کدخبر : 25710 |

داروهای گیاهی در مقابله با کرونا


داروهای گیاهی فقط روشهایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از ابتلا به بیماری و یا در صورتی ابتلا ، برای افزایش مقاومت بدن در مقابل بیماری می باشند.

داروهای گیاهی فقط روشهایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از ابتلا به بیماری و یا در صورتی ابتلا ، برای افزایش مقاومت بدن در مقابل بیماری می باشند.

بقاع خبر: بهداشت و سلامت حد و مرزی نمیشناسد. وجود مشکل بهداشتی در هر نقطه ای از جهان میتواند کل دنیا را تحت تأثیر قرار دهد. چنانکه مستحضرید اخیراً ویروس کرونا در چین و برخی کشورها شیوع پیدا کرده است.

لذا منطقی است قبل از اینکه بیماری در کشور ما توسعه پیدا کند، تدابیر عمومی در اجتماع برای پیشـگیری از این بیماری در نظر گرفته شود که مسئولین امر قطعاً به آن خواهند پرداخت.

چند نکته درباره بیماری کرونا

کرونا ویروس جزء ویروسهای سرماخوردگی بوده که در زمسـتان و بهار فعال است و بیشـتر دستگاه تنفسـی (ریه ها) را تحت تأثیر قرار میدهد.

تشخیص سرماخوردگی ناشی از کرونا، با سرماخوردگی عادی کمی مشکل است چرا که علائم مشابهی دارند.

علائم شاخص سرماخوردگی ناشی از کرونا بیشــتر به دستگاه تنفســـی مربوط است که به علت درگیر بودن ریه ها، فرد احسـاس تنگی نفس و خســتگی میکند. اما سایر علائم مانند وجود تب، سرفه خشــک یا خونی،تنگی نفس و بیحالی از علائم اصلی هستند.

عامل انتقال کرونا

تماس انسانی و همچنین تماس با برخی حیوانات مانند گربه، شتر و… میتواند بیماری را انتقال دهد.

توصیه ها برای پیشگیری

از حضور در اجتماعات در صورت نداشتن ضرورت بپرهیزید و یا از ماسک استفاده نمایید.

از نگهداری حیوانات در منزل،  به ویژه در داخل اتاق خودداری کنید(چراکه حیوانات خانگی نیز واکســـنی در ارتباط با کرونا ویروس دریافت نکرده اند.

از وسایل نقلیه عمومی کمتر استفاده نمایید. در صورت استفاده از وسایل نقلیه عمومی ماسک بزنید.

تا حد توان غذا را درمنزل تهیه و مصـــرف نمایید و در رستوران از تمیز بودن قاشق و چنگال و لیوان اطمینان حاصل کنید.

تماس با پول میتواند آلودگی را ازفردی به فرد دیگر انتقال دهد. بعد از تماس با پول،دست های خود را با مایع دستشویی شسته و ضد عفونی نمایید.

از حضـــــور در قهوه خانه ها، سینماها، استخرها،کلاسهای غیر ضروری و باشگاه ها تا عادی شدن وضعیت اپیدمی بیماری پرهیز نمایید.

مصرف غذاهای حیوانی را کاهش دهید . به ویژه گوشت شتر و شیر آن .

از مصرف گوشت هایی که تأییدیه کشتارگاه ندارند، پرهیز نمایید.

به هنگام عطسه و سرفه به فضـای باز بروید و یا برای جلوگیری از پخش رطوبت و آلودگی از دستمال استفاده کرده و آن را داخل کیسه فریزر گذاشته و در نزدیکترین زمان آن را بسوزانید.

از دست دادن و روبوسی خودداری نمایید.

از سرویسهای بهداشتی اماکن عمومی استفاده نکنید.

از هوای سرد پرهیز نمایید و مراقب باشید تا سرما نخورید . به ویژه افرادی که دارای طبع سرد هســتند چراکه بیشتر مستعد سرماخوردگی اند.

افرادی که دارای سیسـتم ایمنی ضعیفی هسـتند و یا بیماران دیابتی و بیمارانی که داروهای کورتونی دریافت میکنند و یا مشکلات تنفسی دارند، در رعایت موارد بهداشتی باید جدی تر از سایرین عمل کنند.

در محیطهای عمومی از ماسک استفاده نمایید.

روش های گیاهی مفید برای پیشگیری

برخی ترکیبات طبیعی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن میشوند و همچنین خاصیت ضد ویروسی  نیز  دارند. به ویژه اگر این ترکیب اختصــاص به دستگاه تنفســی داشته باشند. اثر خوبی در پیشــگیری این بیماری خواهند داشت. به طور مثال، میتوان به داروهای طبیعی زیر اشاره کرد؛

  • سیر

سیر دارو و غذای طبیعی اسـت که هم اثر ضـدویروسـی قابل توجهی دارد و هم تقویت کننده سیسـتم ایمنی است و هم اختصــاص به ریه دارد بطوریکه حتی بعد از ۳ الی ۴ روز مصـرف، اثر آن در ریه باقی میماند. روزانه یک الی دو حبه خام آن را خرد کرده و مصرف نمایید.

افرادی که زخم معده و یا اثنی عشر دارند میتوانند آن را با سوپ و یا آش به مقدار بسیار کم میل کنند و یا حداقل پخته آن را مصرف نمایند.

پختن سیر سبب کاهش خاصیت آن میشود و قورت دادن درسـته حبه سـیر خاصـیت چندانی ندارد.

  • دمنوش زنجبیل

زنجبیل به عنوان ترکیب طبیعی دیگر، اثر ضدویروسی چشمگیری دارد که اثر مثبت آن بر روی ویروس «سنسیشیال ریه» (سینه پهلو) مطالعه و تأیید شده است.

مصـــــرف زنجبیل به مقدار یک قاشق مرباخوری به صورت یک استکان دمنوش میتواند اثر پیشگیرانه داشته باشد.

نکته : افراد دارای فشــار خون بالا و طبیعت گرم میتوانند با افزودن لیموترش، دمنوشآ ن را با احتیاط مصرف نمایند

  • دمنوش میخک

میخک نیزدارای خاصیت ضد ویروسی اسـت. یک عدد میخک به همراه ۳ عدد هل بصورت دمنوش در طول روز میتواند در پیشگیری مفید باشد.

  • دمنوش سرخارگل

مقداری ســـرخارگل از عطاریها تهیه نموده و ۸ گرم از آن را در یک و نیم لیوان آب سرد به ملایمت بجوشانید تا یک لیوان آن باقی بماند و با اندکی عســـل  شیرین کرده و مصرف نمایید.

سـرخارگل یک داروی ضـدویروس اســت و همچنین ســبب افزایش قدرت سیستم ایمنی میشود. اثر آن در پیشـگیری و درمان سرماخوردگی و آنفولانزا اثبات شده است. «شربت دارویی» آن نیز در داروخانه های کشـــور (فارماکوپه ایران) با نام شربت «اکیناسه» یا «ایموژن» موجود است که البته بامشــــاوره پزشک یا طبیب طب سنتی و یا داروسازان قابل مصرف است.

مصــــــــــرف سرخارگل برای افرادی که داروهای کورتونی دریافت میکنند و یا مبتلا به بیماریهای خودایمن هستند، توصیه نمیشود.

  • دمنوش آویشن

طبق تحقیقات مختلف آویشن و کاکوتی با داشتن ماده کارواکرول و تیمول علیه ویروسهای متنوع اثر بازدارندگی معناداری دارند. بنابراین نوشــــیدن یک

استکان دمنوش آویشـن یا کاکوتی، میتوانددر پیشـگیری بیماریهای ویروسی کمک کننده باشد. افراد دارای طبیعت گرم میتوانند آن را با بنفشه یا عناب دم کرده و مصرف نمایند.

افرادی که فشارخون بالا یا پرکاری تیروئید دارند، از مصرف این دمنوش پرهیز کنند.

توجه: دمنوش زنجبیل ،میخک و آویشن هر سه در یک روز مصرف نشوند. انتخاب دو دمنوش در یک روز با رعایت فاصله ۸ ساعت مناسب است.

  • دهانشویه

یک قاشق سرکه را در یک استکان آب ریخته،صـبح و شـب قبل از خواب  غرغره کنید و تمام اخلاط حلق و گلو را تخلیه نمایید.

  • بخور سرکه

یک پیاز متوسط را پوست گرفته و چهار قاچ نمایید، یک استکان سرکه و سـه اسـتکان آب را در داخل یک ظرف فلزی یا پیرکس ریخته و روی بخاری یا شعله بسـیار ملایم قرار دهید تا بخارات «ترکیبات گوگردی پیاز» و «اسید استیک سرکه» که قویترین اسـید آلی ضـد عفونی کننده است در فضا منتشر شود.

بخور گیاهان ضدعفونی کننده میتواند در هوا منتشر شود و از طریق تنفس به مقدار بسـیار کم در سینوسها و مسـیر دستگاه تنفســی قرار گرفته و شرایط را برای فعالیت عوامل عفونی نامساعد نماید.

این ترکیب را بعد از ۲۴ ساعت در صورت خشک نشدن میتوانید تعویض کنید

توصیه های تغذیه ای

از پرخوری بپرهیزید.

میوه و سبزیجات را به دقت شسته و با سرکه ضدعفونی نمایید.

مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید

مصرف گوشت مرغ و تخم مرغ را کاهش دهید.

غذاها را خوب حرارت داده و بپزید

نان سبوسدار بخورید.

توصیه های نهایی

با مصـــرف میوه، سبزیجات و آشها از یبوست جلوگیری کنید.

تجمع مواد زاید در بدن، سیستم ایمنی را تضعیف کرده و بدن را مسـتعد بیماریهای مختلف به ویژه بیماریهای عفونی میکند.

روزانه یک ســـاعت بعد از غذا حداقل یک نوبت، به مدت ۱۵ دقیقه ورزش کنید. با ورزش مواد زاید از بدن تخلیه شده و سیستم ایمنی بدن تقویت میشود.

ضمن آرزوی سلامتی برای یکایک شـما مخاطبان عزیز، اسـتدعا دارد با به اشتراک گذاشتن این مطلب در پیشگیری از این بیماری سهیم باشید.

منبع : موسسه آموزشی- پژوهشی همدل

 

مربوطه به : اجتماعیاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :