کدخبر : 29797 |

سامانه شاد بستر مناسبی برای تربیت قاریان بین المللی در آینده است


دبیر سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم گفت: آموزش و پرورش از طریق سامانه شاد می تواند دانش آموزان را با مسابقات بین اللملی قرآن آشنا کند تا بستری برای تشویق و ترغیب آنها به انس با قرآن و تربیت قاریان بین المللی در آینده باشد.

به گزارش خبرنگار بقاع خبر: نشست خبری سی‌ و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران صبح امروز دوشنبه یازدهم اسفندماه ۱۳۹۹ با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی، نمانیده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و حمید مجیدی‌ مهر، معاون مسابقات مرکز امور قرآنی این سازمان و با حضور اصحاب رسانه در این سازمان برگزار شد.

گزارشی از مرحله مقدماتی و نیمه نهایی این مسابقات

حمید مجیدی مهر، دبیر سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در این نشست خبری گفت: مرحله مقدماتی این مسابقات در دی ماه سال گذشته و قبل از کرونا برگزار شد که در آن دوره به نوعی وارد فضای غیرحضوری شده بودیم و حدود ۴۱۱ شرکت کننده از ۶۷ کشور و از ۵ قاره جهان شرکت کردند که ۱۲۲ نفر از ۴۵ کشور به مرحله نیمه نهایی رسیدند.

وی ادامه داد: در مرحله نیمه نهایی مبنای ما بر برگزاری مسابقات به صورت حضوری بوده و مدتها نیز انتظار کشیدیم تا شرایط برگزاری مسابقات حضوری ایجاد شود که به چنین شرایطی نرسیدیم و مسابقات نیمه نهایی را از ۳۰ دی تا ۲ بهمن ماه سالجاری به صورت غیر حضوری برگزار کردیم. در این شیوه شرکت کنندگان بر اساس ضوابط فنی از قبل ضبط و ارسال کردند.

نحوه داوری و رشته های این مسابقات

مجیدی مهر درباره نحوه داوری مسابقات غیرحضوری اظهار کرد: در این شیوه برگزاری مسابقات که به صورت غیر حضوری برگزار می شود در مرحله نیمه نهایی که مسابقه برگزار شد داوران به صورت برخط و زنده شرکت کردند و این داوران از کشورهای ایران، اردن، عراق، سوریه و تونس مسابقات نیمه نهایی را داوری کردند.

دبیر سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با اشاره به رشته های این دوره از مسابقات گفت: سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در بخش خواهران در رشته های قرائت، ترتیل و حفظ کل قرآن کریم در چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در بخش خواهران در رشته حفظ کل قرآن، چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در بخش طلاب علوم دینی و رشته های قرائت و تفسیر، ترتیل و تفسیر، حفظ کل و تفسیر، خطابه و تفسیر تخصصی برگزار می شود.

وی ادامه داد: همچنین دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم ویژه آثار خوشنویسی و دومین دوره همایش بین المللی کتابت قرآن کریم با محوریت ارایه مقالات علمی نیز برگزار می شود.

مجیدی مهر با بیان اینکه همه این رقابت ها به صورت مجازی برگزار می شود، گفت: پیش بینی ما از همراهی و دنبال کردن این رقابت ها توسط بین ۶ تا ۸ میلیون بازدیدکننده در فضای مجازی است.

وی افزود: مرحله نهایی این دوره از مسابقات با حضور ۵۷ نفر از ۲۶ کشور از ۱۶ الی ۲۱ اسفند ماه در در تالار اندیشه حوزه هنری انقلاب اسلامی به صورت غیر حضوری و برخط برگزار خواهد شد و به صورت مستقیم از شبکه قرآن و رادیو قرآن پخش خواهد شد.

استفاده از سامانه شاد برای تشویق دانش آموزان به قرآن و این مسابقات / در پاسخ به بقاع خبر

دبیر سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در این نشست در پاسخ به خبرنگار بقاع خبر نسبت به اینکه چه برنامه ای برای تشویق و ترغیب دانش آموزان به حضور در این مسابقات با وجود غیرحضوری شدن آن دارید؟ گفت: الان ظرفیت رسانه هایی که در فضای مجازی وزارت آموزش و پررش در اختیار دارد برای ترویج این رخداد قرآنی می تواند به ما خیلی کمک کند، یکی از این بسترهای رسانه ای آمورزش و پرورش سامانه شاد است که دانش آموزان هر روز در این سامانه حضور دارند و هر روز بازدید میلیونی در این سامانه وجود دارد که می توان از این فضا برای این کار قرآنی استفاده کرد.

وی ادامه داد: در همینجا از مسئولین آموزش و پرورش و سامانه شاد درخواست می کنم که از این ظرفیت برای این رخداد قرآنی استفاده کنند تا دانش آموزان با قرآن انس بگیرند و آنها نیز تشویق شوند و در آینده قاریان بین المللی ما از همین دانش آموزان عزیز کشورمان باشند.

مجیدی مهر افزود: بنابراین از این بستر می توان دانش آموزان را به قرآن و تعالیم قرآنی آشنا کرد که شاید از ورطه همین ارتباطات بتوانیم قاریانی را تربیت کنیم و دانش آموزانی را علاقمند به این مباحث قرآنی نمود تا جایی که در آینده نه چندان دور شاهد این باشیم که قاریان بین المللی از دل همین دانش آموزانی باشند که در همین شبکه شاد بوده اند و با این مسابقات از این طریق آشنا شده اند، و آنها روزی به ما بگویند اولین آشنایی ما با مسابقات قرآنی از طریق سامانه شاد اتفاق افتاد و چقدر خوب است که از سی و هفتمین دوره این اتفاق بیفتد.

وی خاطر نشان کرد: ضمنا ما آمادگی این را داریم که آموزش و پرورش و هر نهاد دیگری برای ترویج قرآن قدمی بردارد و ما نیز حمایت می کنیم و این کار برای قرآن است و هر کس می تواند بخشی از این کار را بگیرد و پای کار بیاید و این مسابقات را پوشش بدهد که هر کس قدمی بردارد قطعا مأجور خواهد بود.

خبرنگار اعزامی بقاع خبر: سلطان احمدی

مربوطه به : اخبارقرآنیاختصاصیاخبارآخرین خبراخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :