کدخبر : 29436 |

وقایع تاریخ انقلاب درکتاب نهضت امام خمینی(ره)


وقایع تاریخ انقلاب و نهضت امام خمینی(ره) اتفاقاتی است که به گفته حجت الاسلام سید حمید روحانی مورخ و مدرس دانشگاه همچنین نویسنده کتاب ۵ جلدی نهضت امام خمینی(ره) در بیش از ۲۰ جلد کتاب هم نمی گنجد.

نویسنده کتاب نهضت امام خمینی (ره) در گفت وگو با خبرنگار بقاع خبر از نگارش این کتاب می گوید:

نگرانی امام از تاریخ نگاری انقلاب توسط دشمن

وقایع تاریخ انقلاب و نهضت امام خمینی(ره) اتفاقاتی است که به گفته حجت الاسلام سید حمید روحانی مورخ و مدرس دانشگاه همچنین نویسنده کتاب ۵ جلدی نهضت امام خمینی(ره) در بیش از ۲۰ جلد کتاب هم نمی گنجد، نهضتی که امام خمینی(ره) رهبر کبیر انقلاب نگران بود تا مبادا تاریخ نگاری آن توسط دشمن انجام شود و همین موضوع باعث شد تا حجت الاسلام روحانی نگارش کتاب نهضت امام خمینی(ره) را آغاز کند. ۴۲ سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بهانه ای شد تا گفتگویی با حجت الاسلام روحانی داشته باشیم.

اولین بار امام خمینی(ره) سال ۱۳۳۸ در حوزه علمیه قم دید.. حجت الاسلام روحانی از روزهای آشنایی اش با امام می گوید: « پس از پایان تحصیلات در دبیرستان مروی برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم رفتم، در آنجا بود که با امام آشنا شدم. آن روزها با وجودیکه آیت الله بروجردی مرجع بزرگی بودند اما درس امام اغلب بیشترین شاگردان را داشت گاهی اوقات تعداد شاگردان امام حتی به هزار نفر می رسید که ۳۰۰ یا ۴۰۰ نفر از آنها مجتهد بودند. امام را در مسیر رفت و برگشت به درس می دیدم و اینگونه بود که با امام و نهضت او آشنا شد.» حجت الاسلام روحانی از سال ۱۳۴۱ که  نهضت امام شروع شد در مسیر هدف امام قرار گرفت. همواره در فعالیت های انقلابی امام حضور داشت. وی می گوید: «از سال ۴۳ زمانی که امام از زندان آزاد شد در خدمت امام بودم اعلامیه ها و سخنان امام را چاپ و توزیع می کردیم. بعد از تبعید امام به نجف من هم سال ۴۶ به حوزه علمیه نجف رفتم تا در درس امام شرکت کنم. امام همواره هشدار می داد: اگر ما دیر بجنبیم، دشمن درباره تاریخ انقلاب ما کاری شبیه احمد کسروی درباره تاریخ نهضت مشروطه خواهد کرد، آن وقت باید بنشینیم و صد سال بر آن نقد و رد بنویسیم.» وقتی امام فرمود: « امیدوارم نگذارید که تاریخ این نهضت توسط دشمن نگاشته شود.» تصمیم گرفتم نگارش کتاب نهضت امام خمینی(ره) را شروع کنم.»

از زندگی امام (ره) تا قیام مردم علیه رژیم پهلوی و حکومت اسلامی

حجت الاسلام روحانی نگارش اولین جلد کتاب نهضت امام خمینی(ره) از سال ۱۳۵۱ شروع کرد. وی با اشاره به موضوع این کتاب می گوید: « نگارش جلد اول کتاب نهضت امام خمینی (ره) حدود ۵ سال طول کشید. در این کتاب ابتدا امام را معرفی کرده و در واقع بیوگرافی از امام نقل شده است، سپس درباره مقام علمی امام وشاگردانش همچنین به کلاس هایش پرداختیم. در ادامه وارد نهضت امام شدم که چرا و با چه هدفی نهضت امام شروع شد. حوادثی که از سال ۱۳۴۱ اتفاق افتاد در این جلد نوشته شده است. » وی در ادامه می گوید: « وقتی امام جلد اول کتاب را پیش از چاپ مطالعه کرد از من خواست بخشی را که به تالیفات او پرداختم را حذف کنم، اما من قبول نکردم. امام ساده می پوشید و ساده زیستی را می پسندید. در گرمای ۵۰ درجه نجف کولر نداشت و با پنکه ای قدیمی اتاقش را خنک می کرد. در خانه اش در نجف هیچ تلفنی نداشت . وقتی احمد آقا از امام خواستند تلفن نصب کند و گفت: پول مکالمات شما را من می دهم. امام در پاسخ فرمودن شماهیچ چیز از خود نداری هرچه داری برای مردم و بیت المال است. امام حتی در خانه اش یخچال نداشت. نکته دیگری که درباره امام باید بگویم این است که امام عدالت خواه بود وقتی از مش حسین فردی که در خانه امام بود شنید قصاب محله اش به خاطر امام گوشت خالص بدون چربی و استخوان به او می دهد از مش حسین خواست از جای دیگری گوشت بخرد، امام مردم دار بود و همیشه تنها حرکت می کرد هیچ وقت قبول نکرد نگهبانی داشته باشد.» نگارش جلد اول کتاب نهضت امام خمینی(ره) که به وقایع سال ۴۱ تا ۴۶ پرداخته شده را سال ۵۱ شروع کردم و سال ۵۶ وقتی آماده شد در لبنان به چاپ رساندم. سال ۵۷ وقتی به ایران آمدیم دیدیم این کتاب در ایران چاپ شده پس تصمیم گرفتم این راه را ادامه بدهم.»

حجت الاسلام روحانی بعد از چاپ جلد اول کتابش نگارش جلد دوم آن را شروع کرد وی درباره موضوع جلد دوم و سوم کتاب نهضت امام می گوید: « در جلد دوم به وقایعی که از سال ۴۶ تا سال ۵۰ افتاده است اشاره کردیم و جلد سوم هم به اتفاقات دهه ۵۰ پرداخته شده است. جلد چهارم کتاب نهضت امام خمینی (ره) را هم اکنون در دانشگاه تدریس می کنم درباره حکومت اسلامی و تاثیر آن است. وقتی دیدم دانشجویان سئوال می کنند که آیا مردم فقط با شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی قیام کردند؟ و آیا چیزی درباره انقلاب نمی دانستند و در واقع جوگیر شده اند؟ این کتاب را نوشتم.  امام از سال ۴۸ طرح حکومت اسلامی را دادند که وقتی این طرح به ایران رسید مورد توجه قرار گرفت. حکومت اسلامی حتی به دربار شاه هم نفوذ کرد و برادرزاده شاه به نام پاتریک که از مادری مسیحی بود تحت تاثیر قرار گرفت. در جلد چهارم به وقایع و داستان هایی از تاثیر حکومت اسلامی حتی در بین درباریان و افسران رژیم شاه پرداختم. ناگفته هایی که به گفته خوانندگان کتاب جذاب و شنیدنی است»

حجت الاسلام روحانی در حال حاضر در حال تالیف جلد ۵ کتاب نهضت امام خمینی(ره) است. وی معتقد است: همه افرادی که این کتب را خوانده اند از بیان ساده و روان آن رضایت دارند. وی می گوید: « سعی کرده ام مطالب را به گونه ای بنویسم که برای سنین مختلف جذاب باشد.» مورخ و مدرس تاریخ انقلاب می گوید: «اگر چه مطالعه کتب تاریخی می تواند انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی(ره) را به نسل جوان بیشتر معرفی کند اما از تاثیر فیلم هایی با این مضمون نباید غافل شد. چرا که تماشای وقایع نهضت امام در غالب فیلم می تواند در ذهن نسل جوان ماندگار شده و این نسل با امام و ویژگی های او بیشتر آشنا می شوند.»

معصومه ماه پیکر

 

مربوطه به : فرهنگیادبیات و نشرمناسبت هااخبارپایگاهمعرفی کتاباخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :