کدخبر : 27394 |

اعجاز قرآن ، تزیین آسمان با ستارگان


اعجاز علمی قرآن از مهم‌ترین ابعاد اعجاز قرآن در عصر حاضر است که با پیشرفت علوم و برداشته شدن پرده از روی اسرار کائنات ، اعجاز قرآن هر روز بیش از پیش روشن‌تر می‏گردد .

 

 

 

 به گزارش بقاع خبر ؛ مؤلف محترم تفسیر نمونه در تفسیر آیه شریفه )ذلِکَ الْکِتَابُ لاَرَیْبَ فِیهِ هُدىً لِلْمُتَّقِینَ( (بقره/ ۲ می‌نویسد: «جالب اینکه گذشت زمان نه تنها از طراوت قرآن را نمی‏کاهد، بلکه با پیشرفت علوم و برداشته شدن پرده از روی اسرار کائنات، حقائق قرآن روشن‌تر می‏گردد و هر قدر علم به سوی تکامل پیش می‏رود، درخشش این آیات بیشتر می‏شود. این یک ادعا نیست، واقعیتی است  انکار ناپدیر (مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ۱/ ۶۶).

 

ـ تبین اعجاز قرآن در خصوص بیان  تزیین آسمان با ستارگان

انَّا زَیَّنَّا السَّمَاء الدُّنْیَا بِزِینَهٍ الْکَوَاکِبِ ( الصافات‏/ ۶)؛ در حقیقت، ما آسمان نزدیک را با زیور سیّارات آراستیم.

نکته علمی

خدای متعال در آیه فوق می‏فرماید: «آسمان پایین را با کواکب تزیین کردیم»، در حالی که فرضیه‏ای که در آن زمان بر افکار و دانشمندان حاکم بود می‏ گفت :فقط آسمان بالا (آسمان هشتم طبق فرضیه بطلمیوس) آسمان ستارگان ثوابت است. ولی چنان که می‏دانیم، بطلان این فرضیه اثبات شده و عدم پیروی قــرآن از فرضیه نادرست مشهور آن زمان، خود معجزه زنده‌ای از این کتاب آسمانی است (همان، ۱۹/۱۷).

نکته جالب دیگر اینکه از نظر علم امروز مسلم است که چشمک زدن زیبای ستارگان به خاطر قشر هوایی است که اطراف زمین را فرا گرفته و آنها را به این

کار وا می‏دارد و این با تعبیر «السماء الدنیا»؛ (آسمان پایین) بسیار مناسب است، اما در بیرون جو زمین، ستارگان حالت زیبای چشمک زنی را ندارند.

مربوطه به : دیگر حوزه هافرهنگیمعارفدین و اندیشهاخبارپایگاهاخبارقرآنیاخبار

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :