کدخبر : 26007 |

امامزاده علی اکبر (ع ) آران و بیدگل


این امامزاده واجب التعظیم از نوادگان حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) می باشد.

به گزارش بقاع خبر: نسب این امامزاده بزرگوار طبق اسناد موجود و نظر بزرگان محل به حضرت امام سجاد (علیه السلام) می رسد. این مطلب در تأییدیه مرکز کتابخانه حضرت آیت الله مرعشی نجفی (رحمه الله علیه) در قم چنین آمده است:«این امامزاده واجب التعظیم چنانچه در تذکره حضرت شاهزاده علی اکبر آمده، مورد تأیید اینجانب می باشد و از نوادگان حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) می باشد».

موقعیت مکانی :

آستان امامزده علی اکبر (علیه السلام) در شهرستان آران و بیدگل، در خیابان ۲۲ بهمن، کوچه اهل بیت ۲۳ (محله علی اکبر) واقع شده است. قدمت این بنا و بقعه با توجه به نوع معماری و مخروطی شکل بودن گنبد آن به دوران صفویه و یا حتی قبل از آن به دوران سلجوقیان می رسد. در سال ۱۳۸۵ به همت هیئت امناء و خیرین و اداره اوقاف شهرستان آران و بیدگل طرح ساخت و مرمت این بنا آغاز گردید که هم اکنون با گسترش آن دارای دو رواق گردیده است و دو گلدسته به ارتفاع ۱۸ متر از کف در طرفین گنبد زیارتگاه ساخته شده است. مساحت صحن این امامزاده حدود ۳۰۰۰ متر می باشد و مساحت بقعه و حرم ۴۰۰ مترمربع می باشد. ضریحی فلزی در ابعاد ۳/۵×۲/۵ روی سنگ مزار امامزاده شریف در داخل بقعه قرار گرفته است. بقعه و حرم فاقد هر گونه تزئینات هنری از قبیل گچبری، آینه کاری و کاشیکاری می باشد.

زیارت نامه :

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَهً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَهِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعهً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَهُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

آدرس :

استان اصفهان ـ شهرستان آران و بیدگل ـ شهر آران و بیدگل ـ خیابان ۲۲ بهمن، کوچه اهل بیت ۲۳ (محله علی اکبر)

مربوطه به : آخرین عناوینأماكن مذهبيفرهنگیشهداامامزادگاناخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :