کدخبر : 24704 |

تائید اصالت محصولات بهداشتی و ضد عفونی کننده از سامانه fdascrm.ir  


ملاک اصالت محصولات بهداشتی تولید داخل کشور شماره پروانه بهداشتی ساخت است و یا مراجعه به سامانه fdascrm.ir  که به راحتی با گوشی‌های تلفن همراه قابل ردیابی است .

به گزارش بقاع نیوز:با شیوع ویروس کرونا در کشورو توصیه مدافعان حوزه سلامت  به رعایت مسائل بهداشت فردی ، شستشو مستمر دست با آب  وصابون و استفاده از مواد ضد عفونی کننده ، افزایش چشمگیر تقاضا ، کمبود شدید آن در بازار برخی سود جویان اقدام به عرضه مواد ضد عفونی کننده تقلبی نمودند که با بخشنامه ریاست سازمان غذا و دارو در هفدهم اسفند جاری  شرکت‌های پخش منتخب را به تحویل اقلام ضدعفونی صرفا به داروخانه ها ملزم کرد.

در این بخشنامه آمده بود : با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و به منظور ساماندهی و نظارت بهینه بر توزیع، محصولات شرکت هایی که در شرایط کنونی کشور و به منظور پیشگیری از گسترش و مقابله با بیماری ویروس کرونا، مجوزهای موقت تولید ژل و محلول های ضدعفونی کننده دست را از سازمان غذا و دارو دریافت کرده‌اند،  از طریق ۱۶ شرکت پخش سراسری توزیع می شوند. شرکت‌های پخش مکلف به تحویل اقلام ضدعفونی کننده فقط به داروخانه ها هستند، بر این اساس در صورت مشاهده موارد خارج از چهارچوب تعریف و ابلاغ شده و برابر مقررات اقدام خواهد شد.

علی رغم ابلاغ بخشنامه مذکور برخی از فروشگاه ها و سوپر مارکت ها اقدام به عرضه مواد ضد عفونی غیر استاندارد می نمایند .

به گزارش ایکنا از فارس، سیدعبدالوهاب موسوی، کارشناس مسئول واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهر امروز، ۱۶ فروردین‌ماه در جمع خبرنگاران از جمع‌آوری ۲۸۰ بطری حاوی مواد ضدعفونی کننده غیرمجاز از یک فروشگاه عرضه اقلام آرایشی و بهداشتی در این شهرستان خبر داد.

وی گفت: در این بازدید که با همراهی مدیر غذا و داروی شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهر انجام شد، محلول‌های بدون مجوز بهداشتی معتبر، توقیف و الکل‌سنجی شد که تمامی محلول‌ها بدون الکل بودند در صورتی که محلول ضدعفونی‌کننده دست بر پایه الکل، باید ۷۰ درصد الکل داشته باشد.

موسوی با اشاره به فعالیت شبانه‌روزی بازرسان بهداشت محیط در شهرستان مهر، از شهروندان خواست هرگونه تخلف بهداشتی که تهدید علیه سلامت عمومی است را به سامانه تلفنی رسیدگی به شکایات ۱۹۰ اطلاع دهند تا کارشناسان شبکه با حضور در محل به موضوع رسیدگی کنند.

مریم مقدم، مدیر غذا و دارو شبکه بهداشت و درمان شهرستان مهر نیز در این زمینه گفت: شهروندان باید محلول‌های ضدعفونی‌کننده دست و سطوح را از داروخانه‌ها تهیه و در زمان خرید به پروانه بهداشتی ساخت درج شده در زیر آرم سازمان غذا و دارو توجه داشته باشند.

وی با بیان اینکه ملاک اصالت محصولات بهداشتی تولید داخل کشور شماره پروانه بهداشتی ساخت است، افزود: با مراجعه به سامانهfdascrm.ir  که به راحتی با گوشی‌های تلفن همراه قابل ردیابی است، می‌توانیم در زمان خرید، اصالت و اعتبار پروانه بهداشتی ساخت محصول را جویا شویم.

مربوطه به : اجتماعیدیگر خبرهااخبارپایگاهاخبار

کلمات کلیدی: , , , ,

کانال تلگرام بقاع نیوز امامزادگان

RSS

دیدگاه شما :