کدخبر : 25382 |

دولت الکترونیک،راه کاری سودمند در مقابله با کرونا


از زمان شیوع کرونا و لزوم توجه به سلامت شهروندان ؛ دولت از یک سو قرنطینه و سپس فاصله‌گذاری اجتماعی و از سویی دیگر فعال ماندن چرخ اقتصاد مواجهه بود که اجرای طرح دولت الکترونیک را بیش از پیش هویدا نمود .

بقاع نیوز:از نظر متخصصان امر؛ راه‌اندازی کامل دولت الکترونیک کمک شایانی به کنترل و مهار ویروس کرونا می نماید که همت جهادی مسئولان وزارت ارتباطات را می طلبد تا با تکمیل مراحل باقی مانده دولت الکترونیک ، بسیاری از مشکلات ناشی از تردد‌های غیرضرور که از زمان بازگشایی مجدد ادارات و بانک‌ها پس از تعطیلات نوروز افزایش یافته کاسته شود . مطابق هشدار‌های مسئولان وزارت بهداشت هنوزهم ادامه وضعیت فعلی نگران‌کننده است.

 

نکاتی در خصوص دولت الکترونیک

دولت الکترونیک استفاده سهل و آسان از فناوری اطلاعات به منظور توزیع خدمات دولتی به صورت مستقیم به مشتری، به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته می‌باشد.

دولت الکترونیک شیوه‌ای برای دولتها به منظور استفاده از فناوری جدید می‌باشد که به افراد تسهیلات لازم جهت دسترسی مناسب به اطلاعات و خدمات دولتی، اصلاح کیفیت خدمات وارائه فرصتهای گسترده‌تر برای مشارکت در فرایندها و نمادهای مردم سالار را اعطا می‌کند.

دولت الکترونیک، یک دولت ارقامی دیجیتالی بدون دیوار و یک دولت بدون ساختمان و سازمانی مجازی است که خدمات دولتی را به صورت بلاواسطه به مشتریان ارائه می‌دهد و موجب مشارکت آنان در فعالیتهای سیاسی می‌گردد.

دولت الکترونیک یک شکل پاسخگویی از دولت می‌باشد که بهترین خدمات دولتی را به صورت بلاواسطه به شهروندان ارائه می‌دهد و آنها را در فعالیتهای اجتماعی شرکت می‌دهد بنابراین مردم دولتشان را بر سرانگشتان خویش خواهند داشت.

دولت الکترونیک استفاده از فناوری به منظور تسهیل امور دولت از طریق ارائه خدمات و اطلاعات کارا و موثر به شهروندان و شرکتهای تجاری و تولیدی می‌باشد.

دولت الکترونیک ترکیبی از فناوری اطلاعات شبکه تار عنکبوتی جهان‌گستر وب به منظور ارائه خدمات به طور مستقیم به عامه مردم است.

 

مشتریان دولت الکترونیک

شهروندان

بنگاههای اقتصادی

موسسات دولتی

 

مشتریان دولت الکترونیک از طریق پایگاههای تار عنکبوتی دولت الکترونیک می‌توانند در فعالیتهای اجتماعی. سیاسی و اقتصادی شرکت نمایند. یکی از اهداف اساسی دولت الکترونیک تحقق بخشیدن به مردم سالاری الکترونیک می‌باشد که تمامی شهروندان بتوانند در سرنوشت خویش دخالت داشته باشند. با این عمل و با مشارکت گسترده مردم در واقع دولت ماهیتی غیررسمی به خود می‌گیرد و شهروندان می‌توانند بطور کامل با دولت در تعامل باشند.

شهروندان، بنگاههای اقتصادی و موسسات دولتی می‌توانند از طریق دولت الکترونیک فعالیتهای گوناگونی نظیر موارد زیر را انجام دهند :پرداخت مالیات و عوارض، تجدید گواهینامه، دریافت و تجدید جواز کسب، ثبت شرکت، عقد قرارداد، ثبت ازدواج و طلاق، ثبت تولد و مرگ، انجام فعالیتهای مالی و اعتباری، شرکت در انتخابات، پرکردن فرم‌های الکترونیک برای مقاصد مختلف، بازدید از موزه‌ها، استفاده از کتابخانه‌های مجازی، تعامل با نهادهای مختلف دولتی و تجاری و اجتماعی، پرداخت صورت حسابهای مختلف مثل صورت حساب آب و برق و تلفن و گاز، دریافت اجازه ساخت و ساز ساختمان، دریافت اطلاعات مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و موارد دیگر.

 

رسانه منتخب برای دولت الکترونیک

رسانه منتخب برای دولت الکترونیک فعلا اینترنت می‌باشد که از طریق رایانه‌های شخصی متصل به آن قابل بهره‌برداری است. ولی پیش بینی شده است که در ۳ تا ۵ سال آینده از کیوسکها و تلفن‌های همراه ویژه‌ای که بدین منظور طراحی و ساخته خواهند شد نیز استفاده گردد. اخیرا نسل اول تلفنهای همراه که قابلیت اتصال به اینترنت بی‌سیم را دارند به صورت انبوه به بازار عرضه شده است.

 

دستور استاندار مازندران در خصوص تشکیل کارگروه تعیین حوزه دور کار تعیین دورکاری و ونیک در ادارات

استاندار مازندران گفت: به جهت رعایت نکات بهداشتی و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا ویروس ضروری است تمام ادارات و نهادها میز خدمت الکترونیکی را برپا کنند.

 

به گزارش خبرگزاری موج مازندران ، احمد حسین زادگان اظهار داشت : جلسات استان در بخش‌های مختلف را در چند روز اخیر با رعایت فاصله معقول و منطقی و موازین بهداشتی آغاز کردیم تا کار مردم به تعویق نیفتد و باید به این روند سرعت بدهیم.

وی ادامه داد: دورکاری در روند اجرا دارای مشکلاتی بود و پیشبرد امور در عمل در این ساز و کار دقیق پیش بینی نشده بود و گاهی امور مردم معطل می‌ماند.

استاندار مازندران تصریح کرد : برای اجرای درست دورکاری برخی آمادگی‌ها و زیرساخت لازم و کارگروهی که این ساز و کارها را احصا کند وجود نداشت.

حسین زادگان بیان داشت : امروز مقرر شد این گارگروه در اسرع وقت تشکیل شود، فعالیت‌ها و اموری که قابلیت دورکاری را داشته باشد به نحوی که امور مردم به تعویق نیفتد، دقیقاً احصا شود.

وی تاکید کرد: همچنین مقرر شد در مورد نوبت بندی و نوبت دهی کارکنان نیز بررسی ویژه صورت گیرد تا مشخص شود دستورات چند درصد اجرا می‌شود.

حسین زادگان اذعان داشت : در این مقطع که درگیر مقابله با شیوع کرونا هستیم، میز خدمت بسیار می‌تواند به ما کمک کند و در این خصوص بیشتر باید میز خدمت الکترونیک برجسته شود و خدماتش شتاب گیرد تا مراجعه مردم را در دستگاه‌ها کم کند.منابع

 

 

چالش‌هایی دورکاری و ره کار مقابله

کارمند و کارفرما در دورکاری همیشه با استرس و نگرانی روبه رو هستند. استرس از انجام نشدن کارها سر زمان مقرر، نگرانی‌هایی برای امنیت اطلاعات سازمان در دورکاری، نظارت بر عملکرد پرسنل. سامانه دورکاری امن، پاسخ‌گوی نیازهای متنوع شما در دورکاری می‌باشد.

 

ایجاد شرایط دورکاری راحت‌تر

برای این‌که شرایط دورکاری برای شما راحت‌تر شود و دورکاری در خانه برای‌تان شیرین باشد مواردی را با یکدیگر بررسی می‌کنیم تا بتوانید از دورکاری لذت ببرید و نتیجه دلخواه را بگیرید.

انجام دادن برخی کارها هرچند که ساده به نظر آید می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در فرایند کاری شما داشته باشد.

 

کارهایی که بهتر است در دورکاری انجام دهید؟

مشخص کردن deadline برای کارها

هنگامی که از خانه قصد انجام وظایف را دارید برای تک تک کارها زمان شروع و پایان مشخص کنید.

اگر زمان انجام کارها مشخص نباشد خودتان سردرگم می‌شوید.

نمی‌توانید وظایف را به موقع انجام دهید و تمام‌ کارهای‌تان به هم گره می‌خورد.

 

اختصاص دادن زمان کافی بین کارها برای استراحت

برای این‌که بتوانید ازدورکاری لذت ببرید، حتما باید وقت استراحت کافی  برای خود در نظر بگیرید.

باور اشتباهی میان افراد وجود دارد که گمان می‌کنند در خانه کارکردن نیاز به استراحت کمی دارد.

اما به علت عوامل متعدد حواس پرتی افراد نیاز به استراحت بیشتری دارند تا تمرکز کافی داشته باشند.

 

تهیه کردن to-do-list برای یک روزکاری

کارهایی که قرار است در یک روز کاری انجام دهید را برای خود لیست کنید.

با لیست کردن کارها، یک آرامش ذهنی برای شما فراهم می‌شود که می‌دانید چه کارهایی را باید انجام دهید.

مداوم از یک کار به کار دیگر نمی‌روید و با توجه به to-do-list خود کارها را انجام می‌دهید.

 

کنار گذاشتن بازیگوشی

عوامل حواس پرتی در خانه بیش‌ از محیط کار است.

بهتر است یک مکان مشخص برای کارهای خود (دور از تلویزیون) داشته باشید.

به افراد خانواده اطلاع دهید که مشغول به کار هستید، تا با شما تعامل کمتری داشته باشند.

موبایل خود را فقط در مواقعی که نیاز دارید به دست بگیرید و خود را با آن سرگرم نکنید.

 

در دورکاری چه چیزی برای کارفرما اهمیت دارد؟

در دورکاری نظارت و کنترل کارمندان از اهمیت بالایی برخوردار است.

حفظ امنیت یک سازمان ، نحوه نظارت و کنترل بر پرسنل ، عملکرد و نتیجه مثبت از مهم‌ترین چالشی است که کارفرمایان به هنگام دورکاری با آن روبه‌ رو هستند .

 

چگونه امنیت و نظارت را در دورکاری تضمین کنیم؟

سامانه دورکاری امن رها راه حل این مشکل است. بدون شک سامانه‌های دورکاری راهکارهایی هستند که کارفرما به دنبال آن است. سامانه دورکاری امن هر آن‌چیزی را که یک کارمند و یک کارفرما انتظار دارد برطرف می‌کند. امکانات فوق‌العاده سامانه دورکاری امن می‌تواند باعث رضایت شما از دورکاری شود. با استفاده از این سامانه، دورکاری به امری شیرین و لذت بخش برای کارمند و کارفرما تبدیل می‌شود.

هنگامی که کارمند و کارفرما، هر دو راضی هستند یعنی موفقیت سازمان. موفقیت یک سازمان یعنی موفقیت کارمند و کارفرما. در این معامله کارمند و کارفرما هردو برنده می‌شوند و به نتیجه دلخواه خود در دورکاری می‌رسند.

 

 کارفرما در دورکاری چه نقشی دارد؟

کارفرما باید امکاناتی را برای کارمندان فراهم کند که آن‌ها بتوانند به راحتی در خانه وظایف شغلی خود را انجام دهند. انگیزه و نظم و انضباط  کارمندان برای کاراز خانه چالش برانگیز است.

اگر کارمند از نحوه نظارت سازمان نسبت عملکرد خود آگاهی داشته باشد، قطعا همان انگیزه و دقت و تلاش را که در محل کار دارد حتی بیشتر نیز می‌تواند در خانه داشته باشد.

هنگامی که یک سازمان تصمیم به فراهم کردن محیط دورکاری برای پرسنل می‌کند، فرایند نظارت و امنیت به مسئله‌ای بسیار مهم تبدیل می‌شود. سامانه دورکاری امن یک راهکار بی‌نظیر برای ایجاد شرایط دورکاری در یک سازمان می‌باشد.

 

سامانه دورکاری امن چیست؟

سامانه دورکاری ترکیبی از نرم‌افزار و سخت‌افزار است که سازمان‌ها با استفاده از آن این امکان را فراهم می‌کنند که کاربران بتوانند از هر نقطه  به میز کار خود و تمام برنامه‌های سازمانی‌ دسترسی داشته باشند. همه مشاغل می‌توانند از این سامانه استفاده کنند. وظایف خود را بدون هیچ مشکلی در بالاترین سطوح امنیتی و به درستی انجام دهند.

با توجه به شرایطی که این روزها در جامعه وجود دارد، برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا و قطع زنجیره آن استفاده از سامانه دورکاری و ایجاد شرایط کارکردن در خانه برای پرسنل می‌تواند یک اقدام اجتماعی برای مبارزه با این ویروس باشد.

 

مهم‌ترین ویژگی سامانه برای پرسنل و کارفرما

به هر کارمند یک محل کار اختصاص دهید

هر آن‌چیزی را که کارمندان در محل کار در اختیار دارند با استفاده از سامانه دورکاری امن می‌توانند در منزل خود در اختیار داشته باشند. انواع دسترسی‌ها، اختیارات و محدودیت‌ها می‌تواند در انواع مختلف با توجه به شرایط هرکارمند برای او تعریف شود. از این طریق شما محل کار را به خانه‌ی کارمندان انتقال داده‌اید.

 

منابع

دانشنامه رشد

پورتال سامان

سایت بصیرت

خبرگزاری موج

ایسنا

مربوطه به : اجتماعیاخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :