کدخبر : 26863 |

وفات جمال ‏الدین خوانساری ؛ از علمای بزرگ شیعی 


«محقق خوانساری» یکی از بزرگترین علمای شیعه بود که درعلم کلام ، منطق ، فلسفه ، حکمت، فقه، اصول، تفسیر و… پس از پدر، یگانه عصر خویش گشت .

به گزارش بقاع خبر به نقل از راسخون ؛ جمال ‏الدین خوانساری معروف به آقاجمال «محقق خوانساری» یکی از بزرگ‏ترین علمای شیعه در قرن دوازدهم هجری است.

«محقق خوانساری» از محضر پدر دانشمند خویش و محقق سبزواری و دیگر اساتید اصفهان به کمالات علمی نائل آمد . وی در بیت علم و حکمت، نشو و نما نمود و سنوات عمر خود را در اصفهان سپری نمود.

وی در علم کلام، منطق، فلسفه، حکمت، فقه، اصول، تفسیر و… پس از پدر، یگانه عصر خویش گشت؛ معظم‏ له نیز به محقق خوانساری معروف است و با مدقق شیروانی معاصر و در یک ترازو. آقاجمال را برادری عالم و فاضل به‏نام رضی‏الدین محمد بود که با برادر در دروس علمی شریک بودند؛ هرچند شهرت آقاجمال از آقارضی بیش‏تر گشت.

علامه خوانساری صاحب روضات می‏نویسد: آقاجمال در روزگار خود ریاست تدریس را به عهده داشت و از برکات انفاسش گروهی از فضلا و اعیان به عالی‏ترین مقامات علمی نائل آمدند.

معاصرش شیخ حر عاملی در کتاب امل او را به‏عنوان حکیمی دانشمند و فقیهی فاضل ستوده و محدث نوری و محدث قمی نیز در آثار خود به‏دنبال جمال معنوی‏اش رفته‏اند.

آقاجمال شرحی بر “شفا” و “اشارات” ابن سینا نوشت و “شرایع”، “معالم”، “شرح لمعه”، “تهذیب” و “مختصرالاصول” را نیز حاشیه زد و شرحی فارسی بر “مفتاح‏الفلاح” در ادعیه زد.

آقاجمال دانشمندی خوش‏ذوق، پرحافظه، خوش‏محضر و عالمی حاضرجواب بود. در فکاهیات و مطائبه کم‏نظیر بود. هیچ‏گاه سخن یا مزاح کسی را به خانه نبرد.

آقاجمال ‏الدین خوانساری این دانشمند نیکو صورت و نیکو سیرت در بیست و ششم رمضان‏المبارک سال ۱۱۲۵ هجری قمری به حضور مولایش شتافت. قبر او در تکیه خوانساری در تخت فولاد اصفهان واقع گردیده است.

مربوطه به : علمااخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :