارید؟ گفت: بخش کاتبان جوان ما به نحوی می تواند همپوشانی با دانش آموزان هم داشته باشد و سال گذشته شرکت کننده ۱۳ ساله هم داشته ایم و کار بسیار خوبی هم با توجه به سنش ارائه نموده بود ولی با توجه به سنش نمی توانست با افرادی که بالای ۲۴ سال سن داشتند رقابت کند. و امسال هم شرکت کننده ۱۶ و ۱۷ ساله نیز داشته ایم.

وی ادامه داد: سالهای آینده امیدواریم بخشی برای قشر دانش آموز هم اختصاص یابد که بتوانیم شاهد حضور این قشر از جامعه باشیم. و برای سال آینده برنامه ای برای آموزش این قشر نیز داریم.

خبرنگار اعزامی بقاع خبر: سلطان احمدی

مربوطه به : هنرمنداناختصاصیاخبارآخرین خبراخبارپایگاهاخبارقرآنیاخبار

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :