کدخبر : 29782 |

شبکه شاد به طور مستقیم مسابقات قرآن را برای دانش آموزان پخش کند


رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پاسخ به خبرنگار بقاع خبر گفت: یشنهاد می شود که آموزش پرورش سی‌ وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن را به طور مستقیم از طریق شبکه شاد برای دانش آموزان پخش کند.

خاموشی

به گزارش خبرنگار بقاع خبر: نشست خبری سی‌ و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران صبح امروز دوشنبه یازدهم اسفندماه ۱۳۹۹ با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی، نمانیده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و حمید مجیدی‌ مهر، معاون مسابقات مرکز امور قرآنی این سازمان و با حضور اصحاب رسانه در این سازمان برگزار شد.

تشریح اهداف سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی در ابتدای این نشست ضمن تبریک اعیاد ماه رجب درباره اهداف این مسابقات گفت: تکریم‌ منزلت قرآن به عنوان کتاب اندیشه و عمل و به عبارت دیگر‌ کتاب زندگی و خوشبختی در بین امت اسلامی و تکریم منزلت قاریان و حافظان از جمله مهمترین اهداف مسابقات است که از ابتدای انقلاب تا کنون این نقش را بر عهده داشته است.

وی ادامه داد: هدف دیگر این مسابقات، ایجاد وحدت و همبستگی بین قلوب مسلمانان کشورهای مختلف است. که با ایجاد وحدت بین مسلمین نوطئه های دشمنان از بین می رود و یکی از ریسمان های وحدت بخش بین مسلمین، قرآن است. اگر قاری مسلمان از کشورهای اسلامی با محوریت قرآن در این مسابقات شرکت می کنند می خواهند بر محور قرآن وحدت خود را حفظ کنند.

برگزاری این مسابقات در شیوع کرونا و استفاده از ظرفیت فضای مجازی

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به برگزاری این مسابقات در دوران شیوع کرونا گفت: بسیاری از کشورهای جهان برگزاری مسابقات بین المللی خود را در دروان شیوع کرونا تعطیل کرده اند، اما برگزاری سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم از سوی جمهوری اسلامی ایران این پیام را دارد که اسلام و قرآن زنده است و جامعه اسلامی پویا و در سایه‌ سار تعالیم قرآن و آموزه‌ های دینی همچنان راه تکامل و سعادت خود را می‌ پیماید.

وی به ظرفیت فضای مجازی در برگزاری این مسابقات اشاره نمود و افزود: در برگزاری این مسابقات از ظرفیت فضای مجازی استفاده کردیم و گفتیم با امکانی که در فضای مجازی هست، امکان ضبط استودیویی تلاوت‌ها فراهم شود تا مسابقات برگزار شود. و ایران تنها کشوری است که مسابقات قرآنی خود را متوقف نکرد و با برگزاری مجازی و استودیویی این کار را انجام داده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی بیان کرد: مسابقات بین‌المللی قرآن ایران از دیگر مسابقات دارای قدرت بیشتری است چون که یکی از دلایل آن عدم تقطیع زمانی و استمرار تاریخی مسابقات است. امسال با وجود کرونا تلاش شد استمرار مسابقات تداوم داشته باشد که شاهد شرکت پرشور شرکت‌کنندگان در مسابقات هستیم.

کاهش هزینه ها و افزایش ۵۰ درصدی جوایز

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به کاهش هزینه برگزاری این مسابقات اشاره و گفت: با توجه به برگزاری مسابقات در بستر فضای مجازی، هزینه برگزاری کاهش و جوایز ۵۰ درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: تجربه برگزاری چهل و سومین مسابقات ملی قرآن در فضای مجازی هم بسیار خوب بود که با توجه به آن، پیش بینی می شود در مسابقات بین المللی قرآن کریم، بین ۶ تا ۸ میلیون نفر دنبال کننده داشته باشیم.

برگزاری دومین دوره مسابقات کتابت قرآن

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی با اشاره به برگزاری دومین دوره مسابقات کتابت قرآن اظهار کرد: همزمان با این دوره از مسابقات، دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم نیز برگزار می‌شود. و آثار متعددی در دو بخش کتابت فاخر و کاتبان جوان زیر ۲۵ سال، به دبیرخانه رسیده و نفرات برتر نیز مشخص و در اختتامیه معرفی خواهند شد.

وی افزود: مقالات بیست نفر از محققان حوزه خوشنویسی از کشورهای ایران، عراق، ‌ترکیه و فرانسه دریافت و حائز رتبه شده‌اند که در مسابقات ارائه خواهند شد.

۱۶ تا ۲۱ اسفندماه زمان برگزاری این دوره از مسابقات

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه مرحله نهایی سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن کریم با حضور ۵۷ نفر از ۲۶ کشور از ۱۶ تا ۲۱ اسفند در تالار اندیشه حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می شود، گفت: این مسابقات به صورت غیر حضوری برگزار و از طریق شبکه قرآن و معارف سیما، شبکه رادیویی قرآن، پلتفرم های فعال در فضای مجازی و سایت رسمی مسابقات به صورت زنده و مستقیم پخش می شود.

وی درباره میزان مشارکت کشورهای شرکت کننده در این مسابقه افزود: بیشترین میزان مشارکت کشورها از نظر قاره ای از قاره های آفریقا، آسیا، اروپا، اقیانوسیه و آمریکا است.

آمادگی سازمان اوقاف جهت انتقال تجربیات برگزاری غیرحضوری این مسابقات

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از آمادگی انتقال تجربیات سازمان اوقاف در برگزاری غیر حضوری مسابقات بین المللی قرآن به نهادهای داخلی و خارجی خبر داد و گفت: سازمان اوقاف به عنوان متولی اصلی برگزاری مسابقات ملی و بین المللی قرآن کریم آمادگی دارد دانش برگزاری مسابقات در سبک و سیاق جدید را در اختیار نهادهای برگزارکننده در داخل و خارج از کشور قرار دهد و از سوی دیگر این سازمان از ایده های نو و خلاقانه در زمینه فعالیت های قرآنی استقبال می کند.

وی در ادامه از همکاری صدا و سیما، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دفاتر نمایندگی های جمهوری اسلامی تشکر ویژه نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی در پایان قرآن را راه بدون خطا و هدایت دانست و گفت: خداوند قرآن را راه بدون خطا معرفی نموده و می فرماید: «إِنَّ هَٰذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی»، بنابراین خداوند با این قرآن ما را به راه راست و صحیح هدایت می کنند.

پیشنهاد به آموزش پرورش جهت برگزاری مسابقات از شبکه شاد در پاسخ به خبرنگار بقاع خبر

در پایان این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی در پاسخ به سوال خبرنگار بقاع خبر که با توجه به غیرحضوری بودن مدارس چه برنامه ای برای تشویق دانش آموزان و ترغیب آنها جهت حضور در این مسابقات دارید؟ گفت: در این زمینه پیشنهاد می شود که آموزش پرورش این مسابقات را به طور مستقیم از طریق شبکه شاد پخش کند و دانش آموزان از این طریق این مسابقات را مشاهده کنند تا آنها نیز در این زمینه تشویق شوند و به نظر اگر چنین شود، شاهد استقبال خوبی از سوی دانش آموزان هم خواهیم بود.

خبرنگار اعزامی بقاع خبر: سلطان احمدی

مربوطه به : اخبارقرآنیاختصاصیاخبارآخرین خبراخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , , , , , , , , , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :