کدخبر : 26148 |

در چنین روزی ؛ تاکید امام بر تداوم مبارزه با آمریکا


۱- دعوت امام از مردم برای ادامه مبارزه تا پیروزی(۱۳۵۷
۲- آغاز به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا (۱۳۷۸ ش
۲- عقب نشینی آمریکا از ویتنام  

به گزارش بقاع خبر: قرآن کریم تاریخ را عبرت خرمندان قلمداد نموده ” لقد کان فی ق صصهم عبره لاول ی الالباب . – به راستی در سرگذشت آنان برای خردمندان عبرتی است . (سوره مبارکه یوسف، آیه ۱۱۰ ) حضرت علی(ع) در وصیتی به امام حسن(ع) :” تاریخ را مطالعه کن و در اخبار ملت ها و تحولاتی که برای جامعه ها پیش آمده است، فکر کن تا مانند چشمی باشی که از اول تا آخر دنیا، آن را مطالعه و مشاهده کرده است.” (نهج البلاغه – نامه ۳۱) . محققان و پژوهشگران در خصوص فوائد مطالعه تاریخ: به مولفه های نظیر ، عبرت آموزی از گذشته به عنوان چراغ راه آینده ؛ آشنایی با میراث گذشتگان ؛  شناخت علل عظمت و انحطاط جوامع ؛علم به قوانین و سنن حاکم بر زندگی ؛ آشنایی با روح ملت ها و آشنائی با عوامل پیش برنده تاریخ اشاره نموده اند . از این رو پایگاه خبری امام زادگان و بقاع متبرکه – بقاع خبر- هر روز به مواردی از وقایع و رخ دادهای تاریخی اشاره می کند .

دعوت امام از مردم برای ادامه مبارزه تا پیروزی(۱۳۵۷ش

امام خمینی در پیامی به مناسبت نزدیکی اربعین شهدای یزد و دیگر شهرها، مردم را به ادامه مبارزه علیه رژیم شاه تا برچیده شدن بساط ارتجاعی شاهنشاهی و برپا کردن حکومت عدالت گستر دعوت کرد.(۱۳۵۷ش(

آغاز به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا / روز شوراها (۱۳۷۸ ش

یکی از پایه‏های اصلی تحقق انقلاب اسلامی، حضور و مشارکت گسترده مردم بوده و بدون داشتن این پشتوانه عظیم، مسلماً پیروزی محقَّق نمی‏شد. در همین راستا در نهم اردیبهشت سال ۱۳۵۸ ش، رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره)، طی فرمانی به شورای انقلاب، توصیه کردند که آیین‏نامه تدوین شوراها را تنظیم کند تا اصلِ حضور و مشارکت مردم تامین شود. با پایان جنگ و به وجود آمدن ثبات و آرامش جهت تحقق آرمان‏های والای حضرت امام و پیاده شدن این اصل قانون اساسی و مشارکت مردم در سرنوشت خود، انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در تمام نقاط کشور باحضور گسترده مردم و با شرکت بیش از ۲۴ میلیون نفر در هفتم اسفندماه سال ۱۳۷۷ برگزار شد. این شوراها در سالروز صدور فرمان امام خمینی(ره) به شورای انقلاب، همزمان با بیستمین بهار انقلاب اسلامی، در نهم اردیبهشت سال ۱۳۷۸، با پیام مقام معظم رهبری، آغاز به کار نمودند.

 

صدور دستور عقب‏ نشینی کامل نیروهای امریکا از ویتنام (۱۹۷۵م

پس از خروج استعمارگران فرانسوی از ویتنام و انعقاد معاهده ژنو در ۲۰ ژوئیه ۱۹۵۴م، به منظور تقسیم ویتنام به دو قسمت شمالی و جنوبی، اغتشاش و هرج و مرج در این کشور ایجاد شد. از این رو امریکا به بهانه اجرای مفاد عهدنامه ژنو، نیروهای خود را وارد ویتنام ساخت. ادامه این روند باعث شعله‏ور شدن آتش جنگ امریکا و ویتنام شمالی گردید و تلفات سنگینی به دو طرف وارد شد. طولانی شدن جنگ، هزینه‏های سرسام‏آور این لشکرکشی بی‏نتیجه و گسترش اعتراضات مردم، سردمداران امریکا را وادار ساخت تا برای پایان جنگ فکری بکنند. با روی کار آمدن ریچارد نیکسون، تلاش‏ها برای پایان دادن به دخالت نظامی امریکا ابعاد وسیعی یافت و در نهایت در ۲۸ آوریل ۱۹۷۵م، وی دستور عقب‏نشینی کامل نیروهای امریکایی از ویتنام را صادر کرد. به دنبال خروج نیروهای امریکایی، دولت ویتنام جنوبی سقوط کرد و ویتنام شمالی و جنوبی، کشور واحدی تشکیل دادند. در طی جنگ امریکا علیه ویتنام که بیش از ده سال به طول انجامید، بیش از سه میلیون ویتنامی و پنجاه هزار امریکایی کشته و چندین برابر آن، مجروح شدند. با خروج نیروهای نظامی امریکا از ویتنام، اولین شکست امریکا از کشوری کوچک شکل گرفت و حیثیت بین‏المللی ایالات متحده امریکا در جهان را لکه‏دار ساخت.

 

مربوطه به : اخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , , , , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :