کدخبر : 28563 |

برگزاری اجلاس سراسری دانشگاه‌های کشور


اجلاس سراسری  معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های کشور که صبح امروز به صورت مجازی و به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

در اجلاس سراسری  معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های کشور که صبح امروز به صورت مجازی و به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، وزیر علوم، بر ساماندهی آموزشی عالی کشور و ارتقاء بهره وری دانشگاه ها تأکید کرد.

بقاع خبر: در این نشست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که طرح ساماندهی آموزشی عالی در نقشه جامع علمی کشور مورد تأکید قرار گرفته و مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است، گفت: اجرایی شدن این طرح منوط به همکاری بسیار نزدیک و هماهنگ کلیه دانشگاه ها مراکز آموزش عالی کشور است.

دکتر منصور غلامی افزود: انتظار می رود دانشگاه ها از اجرای این طرح پشتیبانی و در راه تحقق آن همکاری لازم را داشته باشند چرا که اجرای آن به نفع نظام آموزش عالی کشور است.

وی با بیان بخشی از طرح ساماندهی آموزشی عالی کشور، تصریح کرد: در مرحله اول، موضوع  تشکیل شبکه علمی بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در سطح استانی، منطقه ای و ملی را مد نظر قرار دادیم که مراکز آموزش عالی به شکل معقول و منطقی به هم ارتباط پیدا نمایند.

غلامی، هم افزایی بین دانشگاه های بزرگ وکوچک در این طرح را قابل اهمیت دانست و تأکید کرد: با اجرای طرح ساماندهی آموزشی عالی کشور، دانشگاه ها می توانند از توانمندی‌های یکدیگر استفاده کنند و اختیارات خاصی را در سطح شبکه علمی به اشتراک قرار دهند که این امر در مجموع به نفع توسعه آموزش عالی و رشد دانشگاه های کوچک تر خواهد بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که صرف بودجه ملی و عمومی برای تربیت نیروی انسانی ماهر در دانشگاه ها باید با بهره وری بیشتری همراه باشد، اضافه کرد: بیش از ۷ سال است که توسعه ای در تعداد مؤسسات و مراکز آموزشی اتفاق نیافتده و در سطح رشته ها و گرایش ها نیز تلاش های محدودی شکل گرفته است.

وی ادامه داد، در بحث شبکه علمی حاصل از اتصال مراکز آموزش عالی باید به دنبال ارتقاء کیفیت آموزشی و استفاده مناسب از ظرفیت ها و امکانات برای توسعه کمی نظام آموزش عالی باشیم.

غلامی، بازنگری سیاست دانشگاه ها در طرح های راهبردی را با نگاه به وضعیت موجود کشور در برخورد با بیماری کرونا، بسیار مهم دانست و افزود: مأموریت گرایی در حوزه ساماندهی و توسعه آموزشی مراکز آموزش عالی کشور، به طور جدی ایجاب می‌کند که همه دانشگاه ها طرح های راهبردی خود را مورد بازنگری قرار دهند و در اصلاحات و برنامه‌های تکمیلی که صورت می‌گیرد فضای جدید آموزشی و هدف‌گذاری دوباره ای را مورد توجه قرار دهند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این که تلاش های محققان کشور ما همراه با تحولات علمی دنیا روند خوب و  مناسبی داشته است، تصریح کرد: مشکلات و مسایل داخلی نباید مانعی برای عقب ماندن از قافله علمی دنیا باشد، بلکه لازم است در برنامه ریزی های آموزش عالی به توسعه و تحول علوم مختلف دنیا، رشته های جدید و بین رشته ای و علوم پایه توجه بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: بسیار در رابطه با تأثیر گذاری دانش آموختگان دانشگاه ها در حل مشکلات جامعه از ما سوال می شود. هرچند باید به این نقد ها  توجه داشت اما در حوزه توسعه فناوری ها آنچه که در سال های گذشته و به خصوص مقطع کنونی خود را نشان داده حاصل کاربست یافته های علم و فناوری واثرگذاری دانش آموختگان دانشگاه در پارک ها و مراکز رشد علمی و فناوری کشور بوده است.

غلامی، ضرورت تأثیرگذاری هرچه بیشتر دانش آموختگان و متخصصان در حوزه‌های اقتصادی اجتماعی کشور  را نیازمند بازنگری سیاست ها در برنامه‌های آموزشی دانست و افزود: برخی دانشگاه های فنی حرفه ای و علمی کاربردی، به طور هدفمند برای تربیت نیروهای مهارتی برنامه ریزی کرده اند، با این حال دانشگاه های دولتی نیز در تربیت نیروی متخصص و آماده سازی برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی که نیاز بخش های مهم صنعت و اقتصاد است در تلاش هستند.

وزیر علوم، تحقیقات وفناوری اضافه کرد: رشد جایگاه علمی کشور در زمینه پژوهش و فناوری در عرصه بین الملل، حاصل کار دانشگاه ها در تربیت نیروی انسانی ماهر و توانمنداست که جای تقدیر از همکاران هیئت علمی و نظام آموزشی کشور را دارد.

وی تحقق اهداف آموزش عالی و به ثمر رساندن مأموریت هایی که برای تربیت نیروی انسانی ماهر نیاز است را مستلزم توانمندسازی مراکز آموزش عالی به خصوص مراکز آموزش عالی کوچک دانست و ابراز امیدواری کرد: با توجه به شرایط زمانی که قرار داریم حاصل این نشست های تخصصی ، برای رفع کاستی‌ها و بهبود مأموریت‌ها و اقدام ضروری به سرعت مورد استفاده قرار گیرد.

بالاترین سرمایه گذاری های دانشگاه صنعتی اصفهان برای جلوگیری از یک روز عقب افتادن آموزش آنلاین

در ابتدای این نشست رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: بالاترین سرمایه گذاری برای تأمین تجهیزات و زیرساخت های برگزاری کلاس های آنلاین و ارتقاء کیفیت آموزش در دانشگاه صنعتی اصفهان در دوران همه گیری کویید ۱۹ انجام شده است.

دکتر سید مهدی ابطحی  با بیان این که با همگرایی بین بخش های مختلف دانشگاه، در حوزه آموزش شرایط مناسبی فراهم شده است افزود: دانشگاه صنعتی اصفهان تمام بودجه و امکانات خود را به کار گرفت تا آموزش دانشجو یک روز هم عقب نیافتد.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از شرایط اقتصادی کشورو ناپایداری قیمت ارز، از سازمان امور دانشجویان خواست تا همچون گذشته، با ابلاغ ردیف های بودجه ای برای توسعه زیرساخت های آموزش مجازی دانشگاه ها کمک نماید.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، از تجربه برگزاری آموزش های مجازی دانشگاه به عنوان یک دستاورد مهم یاد کرد و ادامه داد: واضح است که کیفیت محتواهای آموزشی رشد قابل توجهی پیدا کرد و ارتباط قوی بین نسلی از استادان جوان با استادان با سابقه  برای استفاده از ظرفیت فضای مجازی شکل گرفت.

ابطحی تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های خوبی که در تجربه آموزش مجازی کسب کردیم، می توانیم شبکه ملی آموزش کشور را تقویت کنیم و از آموزش با کیفیت دانشگاه های کشور به عنوان نقاط قوت مان در ارتباطات علمی با کشورهای فارسی زبان استفاده نمائیم.

وی توجه حوزه بین الملل دانشگاه صنعتی اصفهان را به گردآوری تجربه های دانشگاه های برتر دنیا در آموزش مجازی و شیوه برگزاری آزمون های سالم، از تلاش های قابل توجه این دوران دانست و تأکید کرد: نتایج این پژوهش در تدوین برنامه مناسب آموزش مجازی این دانشگاه به کار گرفته شد و همچنین در اختیار سایر دانشگاه های کشور نیز قرار گرفت.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان،تلاش های معاونت آموزشی وزارت علوم برای افزایش اختیارات دانشگاه در حوزه آموزشی و ساماندهی مؤسسات آموزش عالی را قابل تقدیر دانست و خاطر نشان کرد: دستاوردهای پنجاه و چهارمین اجلاس سراسری  معاونان آموزشی سراسر کشور در تقویت شبکه علمی کشور مؤثر واقع شود.

سخنرانی معاون آموزشی وزیر علوم، مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی این وزارت خانه، دبیران مناطق آموزشی کشور و برگزاری نشست های تخصصی در سطح معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی، از دیگر بخش های پنجاه و چهارمین اجلاس سراسری  معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور بود.

گفتنی است: اجلاس یک روزه معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور از صبح امروز به صورت مجازی و با محوریت دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

مربوطه به : فرهنگیاجتماعیدیگر خبرهااخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :