کدخبر : 26512 |

سازمان اوقاف و توسعه نیروگاه های خورشیدی


زمان آن فرا رسیده که از انرژی‌پاک برای کاهش هزینه‌های کشور استفاده شود ، در این راستا سازمان اوقاف و امور خیریه با همکاری وزارت نیرو نصب نیروگاه‌های انرژی خورشیدی را مد نظر قرار داده است .

به گزارش بقاع خبر؛ تغییر رویکرد سازمان اوقاف و امور خیریه در زمان ریاست حجت الاسلام والمسلمین خاموشی محرز است که تلاش برای بهره برداری از انرژی‌پاک برای کاهش هزینه‌های کشور از طریق نصب نیروگاه های خورشیدی با همکاری وزارت نیرو از آن جمله است .  گزارش زیر مروری بر توسعه نیروگاه های خورشیدی در کشور با سرمایه گذاری اوقاف است .

 

۲۶افتتاح  نیروگاه خورشیدی در موقوفات خراسان رضوی 

 

۲۶ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت تولید ۹۳۶ کیلووات برق روز چهارشنبه طی مراسمی در بخش شاندیز شهرستان بینالود به صورت همزمان در تعدادی از موقوفات و بقاع متبرکه خراسان رضوی به بهره‌برداری رسید.

حجت الاسلام سید مهدی خاموشی در مراسم بهره برداری از این نیروگاه های خورشیدی گفت : بسیاری از اراضی موقوفی قابل کشت نبوده و نمی‌توان از آن بهره کشاورزی داشت لذا این اراضی برای نصب نیروگاه‌های خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از اراضی موقوفه غیرقابل کشت برای احداث نیروگاه خورشیدی، هزینه‌های انتقال نیروی برق برای دولت کاهش می‌یابد، اراضی غیرقابل استفاده وقفی در چرخه بهره‌وری قرار می‌گیرد و رقبات متکثر و کوچک نیز از این طریق به بهره‌وری می‌رسد.

 

وی گفت: زمان آن فرا رسیده که از انرژی‌پاک برای کاهش هزینه‌های کشور استفاده شود، در این راستا سازمان اوقاف با همکاری وزارت نیرو نصب نیروگاه‌های انرژی خورشیدی را توسعه می‌دهد.

 

حجت الاسلام خاموشی افزود: مهمترین پیشران توسعه در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تولید انرژی است، در شرایط کنونی که قیمت بنزین افزایش یافته باید تولید خودروها و موتورسیکلت‌های برقی افزایش یابد تا بنزین گران به عنوان یک ثروت ملی ارزان فروخته و مصرف نشود.

 

وی ادامه داد: با حذف نفت از سبد صادرات، باید تلاش بسیار در جهت افزایش تولید صادرات محور انجام گیرد که در این راستا تولید انرژی پاک بهترین روش برای رونق تولید و صادرات آن به کشورهای همسایه است.

 

ایجاد نیروگاه خورشیدی، بومی‌سازی تولید اصل نیروگاه است .

 

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در مراسم بهره بهره برداری از این نیروه گاها در خراسان رضوی  گفت : به کارگیری زمین‌های موقوفه‌ای که در اصل بیابانی است و بقاع متبرکه‌ای که قابلیت دارد در راستای توسعه نیروگاه تولید برق خورشیدی با توجه به اینکه در کشور ما روزهای آفتابی در طی سال زیاد است، ظرفیت بسیار خوب قانونی به حساب می‌آید.

 

وی با تأکید بر استقبال مردمی از انرژی پاک و انرژی سبز ابراز کرد: این امر به محیط زیست کمک کرده و از طرفی به میزان حفظ فضای مشجر و درختکاری ما کمک بسزایی خواهد کرد، ضمن اینکه درصد استفاده از سوخت فسیلی کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند.

 

راه اندازی نیروگاه های خورشیدی در موقوفات کرمانشاه

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه گفت: ۱۰ نیروگاه خورشیدی در مقیاس کوچک تا اوایل خردادماه جاری در موقوفات استان نصب و راه اندازی می‌شود.

 

راه اندازی نیروگاه های خورشیدی در موقوفات کرمانشاه

 

حجت‌الاسلام محمد صالحی :  یکی از برنامه‌های خیلی مهم سازمان اوقاف و امور خیریه در سال جهش تولید را در قالب احیای واحد‌های راکد موقوفات اعلام کرد و اظهار داشت: وقتی موقوفه‌ای تعطیل می‌شود یعنی توان کار در موقوفه وجود ندارد از این رو نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای عمرانی موقوفات هستیم.

 

او با بیان اینکه سرمایه موقوفه معمولا املاک است، ادامه داد: بخش خصوصی با سرمایه‌ای که دارد می‌تواند زمین‌های موقوفه‌ای را آباد کند و با مشخص بودن سهم آورده اوقاف و بخش خصوصی هر کدام از سودی بهره‌مند می‌شوند.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه استفاده از فضا‌های وقفی را از دیگر برنامه‌های امسال این اداره دانست و گفت: ۱۰ نیروگاه خورشیدی در مقیاس کوچک تا اوایل خردادماه جاری در موقوفات استان نصب و راه اندازی می‌شود.

 

او بیان کرد: پنل‌های خورشیدی خریداری شده تا با استفاده از انرژی ارزان و بدون قیمت خورشید با تولید برق، کسب درآمد کنیم.

 

راه اندازی نیروگاه های خورشیدی در ۳ موقوفه بهارستان با ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار

 

مجتبی عبدالهی از راه اندازی نیروگاه خورشیدی در ۳ موقوفه شهرستان بهارستان خبر داد و افزود: امروز شاهد رشد بهره‌وری رقبات و موقوفات در استان تهران هستیم و راه اندازی طرح های بهره ور در سایر موقوفات و رقبات نیز در برنامه قرار دارد.

 

مدیرکل اوقاف وامورخیریه استان تهران گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه باهمکاری وزارت نیرو و تصویب مجلس شورای اسلامی در جهت احداث نیروگاه های انرژی خورشیدی اهتمام ویژه‌ای دارد و در این پروژه ها شاهد جلوه ای از رونق تولید هستیم.

 

وی افزود: انرژی برق خورشیدی پاک، ارزان و تولید داخل است، که باظرفیت ۲۰ کیلووات در درمانگاه خیریه نسیم شهر، امام زاده باقر(ع) صالحیه نصب شده و هر کدام ظرفیت تولید ۳۲ آمپر برق ۳ فاز را دارد.

 

عبدالهی گفت: اعتبار مورد نیاز این طرح ها ۱۵۰ میلیون تومان بوده است.

 

بر اساس این گزارش، کارشناسان اعتقاد دارند، که عمر مفید نیروگاه های خورشیدی ۲۰ سال است، که ۵ سال برای کسب هزینه های راه اندازی و ۱۵ سال آن سوددهی خالص است.

 

نیروگاه‌های خورشیدی ، ایجاد درآمد پایدار برای بقاع متبرکه

 

با راه‌اندازی نیروگاه خورشیدی در ۱۲ بقعه قم تعداد این نیروگاه ها به ۲۶ بقعه در سال ۹۹ افزایش یافت که ظرفیت تولید این نیروگاه‌ها در مجموع ۳۴۰ کیلووات است وبرای راه‌اندازی این تعداد صفحات خورشیدی در بقاع متبرکه، ۳ میلیارد تومان هزینه در نظر گرفته شده است.

 

مدیرکل اوقاف استان قم گفت: در راستای ایجاد درآمد پایدار برای بقاع متبرکه، نیروگاه‌های خورشیدی در ۱۲ بقعه استان راه‌اندازی می‌شود.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری اظهار کرد: یکی از سیاست‌های جدید سازمان اوقاف، ایجاد درآمد پایدار برای بقاع متبرکه است.

 

وی افزود : بر این اساس طرح راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی برای ۱۲ بقعه استان قم در نظر گرفته و اجرایی خواهد شد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه ظرفیت تولید این نیروگاه‌ها در مجموع ۳۴۰ کیلووات است گفت: برای راه‌اندازی این تعداد صفحات خورشیدی در بقاع متبرکه، ۳ میلیارد تومان هزینه در نظر گرفته شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این نیروگاه‌ها به شبکه سراسری برق متصل می‌شوند و خرید تضمینی ۲۰ ساله دارند گفت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته و در سال ۹۹ نیروگاه‌های خورشیدی در ۱۴ بقعه دیگر هم راه‌اندازی خواهند شد .

 

اسکندری خاطرنشان کرد: امامزادگان و بقاع متبرکه از طریق عواید و نذورات مردمی اداره می‌شوند و بودجه مصوب دولتی ندارند به همین دلیل و با توجه به سیاست‌های سازمان اوقاف به منظور ایجاد درآمد پایدار برای بقاع متبرکه، یکی از راهکارها، استفاده از طرح خرید تضمینی  ۲۰ ساله وزارت نیرو است و بر این اساس، احداث نیروگاه‌های خورشیدی تولید برق کوچک مقیاس (پشت بامی) در ۱۲ بقعه در دستور کار اوقاف استان قرار گرفت.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه مجوزهای لازم از شرکت توزیع نیروی برق استان قم برای احداث نیروگاه خورشیدی اخذ شد عنوان کرد: با تامین اعتبار لازم، این نیروگاه‌های کوچک‌ مقیاس از سه ماه آینده وارد مدار تولید می‌شوند.

 

وی گفت: در گام دوم و طی سال آینده، ۱۴ بقعه دیگر برای اخذ مجوز و راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در دستور کار قرار می‌گیرد.

 

اسکندری عنوان کرد: اداره کل اوقاف استان قم آمادگی کاملی برای جذب کمک‌های خیرین و واقفان برای مشارکت در اینگونه طرح‌ها دارد و اگر افرادی بخواهند از این طریق به بقاع متبرکه کمک کنند، می‌توانند به ادارات اوقاف استان مراجعه کنند.

 

 

منابع :

خبرگزاری قرآن

خبرگزاری جمهوری اسلامی

باشگاه خبرنگاران جوان

خبرگزاری بازار

روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم

 

 

 

 

مربوطه به : اجتماعیاخبار ویژهاخبارپایگاهاخبار وقفاخبار

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :