کدخبر : 26296 |

مهمانان افطاری امسال کریمه اهل‌بیت(س)


هر ساله ایام ماه مبارک رمضان حرم امام رضا (ع) ، حرم حضرت معصومه(س) و دیگر اهل بیت آرمیده در این سرزمین شاهد حضور پر شورعاشقانی بود که ضمن زیارت و  ختم قرآن یر سفره افطاری ویژه زائران و مجاوران می نشستند و جان و تن را صیق دادند .

به گزارش بقاع نیوز: امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا سفره افطار آستان حضرت معصومه (س) ماه مبارک رمضان در حرم نورانی کریمه اهل بیت گسترده است وافطاری متبرک آستان میان نیازمندان و همچنین بیمارستان‌ها توزیع می‌شود. گزارش زیر ترسیم حال و هوای ضیافت افطاری حرم حضرت معصومه در ایام ماه مبارک رمضان است .

 

شاید کسی نمی‌داند که واژه غذای تبرکی کی و چه زمانی وارد ادبیات شیعیان شد، غذایی که به خاطر منتصب بودن به عطر و بوی ائمه و معصومین و امامزادگان طعمی ماندگار را در خاطره‌ها ایجاد می‌کند تا توسل به آن دردی را شفا و حاجتی را روا کند و این‌گونه می‌شود که برای برخی از افراد، دریافت لقمه‌ای از غذای تبرکی به آرزویی تبدیل می‌شود که آن را جز به طلبیده شدن صاحب‌خانه روا نمی‌بیند تا شاید بدین گونه مهمان خوان گسترده صاحب‌خانه شده و به آرزوی خود برسند.

 

اما در این بین افرادی هستند که در گرمای پخت و پزهای غذاهای تبرکی برای ثبت خاطره طعمی به یادماندنی در ذهن مردم، تلاشی مضاعف دارند که این تلاش هنگامی که در ماه مبارک رمضان و در ساعت‌های طولانی روزه‌داری تابستان باشد شاید چشم‌نوازتر به نظر برسد.

تهیه روزانه ۷۵۰۰ غذا در حرم

در ماه مبارک رمضان سفره افطاری کریمه اهل‌بیت(س) در صحن صاحب‌الزمان حرم حضرت معصومه(س) برپا می‌شود تا روزه‌داران افطار خود را با غذای تبرکی عجین کنند و در این بین به گفته مدیر پشتیبانی آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) روزانه ۷۵۰۰ افطاری برای روزه‌داران و زائران حضرت معصومه(س) در آشپزخانه حرم مطهر تهیه می‌شود.

افطاری در حرم حضرت معصومه(س)

 

محسن رحمتی‌پور که به گفته خودش چهار سال است مدیر پشتیبانی آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) است در گفتگو با مهر، توزیع افطاری را سنتی حسنه و دارای پیشینه‌ای طولانی مدت می‌داند که هزینه آن همه ساله از طریق منابع داخلی و همچنین کمک خیرین که به نیت افطاری است تأمین می‌شود.

 

وی تعداد افطاری‌های امسال را توزیع ۳ هزار و پانصد وعده افطاری گرم در مهمانسرای حرم و حداقل چهار هزار وعده افطاری سرد در صحن صاحب‌الزمان اعلام می‌کند که بین زائران و مجاوران حرم کریمه اهل بیت(ع) توزیع می‌شود.

 

خدام با حضور در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مهمانسراها، پارکینگ‌ها و دیگر اماکن عمومی اقدام به توزیع فیش‌ها می‌کنند

 

مدیر پشتیبانی آستان مقدس حرم حضرت معصومه(س) به فعالیت آشپزخانه که از ساعت ۶ صبح تا ۱۱ شب و با همت و تلاش ۲۵ خادم رسمی و قراردادی آغاز می‌شود اشاره کرد و گفت: پس از طبخ غذا ۲۵ خادم افتخاری دیگر که در توزیع غذاها کمک می‌کنند به جمع خادمین اضافه می‌شوند.

 

وی توزیع فیش‌های غذا را به شکل نامحسوس عنوان می‌کند که در این شیوه خدام با حضور در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مهمانسراها، پارکینگ‌ها و دیگر اماکن عمومی اقدام به توزیع فیش‌ها می‌کنند.

 

خادمی حضرت معصومه(س) افتخار است

 

علی رنجبر یکی از کارکنان مهمانسرای حرم حضرت معصومه(س) است که به گفته خودش امسال، سال چهاردهم فعالیت در مهمانسرا را تجربه می‌کند.

 

افطاری در حرم حضرت معصومه(س)

 

وی که با سرعت و دقت در حال کشیدن برنج در بشقاب است در گفتگو با خبرنگار مهر احساس شعف و خوشحالی خود را ابراز می‌دارد و می‌گوید: خادمی حضرت معصومه(س) برای من افتخار است.

 

وی که به نظر می‌رسد بیشتر حواسش در پی انجام کار و خدمت به زائران است همه روزهای فعالیت خود در حرم را به عنوان خاطرات به یاد ماندنی عنوان می‌کند.

 

محسن رضوی نیز از دیگر خادمان مهمانسرا است که وی نیز تجربه ۱۳ سال فعالیت را در این مکان مقدس دارد و مانند دیگر همکار خود خدمت در مجاورت حرم مطهر را باعث خوشحالی و افتخار خود می‌داند.

 

وی که همه روزه خود نیز از غذای مهمانسرا استفاده می‌کند نقش تبرکی غذای حضرت معصومه(س) را در زندگی خود مشاهده کرده و این را توفیقی برای خود و خانواده‌اش می‌داند.

 

علی بهشتی یکی از خادمانی است که امروز با خانواده خود جهت صرف افطاری به مهمانسرا مراجعه کرده است. وی در گفتگو با خبرنگار مهر، شیوه جالبی را برای سهیم کردن خانواده در غذای تبرک حرم دارد.

 

افطاری در حرم حضرت معصومه(س)

 

بهشتی در این باره می‌گوید: من سهمیه روزانه خود را در طول هفته دریافت نمی‌کنم تا بتوانم با جمع‌آوری آن در یکی از روزهای هفته با خانواده‌ام سر سفره کریمه اهل‌بیت(س) حضور داشته باشم.

 

مصطفی صمیعی نیز در سر میزی دیگر همراه با خانواده و عروس و پسرش امروز افطار را مهمان حرم حضرت معصومه(س) هستند. وی در گفتگو با خبرنگار مهر، نحوه حضور خود سر سفره را جالب و شنیدنی توصیف می‌کند.

 

وی می‌گوید: شب قبل در خانه حرف زیارت حرم بود و من و عروسم به این مسئله اشاره کردیم که کاش بتوانیم از افطاری و غذای حرم استفاده کنیم.

 

وی ادامه داد: امروز که با خانواده برای زیارت به حرم مطهر مراجعه کردیم یکی از خدام سر راه ما قرار گرفت و به ما فیش افطار داد و ما بسیار خوشحال شدیم. به عبارتی می‌توانم بگویم که حرف شب گذشته ما در خانه و حضور در حرم و دریافت فیش همه به نوعی طلبیده شدن برای حضور در سر سفره حضرت معصومه(س) بوده است و ما طلبیده شدن را به خوبی تجربه کردیم.

 

لیلا امامی نیز از دیگر حضور یافتگان سر سفره افطار حرم مطهر در ماه مبارک رمضان است. وی در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: امروز بدون برنامه قبلی دوستم به من پیشنهاد داد تا به حرم حضرت معصومه(س) برویم و من به دلیل روزه‌دار بودن و گرمی هوا پیشنهاد وی را با شک و تردید پذیرفتم. حتی احتمال می‌دادم که نتوانم دوستم را همراهی کنم اما هم اکنون و هنگام افطار سر سفره کریمه اهل‌بیت(س) حضور دارم که این همه از عنایت حضرت معصومه(س) است.

برچسب ها :

ضیافت کریمانه ، افطاری حرم مطهرحضرت معصومه ، بیمارستان ها ، نیازمندان

منبع : خبرگزاری مهربا تلخیص  وتصرف

مربوطه به : أماكن مذهبيعتبات عالياتاجتماعیامامزادگاناخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :