کدخبر : 26661 |

محافظت از خود در برابر کرونا فراموش نشود .


کرونا ، ویروسی که تقریبا همه دنیا را درگیر خود کرده است . حالا به عنوان همراه همیشگی انسان ها در زندگی ما جا خوش کرده است . اما ، غفلت از رعایت اصول مقابله با این ویروس صدمات جبران ناپذیری را بر جوامع تحمیل می کنند .

به گزارش بقاع خبر ؛ با شیوع کرونا ، توصیه های متعددی از سوی مدافعان سلامت ارائه شده است . نوشتار زیر مروری است بر برخی از مواردی که تاکنون مطرح شده است .

ویروس کرونا تا چه زمانی فرد را درگیر می‌کند؟

مدت زمانی که یک فرد به این ویروس مبتلا می‌شود ۵ تا ۶ روز است و با توجه به سیستم ایمنی بدن ممکن است بین ۲ تا ۱۴ روز هم طول بکشد به همین دلیل تاکید می‌شود که فرد بیمار تا ۱۴ روز در خانه استراحت کنداز آنجائی که بیماری از طریق افراد بیمار پخش می‌شود بهتر است از ارتباط با این افراد خودداری کنیم.

چه مدت ویروس روی سطوح دوام می‌آورد؟

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی هنوز مشخص نیست که ویروس تا چه زمانی روی سطوح زنده باقی می‌ماند اما به نظر می‌رسد مانند سایر ویروس‌ها از چند ساعت تا چند روز طول بکشد که با شرایط مختلفی چون نوع سطح، دما یا رطوبت محیط متفاوت است.

اگر فکر می‌کنید یک سطح آلوده باشد باید سطح را با ماده ضدعفونی کننده خانگی تمیز کنید تا ویروس از بین برود و با این روش از خود و دیگران مخافظت کنید. دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا با آب و صابون بشویید و از تماس با چشم، دهان و بینی خودداری کنید.

علائم چیست؟

بیماران ممکن است تب، سرفه، آبریزش، تنگی نفس و علائم دیگری داشته باشد. در موارد شدیدتر عفونت و یا بیماری ذات الریه و مشکلات حاد تنفسی بوجود می‌آید و گاهی اوقات نیز مشکلات گوارشی به این روند افزوده می‌شود.

هنگام سفر با وجود کرونا چه کنیم؟

برای سفر لیستی از کشورهای درگیر این بیماری تهیه کنید. اگر ظرف ۱۴ روز گذشته وارد این کشورها شده‌‌اید به مدت ۱۴ روز در قرنطینه بمانید و از دیگران فاصله بگیرد زیرا می‌توانید ناقل بیماری باشید.

علائم بیماری را در بدنتان چک کنید و در صورت لزوم با پزشک تماس بگیرید. به پزشک خود اطلاع دهید که چه مدت و به کجا سفر کرده‌اید. اگر علائم بیماری در بدن شما مشاهده شد از رفتن به محل کار، مدرسه، دانشگاه و… خودداری کنید.

در سفر باید به علائم بیماری توجه کنید و فاصله اجتماعی خود  ۱.۵  متر را با دیگر افراد چک کنید.

از حضور در فضاهای شلوغ اجتماعی اجتناب کنید به عنوان مثال از جشن‌های خانوادگی خودداری کنید. از آغوش کشیدن و بوسیدن یکدیگر خودداری کنید. از مراجعه به مراکز مراقبت از سالمندان یا بیمارستان‌ها خودداری کنید.

بهداشت دست و صورت

با شستن مرتب دست‌ها و صورت با آب و صابون و یا مالیدن الکل به دستان خود می‌توانید دست‌هایتان را استریل کنید.

قبل از ورود به منطقه‌‌ای که توسط افراد دیگر استفاده می‌شود همه جا را پاکیزه کنید. بعد از استفاده افراد خانه از حمام. بعد از سرفه یا عطسه اعضای خانواده، قبل از تهیه غذا و بعد از خوردن غذا دستهایتان را شستشو دهید و محیط را استریل کنید.

هنگام شستن صورت موهایتان را عقب زده و با آب گرم زیاد خیس کنید. از پاک‌کننده‌هایی همچون صابون استفاده کرده و کل صورت را با دست شستشو دهید. توصیه می‌شود برای حفظ پاکیزگی روزانه ۲ بار صورتتان را بشوئید البته در صورت خروج از منزل این دفعات بیشتر شده و به تعداد دفعات ورود و خروج از منزل و یا محل کار بستگی خواهد داشت.

دکتر «لیندسی برودبنت» از مرکز عفونت و ایمنی دانشگاه بلفاست انگلیس در این باره گفت: «برای جلوگیری از خشک شدن دست‌ها باید هر کس تیوپ کرم شخصی خود را همراه داشته باشد زیرا نمی‌دانید فرد قبل از شما به خوبی دست‌هایش را شسته یا نه سپس با مالیدن کرم به دست می‌توانید مانع از ترک برداشتن پوست به خاطر شستشوی زیاد دست شوید اما دقت کنید که پس از مالیدن کرم تا نفوذ کرم به پوست، دست‌ها را به جای دیگر نزنید اما بدانید که ویروس روی دست‌های کرم زده مدت زمان زیادی زنده نخواهد ماند ولی بهتر است که پس از مالیدن کرم مکان‌هایی که بهداشت کامل را ندارند لمس نکنید.»

آداب سرفه و عطسه را رعایت کنید

هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان خود را با آرنج و یا دستمال بگیرید سپس دستان خود را تمیز کنید.

هدف از این کار کاهش پتانسیل انتقال بیماری است. مهم است که هر کس برای محدود کردن میزان گسترش بیماری این کار را انجام دهد انجام این کار می‌تواند به محافظت از قشر آسیب پذیر کمک کند و بار تجمع بیماران در بیمارستان‌ها را کاهش دهد.

از حضور در برنامه‌های عمومی، جشن‌های مذهبی، جشنواره‌های موسیقی و مسابقات ورزشی خودداری کنید.

دوره عفونت بیماری چه زمانی طول می‌کشد؟

دوره عفونت در افراد مختلف متفاوت است علائم بیماری شبیه به آنفولانزاست اما وضعیت تنفسی و بهبودی ممکن است هفته‌ها طول بکشد زیرا میزان مقاومت بدن افراد با یکدیگر بسیار متفاوت است.

چه کسانی در معرض خطر قرار دارند؟

با افزایش روزمره بیماران افرادی که در سفر بوده‌‌اند احتمال بیشتری دارند که به بیماری دچار شوند. در کنار آنها افرادی چون پرستاران و پزشکان که با بیماران در ارتباط هستند و در مرحله بعد افرادی که به بیماری‌های تنفسی، دیابت، بیماری مزمن ریه، نارسایی کلیه دچار شده واشخاصی که سیستم ایمنی بدنشان پائین‌تر است.

چگونه از بیماری جلوگیری کنید؟

دستان خود را به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشوئید و با دستمال حاوی الکل پاک کنید. از تماس نزدیک با کسی که علائم سرماخوردگی دارد نیز دوری کنیداز بازارهای زنده پرندگان و حیوانات نیز دوری کنید.

آیا درمانی وجود دارد؟

هیچ واکسنی وجود ندارد تا در مقابل ویروس کرونا مقابله کند. تنها تشخیص زودرس و مراقبت‌های پزشکی می‌تواند از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار باشد.

آیا باید خانه خود را برای کرونا تمیز کنیم؟

برخی دیگر بر این باورند که میکروب‌های خانه نیز در ابتلا به ویروس کرونا می‌توانند نگران کننده باشند.

ولادیمیرتودوروف رئیس شرکت پاکیزگی مستقر در لندن می‌گوید نگرانی از ویروس کرونا باعث افزایش تقاضا خانواده‌ها شده تا خانه‌هایشان را تمیز کنند. یادتان باشد ابتدا دستهای خود را تمیز کنید سپس ضدعفونی خانه را آغاز کنید. تمیزی راهی برای برداشتن میکروب‌هاست. برای این کار با ضدعفونی سطوح آغاز کنید. نظافت برخی سطوح باید بین ۲ تا ۱۰ دقیقه طول بکشد.

این نظافت شامل کلیدهای برق در کل خانه و سرویس‌های بهداشتی و حمام است. برای ضدعفونی کننده‌ها از الکل ۷۰ درصد و یا ضدعفونی کننده‌های خانگی مانند وایتکس استفاده کنید. به یاد داشته باشید سفیدکننده را با مایع دیگری مخلوط نکنید.

هنکام نظافت از دستکش استفاده کنید و در خانه تهویه مناسب داشته باشید. پس از پایان کار دستکش را دور انداخته و دوباره استفاده نکنید.

لباس‌هایتان را در دمای گرم و مناسب بشوئید. نیازی به تکاندن لباس‌ها نیست زیرا این کار می‌تواند ویروس‌ها را در هوا پخش کند. برای شستن وسایل و لباس‌ها از درجه آب گرم استفاده کنید، گرما می‌تواند ویروس‌ها را از بین ببرد.

وسایل الکترونیکی خود را تمیز کنید

تلفن، تبلت؛ تلویزیون را با مواد ضدعفونی کننده چون پارچه میکروفیبر و آب و صابون تمیز کنید زیرا الکل می‌تواندن به سیستم دستگاه‌های الکترونیکی آسیب برساند.

منبع : ایران آنلاین

مربوطه به : اجتماعیمدافعان سلامتاخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :