کدخبر : 25755 |

چارلس فرانسیس ، خیرات در گمنامی و بدون هیاهوا


میلیاردرخیری که با وسایل حمل و نقل عمومی سفر می کند . در خریدن یک ساندویچ ۵ دلاری وسواس به خرج  می دهد و ۳۷ درصد درآمد و دارائی اش را خیرات می کند .

بقاع خبر : بیل گیتس در سال ۲۰۱۰ یک طرح جهانی به نام وعده بخشش را شروع کرد. با این طرح از تمام انسان های ثروتمند جهان دعوت کرد تا قول بدهند پیش از مرگ، بخشی از ثروتشان را وقف امور خیریه کنند. تا به امروز ۱۸۷ میلیاردر از ۲۲ کشور جهان این طرح آقای بیل گیتس را امضا کرده اند.

اولین بار اسم چارلس فرانسیس معروف به چاک فینی را از زبان بیل گیتس شنیدم که سال ۲۰۱۳ در یک مصاحبه گفت: من و وارن بافت الگوی زندگیمان آقای چاک فینی است. هر چند ما خیلی تلاش میکنیم ولی مطمئنا به جایگاه چاک فینی نخواهیم رسید. برایم جالب شد و رفتم زندگی این شخص یا بهتر بگویم فرشته خسیس را حسابی زیرو رو کردم و عاشقش شدم.

در سال ۱۹۹۶ یک شرکت فرانسوی بخشی از سهام شرکت آقای چاک فینی رو خریداری میکند. بعد از واریز پول به حساب آقای چاک فینی ، این شرکت فرانسوی متوجه میشود ۳۷ درصد کل پول واریزی به حساب آقای چاک فینی به حساب یک موسسه خیریه انتقال پیدا کرده است! این مبلغ در حدود ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود.

شرکت فرانسوی تعجب میکند و این مسئله را پیگیری میکند و متوجه میشود آقای چاک فینی از روزی که تجارتش را شروع کرده همیشه ۳۷ درصد کل درآمد و داراییش را خیرات میکرده و برای این خیرات هم یک سازمان خیریه به نام آتلانتیک فیلانتراپیز تاسیس میکند و به هیچ کس هم چیزی در این باره نمی گوید.

اگر این شرکت فرانسوی این موضوع را پیگیری و رسانه ای نمیکرد، شاید تا به امروز هم هیچ کس نمیفهمید این میلیاردر خسیس در واقع چه انسان سخاوتمند و دوستدار انسان و دانشی می باشد. شخصی که با وسایل حمل و نقل عمومی سفر میکند تا پول راننده و ماشین ندهد، برای رشد برنامه های علمی دانشگاه کارنیل ۱ میلیارد دلار از طریق بنیاد خیریه اش کمک میکند بدون اینکه کسی بفهمد که این کار چاک فینی خسیسه است!

چون پدرو مادرش اصالتا اهل ایرلند بودند ۱میلیارد دلار هم بدون آنکه کسی بفهمد به وزارت آموزش و پرورش ایرلند هدیه میدهد. چون توی جنگ ویتنام هم حضور داشته ۸ میلیارد دلار هم به وزارت بهداشت کشور ویتنام هدیه می دهد!

یک شخص چقدر می تواند از نظر انسانی و هویت معنوی رشد کند که نسبت به خودش اینقدر سخت گیر و خسیس باشد و برای سایر انسان ها و رشد آنها اینهمه سخاوتمند باشد؟ کجا سراغ دارید میلیاردری که حتی در مورد خوردن یک ساندویچ ۵ دلاری وسواس به خرج بدهد ولی به راحتی بیش از ۲۰ میلیارد دلار را وقف انسانیت کند؟

به قول آقای بافت، ما وقتی پول یا ثروتی را وقف میکنیم همه دنیا را خبردار میکنیم و کلی سخنرانی در مورداین سخاوتمندی ایراد میکنیم ولی چاک فینی همه این کارها را بدون اینکه کسی بفهد انجام میدهد و این ویژگی فینی برای امثال ما الگوی بسیار خوبی است.

آقای بیل گیتس در سال ۲۰۱۰ یک طرح جهانی به نام وعده بخشش The Giving Pledge را شروع کرد. با این طرح از تمام انسان های ثروتمند جهان دعوت کرد تا قول بدهند پیش از مرگ، بخشی از ثروتشان را وقف امور خیریه کنند. تا به امروز ۱۸۷ میلیاردر از ۲۲ کشور جهان این طرح آقای بیل گیتس را امضا کرده اند.

بین تمام این میلیاردرهای سخاوتمند،‌ هیچ کس چاک فینی نمیشود. چون هیچ کدامشان حاضر نیستد از رفاه خودشان کم کنند تا شاید افراد بیشتری در جهان در آرامش باشند.

در جواب خبرنگاری که از وی پرسید شما چرا تمام ثروتتان را وقف مردم کردید؟ چاک یک جواب خیلی ساده اما عمیق داد و گفت:

چون این کار ، کار درستی بود به نظرم. به همین سادگی، چاک نگاهش به زندگی مثل زندگی خودش خیلی ساده است. هر کاری را که فکر کند درست است انجام میدهد.  او در جواب یک خبرنگار دیگر که پرسیده بود، زمان چقدر برایتان ارزشمند است گفت:

از ساعت پلاستیکی ۱۵ دلاری که به دستم کرده ام خیلی خیلی ارزشمندتر است!

امیدوارم بتوانم روزی مثل چاک فینی اینقدر ساده و واضح فکر کنم و به هر چیزی که فکر کنم درست است عمل کنم.

 

منبع : پایگاه خبری تحلیلی شوشان

 

مربوطه به : اجتماعیواقفیناخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :