کدخبر : 25537 |

رحلت عالم جلیل مرجع کل و مجاهد عالی قدر شیعه


متولد جمادی الاولی سال ۱۲۳۰ ق در شیراز که از شاگردان خاص شیخ انصاری بود و پس از رحلت شیخ مرجعیت به وی سپرده شد .

بقاع خبر: آیت ‏اللَّه میرزا محمدحسن شیرازی در  جمادی الاولی سال ۱۲۳۰ ق در شیراز به دنیا آمد.

از چهار سالگی شروع به تحصیل نمود و در ۸ سالگی مقدمات را به پایان برد. وی در پانزده سالگی شرح لمعه را تدریس کرد و سپس عازم اصفهان گردید.

میرزای شیرازی در ۲۹ سالگی وارد کربلا شد و پس از آن به نجف رفت و در درس شیخ اعظم، انصاری، شرکت جست و از خواص شاگردان او شد.

پس از فوت شیخ مرتضی انصاری در ۱۲۸۱ ق زعامت شیعه به میرزای بزرگ شیرازی محول گردید و نزدیک به ۳۰ سال در این مقام به رفع مشکلات مردم و اداره‏ی حوزه‏های علمیه مشغول بود.

مهم‏ترین حادثه ‏ای که در ایام زعامتِ آن پیشوای بزرگ شیعه رُخ داد، قضیّه‏ ی جنبش تنباکو بود.

فتوای تاریخی ایشان در معاهده‏ ی انحصار تنباکو در زمان ناصرالدین شاه، چنان مردم را به صحنه کشاند که شاه قاجار، مجبور به فسخ قرارداد تنباکو گردید.

میرزای شیرازی همزمان با رهبری جامعه‏ ی اسلامی، شاگردان بسیاری را به جامعه‏ی اسلامی تقدیم نمود و کتب متعددی را تالیف کرد.

حضرات آیات عظام سیدمحمدکاظم یزدی، آخوندملامحمد کاظم خراسانی، میرزا محمدتقی شیرازی معروف به میرزای دوم، شیخ فضل‏اللَّه نوری، حاج میرزا حسین نوری، میرزا اسماعیل شیرازی و ده‏ها عالم بزرگوار از جمله شاگردان این فقیه بزرگوار می‏باشند.

سرانجام، میرزای بزرگ در ۸۲ سالگی در سامرا چشم از جهان فرو بست. جسد مطهرش را از سامرا تا نجف با پای پیاده تشییع کردند و در آخر شعبان در جوارمرقد منور امیرالمؤمنین(ع) به خاک سپردند.

از آن پس مجالس فاتحه در تمام شهرها برگزار گردید. همه ‏ی بازارها در این ایام تعطیل بود و این عزاداری تا نزدیک به یک سال ادامه داشت.

مربوطه به : فرهنگیعلمااخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی:

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :