کدخبر : 26085 |

رحلت شیخ طوسی و آغاز جنگ چالدران


حضرت علی(ع) در وصیتی به امام حسن(ع) :” تاریخ را مطالعه کن و در اخبار ملت ها و تحولاتی که برای جامعه ها پیش آمده است، فکر کن تا مانند چشمی باشی که از اول تا آخر دنیا، آن را مطالعه و مشاهده کرده است.” (نهج البلاغه – نامه ۳۱)

به گزارش بقاع خبر:  قرآن کریم تاریخ را عبرت خرمندان قلمداد نموده ” لقد کان فی ق صصهم عبره لاول ی الالباب . – به راستی در سرگذشت آنان برای خردمندان عبرتی است . (سوره مبارکه یوسف، آیه ۱۱۰ ) و محققان و پژوهشگران در خصوص فوائد مطالعه تاریخ: به مولفه های نظیر ، عبرت آموزی از گذشته به عنوان چراغ راه آینده ؛ آشنایی با میراث گذشتگان ؛  شناخت علل عظمت و انحطاط جوامع ؛علم به قوانین و سنن حاکم بر زندگی ؛ آشنایی با روح ملت ها و آشنائی با عوامل پیش برنده تاریخ اشاره نموده اند .از این رو پایگاه خبری امام زادگان و بقاع متبرکه – بقاع خبر- هر روز به مواردی از وقایع و رخ دادهای تاریخی اشاره می کند .

رحلت “شیخ طوسی” مؤسّس حوزه‏ ی علمیه ‏ی نجف اشرف (۴۶۰ ق)

شیخ ابوجعفر محمد بن الحسن طوسی معروف به شیخُ الطّائفه از ستارگان درخشان جهان اسلام در سال ۳۸۵ قمری در خراسان به دنیا آمد. در سال ۴۰۸ قمری یعنی ۲۳ سالگی به بغداد که مرکز بزرگ علوم و فرهنگ اسلامی آن زمان بود مهاجرت نمود و تا پایان عمر در عراق ماند. وی مدت پنج سال ازمحضر درس شیخ مفید مستفیض شد و ۲۳ سال هم از خدمت سیدمرتضی شاگرد ارزشمند شیخ مفید بهره‏مند گشت. شیخ طوسی پس از استادش سید مرتضی، ریاست علمی و فتوایى شیعه را بر عهده گرفت و به علت یک سلسله آشوب‏های به وجود آمده از سوی مخالفان، خانه و کتابخانه‏اش به تاراج رفت. شیخ که خانه، کتاب‏ها و دست‏نوشته ‏های خود را در بغداد از دست داده بود، به نجف اشرف مهاجرت کرد. او حوزه‏ی علمی جدیدی را در آنجا به وجود آورد و پایه‏های استوار این مرکز بزرگ را بنا گذاشت به طوری که پس از گذشت هزار سال از آن تاریخ، هنوز اصالت علمی خود را حفظ کرده و دیگر مراکز اسلامی را تغذیه ‏ی فرهنگی می‏کند. شیخ طوسی فقه را با نگارش کتاب “المَبسوُط” وارد مرحله ‏ای جدید نمود، ولی دو اثر بسیار مهم ایشان با نام “تَهذیب” و “اِستِبصار” در کنار کتاب “کافی از کلینی” و “من لایحضُرُه الفَقیه از شیخ صدوق” کتب چهارگانه‏ ی حدیث شیعه را تشکیل می‏دهند. شمار آثار شیخ طوسی به بیش از ۵۰ جلد می‏رسد که التِبْیان فی تفسیر القرآن در ۱۰ جلد، تَلْخیصُ الشّافی، کتابُ الابْواب و… از آن جمله ‏اند. گذشته از آثار گرانبها و ارزشمند علمی، دانشوران بزرگی در حوزه‏ ی درسی شیخ طوسی پرورش یافتند که شمار آنان را افزون از سیصد دانشمند مجتهد نوشته ‏اند. شیخ طوسی سرانجام در محرم سال ۴۶۰ قمری در ۷۶ سالگی رخ در نقاب خاک کشید و در نجف اشرف به خاک سپرده شد.

 

آغاز جنگ چالدران بین ایران و عثمانی (۹۲۰ ق)

پس از روی کار آمدن سلطان سلیم اول به پادشاهی عثمانی در ۹۱۸ ق، وی اقدام به قتل عام بیش از چهل هزار تن از شیعیان نمود. در سال ۹۲۰ ق جنگ سختی در چالدران روی داد که به شکست شاه اسماعیل صفوی انجامید و تبریز به دست عثمانی افتاد. هرچند بر اثر مقاومت مردمی شاه عثمانی مجبور به تخلیه ‏ی آذربایجان شد ولی اثر این شکست تا آخر عمرِ شاهِ صفوی، او را میآزُرد .

 

کلمات کلیدی

تاریخ ، امام علی (ع) ، امام حسن مجتبی (ع) ، شیخ طوسی ، جنگ چالدران

مربوطه به : آخرین عناوینفرهنگیاجتماعیعلمااخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :