کدخبر : 27968 |

شهید چمران و حماسه خونین پاوه (۱۳۵۸ ش)


عناصر حزب بعث عراق و گروهک‏های ضدانقلاب با تصرف پاوه جنایت های شنیعی را مرتکب شدند که فرمام امام (ره )  شهید چمران به منطقه اعزام وشهرهای منطقه را آزاد کرد

وقوع حماسه خونین پاوه (1358 ش)

عناصر حزب بعث عراق و گروهک‏های ضدانقلاب با تصرف پاوه جنایت های شنیعی را مرتکب شدند که فرمام امام (ره )  شهید دکتر چمران به منطقه اعزام و پس از یک نبرد سخت و درگیری خونین، همه شهرها، راه‏ها و مواضع استراتژیک منطقه را آزاد کرد و کردستان از این مرحله به سلامتی گذر نمود.

به گزارش بقاع خبر ؛ پس از آن که هزاران نفر از عناصر حزب بعث عراق و گروهک‏های ضدانقلاب وابسته به بیگانگان، مانند: کومله، فداییان خلق و حزب دموکرات کردستان، در مرداد ۱۳۵۸ش به شهر پاوه در منطقه کردنشین استان کرمانشاه هجوم آوردند، این شهر را تصرف کرده و دست به جنایت‏های شنیعی زدند.
بیمارستان پاوه از جمله مراکزی بود که به اشغال مزدوران درآمده بود. آنان در این بیمارستان ۲۵ نفر از برادران سپاهی مجروح را روی تخت‏ ها و پشت بام به طرز فجیعی به شهادت رساندند.
این فاجعه خونین با عکس ‏العمل شدید امام خمینی(ره) مواجه شد و با فرمان معظمٌ ‏له در بیست و هفتم مرداد ۱۳۵۸ش، نیروهای سپاهی، ارتشی و بسیجی به فرماندهی شهید دکتر چمران به منطقه اعزام شدند.
فرمان تاریخی امام برای آزادسازی پاوه چنان روحیه‏ ای به پاسداران و سربازان ژاندارمری داد که بدون توجه به زخم‏های خود تمامی سنگرهای ضدانقلاب را از اشغال آنان خارج ساختند. در این میان شهیدچمران پس از یک نبرد سخت و درگیری خونین، همه شهرها، راه‏ها و مواضع استراتژیک منطقه را آزاد کرد و کردستان از این مرحله به سلامتی گذر نمود.

مربوطه به : آخرین عناوینفرهنگیاجتماعیسینما و تلویزیونمعارفشهدادین و اندیشهمناسبت هااخبار ویژهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :